Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Omuz ve Pazu Ağrısı Neden Olur?

Dirsek ve omuz arasında kalan kısma pazu adı verilir. Omuz ve pazu genel olarak yaptığınız her harekette aktif olarak kullanılır. Özellikle günlük yapılan rutin işlerde, ağırlık kaldırmada ve farklı diğer her eylemde ihtiyaç duyulur. Kolların fiziksel bir şekilde zorlanması ya da kollara çok fazla yük binmesi gibi eylemlerde aynı zamanda omuzları da olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Ağrı, incinme ve kasların zorlanması sebebine bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Kol ağrısı yaşayan insanlar aslında dirsek ve omuz arasındaki alanı kasteder, pazu ağrısı olan insanlar çok endişelenir. Çünkü omuz ve pazu ağrısı farklı önemli hastalıkların belirtisi olabilir.

Omuz ve Pazu Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

omuz ve pazu ağrısı

Birçok insanda günlük yaptığı işlere göre omuz ve pazu ağrısı ortaya çıkabilir. Özellikle pazu ağrısının en ciddi sebeplerden biri kalpte meydana gelen bazı problemler olabilir. Kalp hastalıklarından biri olan anjina rahatsızlığı, göğüslerden başlayarak pazu ve omza yayılır. Kalp krizi gibi bir durumda omuz ve göğüste farklı şiddette ağrı meydana gelir. Bu ağrı göğüste sıkışma ya da daralma gibi şikayetlerin oluşmasına neden olabilir. Eğer omuz ve pazu ağrısı çok şiddetli, ani bir şekilde olduysa ciddiye alarak, vakit kaybetmeden doktora başvurmanız gerekir.

Günümüzde birçok insan ağır iş yükü, uzun çalışma saatleri ve diğer faktörlere bağlı olarak strese girebilir. Stres sadece beyni meşgul etmekle kalmaz, aynı zamanda vücudun genel sağlığı üzerinde de olumsuz etkiler bırakır. Uzun süre strese girdiğiniz zaman kollardan başlayarak, omuz ve pazuya doğru yayılan bir ağrı meydana gelir. Stres bu durumda kendini fiziksel bir belirti olarak gösterir. Kronik stresin meydana geldiği durumlarda ise, pazuda hafif ağrı başlar ve daha sonra şiddetlenebilir. Aynı zamanda panik atak gibi psikolojik bir rahatsızlıkta göğüste ve omuzda sıkışma, ağrı ortaya çıkabilir. Bu durum kalp krizi ile de karıştırılabilir. Çünkü gösterdiği semptomlar birbirine benzer niteliktedir. Panik atakta hızlı bir şekilde nefes alıp, verme ve kalp atışlarının hızlanması gibi belirtiler oluşabilir.

İnsan vücudunun belirli bir düzende çalışabilmesi için kanın tüm vücudu dolaşması ve tüm dokulara kadar ulaşması gerekir. Ancak kan dolaşımında meydana gelen herhangi bir sorun, omuz ve pazu ağrısı olarak kendini gösterebilir. Sol kol ve sol pazu bu durumdan daha çok etkilenir. En çok ağrı bu kısımda meydana gelir. Ağrının en çok sol tarafta olması, kan dolaşımının yönü sol olduğu içindir. Eğer parmaklarınızda uyuşma ve üşüme varsa, aynı şekilde kan dolaşımında bir sorun olduğunun göstergesi olabilir.

Vücudun herhangi bir kısmında meydana gelen ağrının genelde sebebi travma kaynaklı olabilir. Kolla yapılan ağır hareketler bağ, tendon ve kas yapısına zarar verebilir. Özellikle ağır bir şey kaldırırken, kolun çok fazla zorlanması omuz ve pazuda şiddetli bir ağrının oluşmasına neden olur.

Omuz ve Pazu Ağrısı Nasıl Geçer?

omuz ve pazu ağrısı

Omuz ve pazu ağrısı gibi önemli bir şikayette, ağrının nedeni omuzla bağlantılı olabilir. Bu durumda pazu kısmında ağrı daha çok hissedilir ya da ağrı birbirinden bağımsız da olarak da ortaya çıkabilir. Bu nedenle ağrının kaynağının tespiti çok önemlidir. Omuz ve pazu ağrısı çok şiddetliyse vakit kaybetmeden doktora başvurmak yararlı olur. Ağrının yanı sıra, aynı zamanda şişme de varsa, tıbbi yardım almayı ertelemeyin. Ağrının ortaya çıkmasındaki sebep kan dolaşımında meydana gelen bir sorundan kaynaklanıyorsa, omuz ve pazu bölgesini yormayacak, hafif tempoda egzersizler yapabilirsiniz.

Özellikle bazı basit kardiyo hareketleri tüm vücudun kan dolaşımını büyük ölçüde iyileştirir. Ağırlık antremanları da ağrı için yararlı olabilecek etkiye sahiptir. Eğer omuz ve pazu bölgesini fiziksel aktivite sonrasında incittiyseniz, evde bakım yaparak ağrıyı hafifletebilirsiniz. Bu bölgeye buz kompresi yaparak, ağrının geçmesini sağlayabilirsiniz. Ağrıyan bölgeye hafif bir şekilde masaj yapabilirsiniz. Bu sayede kan akışı artar ve iyileşme süreci biraz daha hızlanabilir. Eğer masaj daha fazla ağrının artmasına neden olursa, masajı bırakabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.