Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Omuz Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Omurgaya bağlı olarak gelişen omuz düşüklüğü, tıp dilinde “skolyoz” olarak da isimlendirilir. Başlı başına bir hastalık olarak nitelendirilmeyen bu rahatsızlık, farklı hastalıkların bir belirtisi olarak karşınıza çıkabilir. Günümüzde yoğun spor yapan veya ağır işlerde çalışan kişiler, omuz düşüklüğü probleminden şikayet duyabilirler. Özellikle kız çocuklarında ve kadınlarda sıklıkla görülebilir. Skolyoz ile karşı karşıya kalınıyorsa ihmal edilmeden bir hekime başvurmak gerekir. Çünkü acı veya ağrı hissi olmadığı için ihmal edilen rahatsızlık, ileri dönemlerde günlük yaşantınızı olumsuz yönde etkileyebilir.

Omuz Düşüklüğü Problemi Neden Görülür?

omuz düşüklüğü neden olur

Vücuttaki omurganın yan kısıma doğru eğrilik göstermesi sonucu skolyoz meydana gelebilir. Yukarıda da bahsedildiği gibi skolyoz sadece başlı başına bir hastalık değildir. Birtakım eklem ve omurga rahatsızlıklarının yol açtığı bulgu olarak tanımlanabilir. Skolyozun altında yatan pek çok hastalık durumu söz konusu olabilir. Hastalarda en sık idiopatik skolyoz tanısına rastlanır. Sebebi bilinmediği için tıp biliminde idiopatik olarak isimlendirilir. Doğuştan ortaya çıkan omurga anomalikleri de yine skolyozu tetikleyen başlıca sağlık problemleri arasındadır. Genellikle doğuştan başladıkları için ilerleyebilme riskleri mevcuttur.

Yumuşak doku ve kemik hastalığı olarak bilinen nörofibromatozis rahatsızlığının en yaygın belirtisi omuz düşüklüğüdür. Omurga eğriliklerine yol açabileceği için sıklıkla skolyozu tetikleyebilir. Sinir ve kas hastalıkları, omurga eğriliklerine kaynaklık edebilir. Örneğin; çocuk felci, omurilik yaralanması, felç ve serebral palsi gibi hastalıklar sıralanabilir. Ayrıca geç döllenme veya çocukluk döneminde meydana çıkan Duchenne hastalığı da neden olabilir.

Omuz Düşüklüğü Nasıl Anlaşılır?

omuz düşüklüğü belirtileri

Skolyoz oluşumunu pek çok belirtili ile kolayca anlayabilmeniz mümkündür. Omurga eğriliği sonucu yaşanan sağlık problemini omuz denkliğinizden anlayabilirsiniz. Genellikle bu rahatsızlığı yaşayan kişilerin bir omzu diğerinden yüksekte olur. Kollar yan kısımlara sarkıtıldığında kolların birisi ile gövde arasında boşluk oluşabilir. Hastanın sırt kısmına bakıldığında bir taraf diğerine göre daha çıkıntılı olabilir. Başın izdüşümü leğen kemiklerinin ortasına düşmeyebilir. Bu gibi pek çok belirti, omuz düşüklüğü sorununun varlığını ortaya koyabilir.

Omuz Düşüklüğü Tedavisi Nasıl Yapılır?

omuz düşüklüğü tedavisi

Günümüzde pek çok kişinin karşılaştığı skolyoz probleminin tedavisinde; korse uygulaması, cerrahi teknik ve gözlem-egzersiz olmak üzere 3 farklı yöntem gerçekleştirilir. Genellikle iskeleti tamamlanmış olan hastalarda, ortez diğer ismiyle korse tedavisi uygulanır. Hastaya önerilen korseler, iskeleti gelişimi esnasında destekleyici görev yapar. Eğriliğin tamamen düzelmesi noktasında işlevleri yoktur. Sadece var olan eğriliklerin tespit edilip daha fazla ilerlemesine engel olurlar. Korse tedavisinden fayda alabilmek için birtakım hususlara dikkat etmek gerekir. Bunlar aşağıdaki gibi listelenebilir;

 • Doktor tarafından tavsiye edilen korse günde en az 20-23 saat boyunca kullanılmalı,
 • Önerilen korse mutlaka hasta bedenine uygun olmalı,
 • Ortopedi hekimi tarafından sık sık hastanın tedavisi izlenmeli,
 • Egzersiz, dans eğitimi ve atletizm gibi sportif aktiviteler esnasında korseye doktor önerisiyle ara verilmelidir.

Skolyoz rahatsızlığı ileri derecedeyse ve hastanın yaşam kalitesini düşürüyorsa en son aşama olarak cerrahi müdahaleye başvurulabilir. Yapılacak operasyonun türü, eğriliğin derecesine göre belirlenir. Büyüme çağındaki çocukların cerrahi işlem gerektirecek eğrilikleri 40 derece civarındadır. Yetişkinlerde ise sırt bölgesi 45-50 derece, bel bölgesi de 40 derece üzeridir. Ameliyat için sadece eğrilik şiddeti ön planda değildir. Aşağıdaki risk durumları da incelemeye alınır;

 • Büyüme potansiyeli,
 • Hastanın dengesini sağlayıp sağlayamaması,
 • Kişisel etkenler,
 • Skolyoz düzeyi,
 • Kifoz varlığı,
 • Düşüklüğün omurgaya yakınlığı,
 • Ağrı, acı ve sancı.

Omuz Düşüklüğü Tedavisinde Hangi Yöntemler Tercih Edilir?

omuz düşüklüğü tedavisinde yöntemler

Skolyoz tedavisi olarak hastalara genellikle enstrümentasyon ismindeki yöntem uygulanır. “Enstrümentasyon” yönteminde, normal hale getirilmiş olan omurga vida, tel ve çengel gibi materyallerle desteklenir. Füzyon işlemine çocukların gelişimini devam ettirebilmesi için erken dönemlerde başvurulmaz.

Çünkü yapılan cerrahi müdahale, çocukların omurgalarının kısa kalmasına neden olabilir. Ergenlik döneminden sonra ise çocuk boy, akciğer ve göğüs kafesi gelişiminin büyük bölümünü tamamlanacağı için çocukluk dönemindeki kadar büyük riskler oluşmaz. Potansiyel rahatsızlık yaratmayacağı için ortopedi uzmanı kontrolünde cerrahi operasyona karar verilebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.