Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Omega 3’ün Faydaları Nelerdir?

Omega 3 yağlı asitleri, temel yağ asitlerini oluşturmaktadır. İnsan sağlığı için oldukça gereklidir. Ancak vücut bunu kendi sentezleyemez. Dışarıdan gıda takviyesi şeklinde alınması gerekir. Omega 3 yağlı asitleri balıkta, somonda, ton balığında, diğer balıklarda ve deniz ürünlerinde bulunur. Ayrıca bazı bitkilerde ve fındık yağında da omega 3 yağlı asitleri bulunmaktadır. Ayrıca çoklu doymamış yağ asitleri olarak bilinen omega 3 yağlı asitleri beyin fonksiyonlarında hayati bir role sahiptir. Beynin hem normal gelişiminde hem de büyümesinden sorumludur.

Omega 3 ayrıca kalp sağlığına olan faydaları ile de gün geçtikçe popüler hale gelmektedir. Araştırmacılar haftada en az 2 kez uskumru, göl alabalığı, ringa, sardalya, ton balığı ve somon gibi yağlı balık çeşitlerinin yenmesini tavsiye etmektedir. Yapılan diğer araştırmalara göre omega 3 yağlı asitleri, inflamasyonu, kronik kalp rahatsızlıklarını, kanseri ve artrit hastalıklarını önlediği ve oluşma risklerini azalttığı ortaya çıkmıştır.

Omega 3 yağlı asitleri, genellikle beyinde konsantre edilir ve bilişsel yani beynin hafıza fonksiyonları ve performansında oldukça önemlidir. Davranışsal fonksiyonların kontrolünde de yine aynı şekilde omega 3 yağlı asitleri görev almaktadır. Anne karnındaki bebeklerin, hamilelik sırasında yeterli miktarda omega 3 almadıklarında görüş yeteneklerinde ve sinirsel problemler meydana gelmektedir. Omega 3 yağlı asitlerinin eksikliğinde yorgunluk, kötü hafıza, kuru cilt, kalp problemleri, ruhsal değişmeler ve depresyon meydana gelebilmektedir.

Ayrıca omega 3 yağlı asitlerinin faydaları yüksek kolesterolü dengeleme, yüksek kan basıncını düşürme, kalp hastalıklarından korunma, diyabet oluşumunu engelleme, osteoporoz gibi kemik hastalıklarının önüne geçme, hiperaktivite bozukluğunu engelleme, cilt hastalıklarını iyileştirme ve bilişsel hastalıklara karşı iyi gelme gibi çeşitli faydaları bulunmaktadır. Şimdi de yazımızın devamında ilk olarak omega 3 yağlı asitlerinin faydalarını çok daha ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

1.Yüksek Kolesterol

Trigliserit-kolesterol-kadar-önemsenmiyor

Omega 3 içerikli besinler genelde Akdeniz diyetleri içerisinde yer alır. Akdeniz diyetlerine sahip olan kişilerin, HDL yani iyi kolesterol değerlerinin yüksek seviyelere çıkması gerçekleşir. Bu da kalp sağlığını korumada etkilidir. Sürekli yağlı balıklar tüketen Eskimolar üzerinde omega 3’ün etkileri üzerine yapılan araştırmalara göre HDL seviyelerinin yüksek ve trigliserit yani kandaki yağ miktarlarında azalma meydana gelmiştir. Çeşitli araştırmalar balık yağı takviyesinin trigliserit miktarını azalttığını ortaya çıkarmıştır. Ceviz, alfa-linoleik asit bakımından zengin olup, vücutta omega 3’e dönüştürülmektedir. Bu durumda yüksek kolesterole sahip olan kişilerin trigliserit ve toplam kolesterol miktarlarının azaldığı gerçeğini ortaya çıkarmıştır.

2.Yüksek Kan Basıncı

diabetes high blood pressure

Çeşitli klinik araştırmaların sonucu olarak, hipertansiyon sahibi kişilerin omega 3 içerikli zengin besinler ile beslenildiğinde kan basınçlarının düştüğü bilinmektedir. 17 klinik araştırma sonucu günlük 3 gram ve üzeri balık yağı takviyesi alan kişilerin, tedavi edilemeyen hipertansiyon hastalıklarında kan basınçlarını düşürücü bir etki yapar. Omega 3 takviyesi almadan önce herhangi bir yan etkisinin olmaması adına lütfen doktorunuza danışınız.

3.Kalp Hastalıkları

Estrogen-protect-women-Cardiovascular-Disease

Kalp-damar hastalıklarında omega 3’ün rolü hemen herkes tarafından bilinmektedir. Kalp hastalıklarından korunmanın belki de en iyi yolu doymuş yağlar bakımından düşük besinler tüketmek, tekli veya çoklu yağlar bakımından zengin gıdalar yemekten geçer. Yapılan çeşitli araştırmalara göre balık yağının içerisinde bulunan 2 çeşit omega 3 yaş asitleri kalp hastalıklarını önlemede oldukça etkilidir. Diğer faydaları da yüksek kolesterolü ve yüksek kan basıncını düşürmesidir.Balık yağı ayrıca trigliserit miktarını düşürmekte ve böylece kardiyovasküler sağlığı korumaktadır. Daha önce kalp krizi geçirmiş kişilerin kalp ritimlerini düzenleyerek tekrar bir kalp rahatsızlığı olmasını engeller.

Omega 3 yağlı asitlerinin bir diğer faydası da inme riskini azaltmasıdır. Özellikle balık tüketerek alabileceğiniz omega 3 yağ asitleri takviyesi, haftada düzenli olarak 2 kez alındığında, inme riskini yüzde 50 oranında düşürmektedir. Ancak her gıdada olduğu gibi günlük 3 gramdan fazla omega 3 yağ asidi alınması kanama riskini arttırdığı için, fazla tüketimlerden uzak durulmalıdır.

4.Diyabet

Doctor making blood sugar test.

Diyabet hastalığına sahip olan kişilerin genelde trigliserit miktarı yüksek ve iyi kolesterol değeri olan HDL düşüktür. Balık yağından alınan omega 3 yağlı asitleri trigliserit miktarını düşürüp, HDL miktarını yükseltici etkiler yapar. Böylece diyabet hastalığına sahip olan kişilerin balık ve balık ürünleri tüketmesi diyabet hastalığına karşı sağlıklı etkiler yapacaktır.

5.Depresyon

Antidepressants such as Prozac take weeks to work. A quick-acting alternative would be so valuable'

Araştırmalar kesin olarak sonuçlanmasa da omega 3 yağlı asitlerinin tüketimi, depresyon semptomlarını azaltmaktadır. Birçok test sonucu olarak omega 3 yağ asitlerinin reçeteli antidepresan ile alınmasının, antidepresanın yalnızlık hissi veren etkilerinin yok olmasına sebep olmaktadır. Depresyon ciddi bir hastalıktır ve tedavisi için lütfen doktorunuzun tavsiyelerine uyunuz.

6.Osteoporos

vücut

Omega 3 yağ asitlerinin, vücuttaki kalsiyum değerlerini yükselten ve kemik sağlığını güçlendiren etkileri vardır. Kemik sağlığını korumak için yağ asitlerinin alınması gereklidir. Bazı araştırmalara göre, temel yağ asitlerini yeterli miktarda almayan kişilerin, normal seviyede yağ asidine sahip olan kişilere göre kemik kayıplarının çok daha fazla olduğu gözlenmiştir. 65 yaşında bir bayan üzerinde yapılan araştırmada omega 3 yağ asitleri takviyesi yapıldığında daha az kemik kaybı yaşandığı tespit edilmiştir. Bu araştırma 3 yıl süre ile düzenli tüketimler baz alınarak yapılmıştır.

7.Cilt Sorunları

oskinblog_healthyskin

Bir klinik araştırmaya göre, güneş hassasiyeti olan 13 kişinin omega 3 yağ asitleri takviyesi yapılması sonucu, ultraviyole ışınlara olan hassasiyetlerinin azaldığı ortaya çıkmıştır. Ancak bilinen ve güvenilen markalardan alınan güneş kremleri, ultraviyole ışınlara karşı omega 3 takviyesinden çok daha faydalı etkiler bırakabilir. Omega 3’ün cildiniz için faydaları sınırlı değerlerde kabul edilmektedir. Bu yüzden ekstra takviyelere gerek duyulacaktır. Ancak sedef hastalığına karşı omega 3 yağ asitlerinin herhangi bir faydası tespit edilmemiştir.

8.Kanser

data_incidencia2

Omega 3 yağ asitlerinin kanser etkilerini azaltmak üzerine oldukça yararlı ve çeşitli faydaları bulunmaktadır.

Balık ve balık ürünleri tüketen kişilerin kolon kanserine yakalanma riskinin daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Örnek olarak eskimolar yüksek yağ içerikli besinler tüketmektedirler. Ancak kayda değer miktarda balık, omega 3 yağ asitleri bakımından zengin bir içeriğe sahiptir. Bu yüzden eskimoların daha düşük kolon kanseri riskleri bulunmaktadır. Laboratuvar ortamında yapılan araştırmalarda omega 3’ün kolon kanserini durdurucu etkilerinin olduğu gözlenmiştir.

Ayrıca omega 3 tüketen kişilerin göğüs kanserine yakalanma ihtimalleri de, omega 3 tüketmeyenlere göre çok daha az olduğu bilinmektedir. Omega 3’ün faydalı etkiler bıraktığı bir diğer kanser çeşidi de prostat kanseridir. Yağlı omega 3 asitleri, prostat kanserinin gelişimini durdurur.

Omega 3 yağ asitlerinin sağlık açısından diğer faydaları makula rejenerasyonunu durdurması, astım riskini azaltması, hiperaktivite sorunları gibi problemlerin önüne geçmesi olarak sayılabilir. Bu yararlı etkilerden faydalanabilmek için omega 3 günlük tüketim değerlerine lütfen uyunuz. Böylece omega 3 yağ asitlerinin sağlık için faydalarını genel olarak ve ayrıntılı bir şekilde inceledik. Şimdi de omega 3’ün fazla tüketilmesi durumunda oluşabilecek çeşitli yan etkileri inceleyip yazımızı sonlandıracağız.

Fazla Omega 3 Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

Omega 3 yağlı asitlerinin önerilen miktarlarda tüketilmesinin herhangi bir yan etkisi veya zararı yoktur. Bu önerilen miktar ise günlük 3 gramdır. Omega 3 balık yağı tüketmenin çeşitli yan etkileri vardır. Bunlar ağızda balıksı bir tat oluşturması, mide bulantısı ve çeşitli mide rahatsızlıklarıdır. Ayrıca günlük 3 gramdan fazla omega 3 tüketimi kanama riskini arttırmaktadır. Eğer ısrarla fazla miktarda omega 3 almak isterseniz, doktorunuza danışın ve herhangi bir yan etkisinin olup olmayacağını öğrenin. Alacağınız tavsiyeler üzerine omega 3 yağ asitlerinin tüketimine devam edebilirsiniz.

Omega 3 yağ asitlerinin diğer yan etkileri ise öksürük, horlama, baş ağrısı, kaşıntı ve ciltte tahrişler, burun kanaması, kırmızı veya koyu kahverengi ürin ve göğüste meydana gelen çeşitli sertliklerdir. Ancak bu yan etkiler gözünüzü korkutmasın. Çünkü bu etkiler ancak aşırı tüketimlerde meydana gelmektedir. Bu yüzden aşırı tüketimlerden kaçındığınız sürece bu tip yan etkiler için endişelenmenize gerek kalmayacaktır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.