Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Omuz Ödemi Nedir, Nasıl Geçer?

Omzumuz vücudumuzun en hareketli parçalarından biridir. Birçok eklem aynı bölgede farklı görevler yapar ve kolumuzun çok çeşitli açılarda hareket etmesini sağlar. Birçok uzvumuzda olduğu gibi omuzlarımızla ilgili de pek çok hastalık vardır. Omuz ödemi de bunlardan bir tanesi. Birçok farklı nedeni ve çözüm yöntemi olan bu rahatsızlık hakkında detaylı bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Omuz Ödemi Nedir, Nasıl Oluşur?

Omuz; üç ana eklem, iki de fonksiyonel eklem olmak üzere 5 eklemden meydana gelir. Aynı zamanda omzumuz vücudumuzun en hareketli parçalarından biridir. Bundandır ki günlük hayatta sürekli kullandığımız bu eklemler, sağlam olsalar dahi olağan dışı hareketlerimizde ilk olarak etkilenirler. Örneğin trafik kazasında zedelenen bir omuz, düzenli olarak aynı kolu kullanmak, kolumuzun gücünden daha fazla ağırlık taşımak bu olağanın dışında eylemlerden bazılarıdır.

Bu eylemler sonucunda kasların ve eklemlerin daha fazla zarar görmesini engellemek amacıyla vücudumuz ödem adı verdiğimiz sıvıyı üretir ve tampon olarak eklemler arasına yerleştirir. Bu geçici olarak deformasyonu azaltsa dahi omzumuzda hareket kısıtlılığına sebep olur. Ödemden dolayı eklemleriniz hareket etmekte zorlanır, hareket etmedikçe ödem artar, ödem arttıkça hareket kısıtlanır ve böyle bir kısır döngünün içine girersiniz. Bu rahatsızlık size ilerleyen zamanlarda omuz donması adı verilen, omuzdaki ciddi hareket kısıtlılığına işaret eden rahatsızlıkla geri dönecektir. Eğer bu raddeye geldiyseniz hızla bir ortopedi ve travmatoloji doktorunun yolunu tutmanızı, gerekirse fizik tedavi, kortizon ve benzeri tedavilerle ve egzersizlerle omzunuzu bir an önce tedavi ettirmenizi tavsiye ediyoruz.

Omuz ödemi aynı zamanda darbeye bağlı morarmalarda da gözlemlenebilir. Ama telaş yapacak bir şey yok, cildinizde kızarma-morarma ile seyreden basit zedelenmeler de eklemler arasında oluşan ödem kendi kendini yok eder ve omzunuz eski haline döner. Omuz ödemi nadir de olsa boyun fıtığı ile de oluşabilir. Bu durum sık görülmemekle birlikte ağrısı daha şiddetli olur. Eğer hasta dayanamıyor, ameliyat talep ediyorsa cerrahi bir operasyonla boyun fıtıklardan temizlenir. Omuz da ödemini atar ve iyileşir.

Omuz Ödemi İçin Neler Yapılabilir?

Omuz ödemi eğer tedavi edilmez ise ciddi hasarlara ve oldukça şiddetli ağrılara sebebiyet verebilir. Bizim birinci tavsiyemiz doktora gitmeniz. Doktorunuz sizi MR ve röntgen cihazlarına yönlendirecek ve omzunuzdaki sorunun ne olduğunu, ne kadar ilerlediğini görüntülemek isteyecektir. MR korkusu halkımızda geleneksel bir fobi olsa da, şu an ülkemizdeki birçok kurumda açık MR uygulaması bulunuyor. Sonuçlarınızı aldığınızda doktorunuz size birkaç seçenek sunabilir. Omuz ödemi rahatsızlığının birinci olarak tedavisi için ödem giderici, ağrı kesici ilaçlar kullanılır. Ödem atıcı ilaçlar omuz bölgesini rahatlatmayı denerken ağrı kesiciler ise bölgenin acısını alarak hareket kısıtlılığını yenmenizi sağlayacaktır. Ama yeterli gelmediği durumlar da var, eğer durum bundan daha ciddi ise ikinci olarak kortizonlu ilaç tedavisi denenir.

Omuz bölgesine uygulanacak, doktorun tercihine göre 1 veya 2 kortizonlu iğne omzunuzu bölgesel olarak tedavi etmeyi deneyecektir. Tabii bunun yanında fizik tedavi de bu tedavinin büyük bir parçası. Fizik tedavide uygulanacak ısı, elektrotların kullanıldığı elektrik uygulamaları omzunuzun ısınmasında ve güçlenmesinde fayda sağlayacak. Daha sonra fizyoterapistinizin ve fizik tedavi doktorunuzun önerdiği egzersizleri düzenli olarak yaparak ödemden kurtulacaksınız. Eğer bunlar da yeterli gelmez ise doktorunuz size ameliyat tedavisi önerecek, küçük bir operasyon ve ardından süregelen fizik tedavi egzersizleriyle omzunuzun eski haline dönmesi amaçlanacak.

Ayrıca bilinenin aksine buz tedavisi eklem ağrıları ve ödemlerinde göz ardı edilemez düzeyde fayda sağlıyor. Sıcak su torbası uyguladığınızda sizin dayanabileceğiniz sıcaklık eklemlerinize ulaşana kadar yolda zaten soğuyacak ve düşük verim alacaksınız. Vücudumuz soğuğa, sıcağa göre çok daha dayanıklı yaratıldığı için soğuk pres yöntemi eklemlerinize soğuğu ulaştıracak ve iyileşmenizde fayda sağlayacak.

Aynı zamanda ödem giderici yiyeceklerle de ödemleri tedavi edebilirsiniz. Bu yiyeceklerin başında muz, maydanoz, salatalık, nar ve ananas geliyor. Düzenli tüketimi ödemin atılmasında fayda sağlayabilir. Aynı zamanda günde en az 1.5 litre su tüketmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.