Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Omuz Ağrısına Ne iyi Gelir?

Omuz ağrısı, bel ve boyun ağrılarını takiben en çok görülen vücut ağrılarından biridir. Omuz ağrısı, omuz çevresinde ortaya çıkan herhangi bir ağrıdır. Omuz ağrıları, günümüzde oldukça çok kişiyi etkisi altına alan başlıca sağlık sorunlarından birisidir. Omuz ağrısı, eklemin kendi içinde kaynaklanan ve çevresindeki birçok kas, ligament veya tendondan dolayı meydana gelmektedir. Omuz ağrısı genellikle kol veya omuz faaliyetleri veya hareketleri ile kötüleşir.

Omuz ağrılarının oluşmasında birçok neden olabileceği gibi aynı zamanda bazı hastalıklar, kalp hastalığı veya safra kesesi hastalığı gibi göğüs ya da karın içindeki yapıları etkileyen sağlık sorunları sonucunda da omuz ağrısı olabilir.

Omuz Ağrılarından Kimler Etkilenmektedir?

Omuz ağrıları oldukça yaygındır. Yapılan araştırmalara göre her 10 kişiden 3’ü bu rahatsızlıkla mücadele etmektedir. Donmuş omuz ve rotator manşet bozuklukları, orta yaşlı ve yaşlı insanlarda en yaygın olanlarıdır. Omuz istikrarsızlığı ve akromioklavikular eklem hastalıkları genç insanlarda görülmektedir ve özellikle erkekleri etkileme eğilimindedir. Omuz hareketleri yapmaya neden olan spor dalları ile ilgilenen kişiler de ya da omuz teması gerektiren sporlar ile ilgilenen kişilerde görülme riski daha fazladır.

Ne Zaman Doktora Görünmemiz Gerekmektedir?

Omuz ağrılarınız 1-2 hafta içerisinde herhangi bir iyileşme göstermiyor ise, ani hareketler sonucu oluşan omuz ağrılarından sonra doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.

Omuz Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Omuz ağrısı küçük bir yaralanma, kötü duruş ya da altta yatan bir sağlık durumundan dolayı meydana gelmiş olabilmektedir. Omuz ağrısına neden olan durumlar şunlardır;

Donmuş Omuz

Omuz eklemini çevreleyen esnek dokusunda sıkma ve kalınlaşma olduğunda donmuş omuz oluşur. Günlük yaşamınızda sizlere zorluk sağlayan bu omuz ağrısı, uyku sorunlarından, kıyafetlerinizi değiştirememenize kadar birçok soruna neden olmaktadır. Donmuş omuz belirtileri büyük ölçüde değişebilir ama yavaş yavaş ilerlemek eğilimi içerisindedir.

Donmuş omuz vakalarının çoğu 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülür. Kesin nedeni tam olarak anlaşılmış değildir. Ancak nedenleri; diyabet, omuz yaralanmaları veya cerrahi operasyonlar, kalp ya da akciğer hastalığı gibi sağlık sorunlarıdır.

Rotator Manşet Bozuklukları

Rotator manşet omuz eklemi kasları çevreleyen tendonlar grubudur. Rotator manşet bozukluğun farklı türleri farklı belirtilere neden olabilir, ancak ortak özellikleri şunlardır;

 • Omuz seviyesinden kolunu hareket ettirmeyi içeren etkinlikler sırasında kötü ağrı – örneğin, saçınızı fırçalarken
 • Omuz ön ve yan ağrısı
 • Geceleri oluşan ağrı

Omuz İnstabilitesi

Omuz çıkığı gibi durumlar tam olarak burada gerçekleşmektedir. Bu omuz instabilitesinin belirtileri şöyledir;

 • Karıncalanma
 • Zayıflık
 • Uyuşma
 • Omuzda yorgunluk
 • Bir tıklama, kilitleme

Eğer omzunuzda bir çıkıklık varsa, belirtiler şöyledir;

 • Şiddetli acı
 • Kol pozisyonunda değişiklik
 • Kas spazmları
 • Sınırlı hareket

Akromioklavikuler Eklem Hastalıkları

Akromioklavikular eklem bozukluğu belirtileri şunlardır;

 • Eklemde ağrı
 • Eklem sınırlı hareket

Bu durum genellikle 20 ile 50 yaş arasındaki kişileri etkilemektedir.

Omuz Ağrısı Tanısı Nasıl Yapılır?

Doktorunuz omuz ağrısının tanısı yaparken sizlerin bu ağrının nedenleri kapsamında tanısını koyacaktır.

Fiziksel Muayene

Omuz ağrısını tanısında doktorunuz sizlere ilk olarak fiziksel bir muayene yapacaktır. Bunun için sizlerin kol hareketlerini inceleyecektir.

Görüntüleme Testleri

Bu aşamadan sonra doktorunuz sorunu daha iyi görebilmek ve gereken tedaviyi uygulayabilmek için bazı görüntü testleri yapacaktır. Bu görüntüleme testleri ise şöyledir;

 • X-Ray ışınları
 • Manyetik rezonans görüntüleme (MRG)
 • Ultrason taraması

Kan Testleri

Yapılacak olan kan testleri, altta yatan sağlık nedenini bulmaya yöneliktir, çünkü bazı hastalıklar omuz ağrılarına neden olabilmektedir. Bu hastalıklar ise şunlardır;

 • Kas ağrısı ve sertlik semptomlara yol açan, eklem dokularını etkileyen rahatsızlıklar
 • Kanserli bir tümör
 • Diyabet

Tüm bunlardan sonra doktorunuz ile veya kendi başınıza omuz ağrıları ile mücadele edebilir ve sağlıklı bir yaşama sahip olabilirsiniz.

Omuz Ağrısına Ne iyi Gelir?

Omuz ağrısını gidermek için, sahip olduğunuz nedene göre birçok alternatif tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler ve basit yaşam tarzı değişiklikleri şöyle sıralanmaktadır;

1.Buz Paketleri

Eğer omzunuzda bir zarar varsa, örneğin spor oynarken oluşmuş olan bir sorundan dolayı ağrılarınız varsa, ağrı ve iltihabı azaltmak için etkilenen bölgeye bir buz paketi uygulayabilirsiniz.

10-30 dakika süreyle buz paketini omzunuza uygulamanız gerekir. Dondurulmuş bezelye veya benzeri bir çanta, aynı zamanda buz paketleri ile aynı etkiyi gösterecektir. Doğrudan cildinizi dokunmadan ve buz yanığı oluşmasını önlemek için nemli bir havlu ile buz paketini sarın.

2.Ağrı Kesiciler

antibiotics

Ağrı hafif olması durumunda, ağrı kesici alarak parasetamol veya kodein gibi ilaçlarla ağrıyı kontrol edebilirsiniz. Ne kadar kullanmanız gerektiğini ise ilaçta yazan bilgiler ile edinebilirsiniz.

Omuz ağrısı daha şiddetli ise, reçeteli olan (NSAID) non-steroid anti-inflamatuar, ibuprofen , diklofenak ya da naproksen gibi ilaçlar alabilirsiniz.

3.Omuz Egzersizleri

99-670364634727666766707229

Eğer omuz ağrısı varsa, yapacak olduğunuz bazı hareketler ile omuz eklemini iyileştirebilirsiniz. Omzunuz çok sertse, egzersiz ağrılı olabilir. Doktorunuz veya fizyoterapistiniz omzunuza zarar vermeden sizlerin yapması gereken egzersizleri verebilir.

Bunlara ek olarak, manuel terapi de omuz eklemleri ve yumuşak dokuları taşımak için özel teknikler içermektedir. Bunun için ise düzenli olarak omuz hareketlerini yapmanız gerekmektedir.

4.Masaj

donuk-omuz-egzersizleri

Omuz sorunlarında bir diğer yapılabilecek olan ise, masajdır. Masaj sizlerin kaslarınızın ve sinirlerinizin rahatlamasına ve omuz ağrılarının kısa bir süreliğine yok olmasına neden olacaktır.

5.Kortikosteroid Enjeksiyonları

55-0

İlaçların ve egzersizlerin bir noktada yetersiz kalması, sizleri enjeksiyon yaptırmaya mecbur bırakabilir. Bu kapsamda yapmanız gereken tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir.

6.Dinlenme

uyku22

Omuz ağrılarında sizlerin yapması gereken en önemli şey ise, dinlenmenize özen göstermenizdir. Bunun için özellikle omuz teması içeren sporlar yapıyorsanız, geçici olarak bu sporlara ara vermeniz gerekmektedir.

Ayrıca ağrılarınız varsa, uyku şeklinizi de düzgün bir şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Ayrıca gün içerisinde kolunuzu aktif olarak kullanmamaya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Omuz Ağrısı Tedavisi Nasıl Olur?

Omuz ağrısı tedavisi, kendi yapacak olduklarınıza ek olarak bazı tıbbi yardımlar da almayı da içermektedir. Bu kapsamda doktorunuz ile düzenli bir tedavi planı yapmanız gerekmektedir. Omuz ağrısı nedenine bağlı olarak, aşağıdaki gibi ileri tedaviler gerekebilir:

 • Fizyoterapi
 • Hormon içeren ilaçlar
 • Cerrahi (bazı durumlarda)

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Benim omuz ağrım 1-2 aydır devam ediyor. Anneme söyleyemiyorum ama şimdi ciddi birşey olduğunu anladım keşke soyleseydim, durum ciddiymis ben belli etmiyordum anneme ama çok ciddi bir durum doktoruma sesleniyorum doktorum doktorum dayicim…