Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Omuz Kaslarında Sıkışma Neden Olur?

Omuzlar bizlerin hareketini sağlayan en önemli eklemlerdir. Herhangi bir sorun karşısında kişinin hareketlerinin kısıtlanmasına neden olabilir. Omuz kasları çeşitli nedenlerden dolayı zamanla kasılır ve sıkışır. Günlük hayatta sıkça yaşanan durumlardan biri olan kas sıkışmasına dair tüm detaylar yazımızın devamında yer alıyor. Eğer sizlerde bu durumu sıkça yaşıyorsanız yazımız sizler için faydalı olacaktır.

Omuz Kaslarında Sıkışmanın Nedenleri Nelerdir?

Omuz kaslarında oluşan kas sıkışmaları kadın erkek fark etmeksizin her yaş grubunda görülebilir. Pek çok farklı nedeni olabilen  omuz kas ağrılarının en sık nedeni genelde gece üstüne yatmaktır. Gece uzun süre bedenin ağırlığı altında kalan omuz sinirlerinin üzerindeki baskı bir süre sonra uyuşmaya ve sıkışmaya neden olur.

Hamilelik döneminde annenin aldığı kilolar hareketi zorlaştırabilir ve en önemlisi duruşu bozabilir. Bozulma durumunda omuzlarda sinir sıkışması yüzünden kasların sıkışması durumu gözlemlenir. Ayrıca bu sadece hamilelikte değil kişinin obezite olduğu zamanlarda da görülebilir.

Kadınların bir kısmı küçük göğüslerden şikayetçiyken bir kısmı da büyük göğüslerden şikayet etmekte. Bu kişinin hem görüntüsü hem de sağlığını bozar. Duruş bozukluğuna neden olan büyük göğüsler omuzların aşağıda durmasına neden olur, bu durum omuza binen ağırlığın artmasını ve kasların sıkışmasını sağlar.

Kemik çıkığı hem genetik hem de çevresel faktörler sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık karşısında kişi omuzlara binen ağırlık nedeniyle sinirlerin uyuşmasına yol açar. Kemik çıkığı kaslarda sıkışmanın hissedilmesine neden olur. Kemik kalınlaşması da doğuştan oluşan bir rahatsızlıktır. Bu da kişinin sinirlerine baskı yapar ve kasların sıkışmasına neden olabilir.

Sporda yanlış yapılan hareketler de omuzda kasların sıkışmasına neden olabilir. Aniden omuza yüklenen ağırlıklar bilinçsizce yapılan davranışlar buna neden olabilir.

Karpal tünel sendromu kadınların en çok etkilendiği rahatsızlıklardan biridir ve genelde belirtisi de kasların oluşturduğu sıkışmalardır. Bu kaslar omuz kaslarını da kapsar.

Omuz Kaslarında Sıkışmanın Belirtileri Nelerdir?

http://gama.icerikmatik.com/posts/files/346/QDylvlaVJaX9k7twbX2kyzrBL8g94e3sh6hrAzAz.jpeg

  • Omuz kaslarında herhangi bir nedenden dolayı sıkışma olursa kişi öncelikle bunu uyuşukluk olarak hisseder. Ardından da kısa süreli bir his kaybı yaşanır, bu da kasların üzerindeki sinirlerin etkisinden dolayıdır.
  • Batma iğnelenme gibi hisler his kaybının hemen ardından gekir. Bir süre kişi kolunu elini kıpırdatamaz ve omzunu oynatmak acı verebilir.
  • Aniden oluşan sıkışmalarda yanma hissi de oluşur. Eğer sıkışmalar omurgaya yakın bir bölgede oluşmuşsa nefes alıp vermek öksürmek ve hapşırmak gibi refleksler de kişinin acı çekmesine neden olur.
  • Omuz kaslarındaki sıkışma gece kan dolaşımını daha da yavaşlamasıyla beraber daha çok hissedilir.

Omuz Kaslarında Sıkışmanın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Omuz kaslarında uzun süreli bir sıkışma hissediyorsanız mutlaka uzman bir doktora gitmenizde fayda vardır. Doktorunuz sizlere en uygun ve doğru tedavi seçeneğini uygular.

Ancak yanlış duruş sebebiyle oluşan omuz kaslarındaki sıkışma için kişi dik durmasını sağlayacak medikal ürünler veya dik durmasını sağlayacak korseler kullanabilir. Sinirlerden dolayı oluşan kas sıkışmalarında kişinin ilk yapması gereken her ne kadar kolunu kıpırdatmamak olarak gibi görünse de aslında kişinin yapacağı egzersizler ağrının dinmesine yardımcı olur. Kan akışının hızlanmasını sağlayan egzersizler bu dönemde kişiyi rahatlatır.

Büyük göğüslerin neden olduğu sıkışmalar için de çeşitli yöntemler mevcuttur. Ancak bu durum kişiyi diğer alanlarda da kısıtlıyorsa en doğru tedavi cerrahi müdahalelerdir. Birkaç saat süren kısa ameliyatlarla göğüsleriniz normal boyutlara gelebilir. Kemik çıkığı veya kalınlaşması gibi rahatsızlıklarda kemiklerin sertleşmesini sağlayan ilaç tedavisi kullanılabilir.

Kişi kaslarında bulunan sıkışmaları önlemek için bol bol su içmelidir. Bu şekilde kan dolaşımını artırabilir. Aynı zamanda sıkışmanın olduğu zaman kişi ılık bir duş alarak ağrıların dinmesine yardımcı olur. Ancak tüm bunlara rağmen hala omuzlarınızda kasların sıkışmasından şikayetçiyseniz uzman birinin eşliğinde fizik tedavi alabilirsiniz. Bu sayede eski sağlığınıza kısa süre içerisinde kavuşmanız da mutlaka mümkün olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.