Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

ORGANİK OLARAK YETİŞEN 14 BESİN

Organik besinler yetiştirilmesi sırasında genetik mühendisliğin uygulanmadığı, hormon, böcek ilacı gibi herhangi bir kimyasal müdahalede bulunulmadan üretilen gıdalardır. Bu besinleri tüketmenin sağlık açısından daha yararlı olduğu son zamanlarda sıkça dile getirilen bir konu. Ancak sizin de bildiğiniz gibi organik besinlerin üretimi sırasında gübre ya da herhangi bir büyüme düzenleyici kullanılmadığından üretici daha az verim elde ediyor. Dolayısıyla da organik gıdalar daha yüksek fiyattan alıcı buluyor. Peki, pestisitlerden (böcek ilacı grupları) daha az etkilenen ve doğal olarak daha az kirlenen besinler yok mu? Evet, bütçeniz tam organik beslenme için kısıtlıysa bunun yerine sofranızda listemizdeki gıdalara yer verebilirsiniz. Bu besinler pestisit kalıntılarından daha az etkileniyor yani doğal organik etki gösteriyor. İşte 14 organik besin;

1. Kuşkonmaz

1. Kuşkonmaz

İlkbaharın favori sebzesi kuşkonmaz zengin vitaminleri ile oldukça faydalı bir besindir. İçeriğindeki magnezyum, selenyum, demir, fosfat, mangan ve kalsiyum mineralleri ile A, K, C, B6 vitaminleri kalp sağlığı ve sindirim sistemi üzerinde etkilidir. Aynı zamanda düşük doğum tehlikesini azalttığından hamileler için de oldukça faydalıdır. Kuşkonmaz organik gıdalara bütçesi yeterli olmayanlar için alternatif olan doğal bir besindir.

2. Avokado

2. Avokado

Avokado içerdiği lif ve sağlıklı yağlarla (evet yağ!) diyetinize eklemeniz gereken süper faydalı bir besindir. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olan avokado bağışıklık sistemini güçlendirir ve kabızlık problemini çözer. Vücudun protein, karbonhidrat ve yağ mekanizmasını düzenleyen avokado özellikle hamileler ve çocuklar için tüketilmesi oldukça yararlı doğal bir besindir.

3. Lahana

3. Lahana

Beslenme düzeninize ekleyeceğiniz turpgillerden güçlü yapraklı lahana size yüksek miktarda C ve K vitamini sağlamak için söz veriyor. Kış sebzesi olan lahana antioksidan özelliği ile vücudunuzu temizler ve bağışıklık sitemini güçlendirir. Kulak çınlamasına da çok iyi gelen lahana, hormonları düzenler. Siz de uygun fiyatlı bu vitamin kaynağını mutlaka tüketmelisiniz.

4. Kavun

4. Kavun

Su içeriği yüksek kavun, tam bir potasyum A, C ve B6 vitamini deposudur. Göz sağlığına iyi gelen ender besinlerden biri olan kavun, C vitamini sayesinde serbest radikalleri durdurarak kanseri önler. Uykusuzluk sorununa da iyi gelen kavun, stresle mücadele etmeniz için faydalı bir besindir. Sigarayı bırakmak isteyenlere de kavun yemeleri önerilir. Çünkü kavundaki besin içeriği nikotin yerine geçerek sigara içme isteğini baskılar. Ayrıca kavun içerdiği A vitamini ile sigaranın akciğerdeki kötü etkilerini temizlemeye çalışır. O halde bu doğal besini daha sık tüketmemiz gerekiyor.

5. Patlıcan

5. Patlıcan

İyi bir K vitamini kaynağı olan patlıcan yüksek oranda lif içerir. Karaciğer, pankreas ve böbrekleri güçlendirir ve etkili bir idrar söktürücüdür. Ayrıca kalp çarpıntılarına çok iyi geldiği bilinen patlıcan kansızlık problemini de çözmeye yardımcı olur. Damarları yüksek kolesterolün verdiği zararlara karşı koruyan bu besini her mevsimde tüketmek gerekiyor.

6. Kivi

6. Kivi

1 orta büyüklükte kivi günlük C vitamini ihtiyacınızı portakaldan çok daha fazla karşılar. Kivi solunum yolları üzerinde inanılmaz olumlu etkilere sahiptir. İçerdiği pektin sayesinde vücudu toksinlerden arındırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bu besini kışın her zamankinden daha fazla tüketmelisiniz.

7. Greyfurt

7. greyfurt

Greyfurt, bağışıklık sistemini güçlendiren tam bir vitamin ve antioksidan deposudur. Yüksek miktarda C vitamini sayesinde özellikle mide ve pankreas kanserine karşı etkili bir koruma sağlayan greyfurt, bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden kahvaltıda greyfurt suyu içmeniz çok faydalı olacaktır. Yorgunluk hissini alan greyfurt en sağlıklı organik besinlerden biridir.

8. Mantar

8. mantar

Birçok mantar türü tıpkı vücudumuz gibi güneş ışığına maruz kaldığında D vitamini üretir. İçerdiği selenyum ile idrar söktürücü özellik gösteren mantar, düşük kalorili harika bir besindir. Özellikle istiridye mantarı iyi bir demir kaynağıdır.

9. Soğan

9. Soğan

Soğan kanın pıhtılaşmasını önleyen, folat içeriği ile kansere karşı mücadele veren, inanılmaz iyileştirici özellikte bir besindir. Yüksek tansiyonu düşürmeye yarayan soğan, solunum hastalıklarına karşı etkili bir koruma sağlar. Soğan, kokusuna aldırmadan, gün içinde mutlaka tüketmeniz gereken, oldukça etkili bir besindir.

10. Papaya

10. papaya

Portakal ve greyfurttan daha fazla C vitamini ve beta-karoten içeren papaya, mide asidini düzenlemek için tüketmeniz gereken lezzetli bir besindir. 2009 yılında New Jersey Kanser Enstitüsü’nün gerçekleştirdiği bir çalışmaya göre içerdiği antioksidanlar sayesinde rahim kanseri riskini azalttığı kanıtlanmıştır. O halde özellikle kadınların tüketmesinde fayda olan bu doğal organik besini sofranızdan eksik etmeyin.

11. Ananas

11. Ananas

Tatlı ve mayhoş bir tropikal meyve olan ananas, içerdiği bromelayin enzimi sayesinde kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra sindirim sistemi üzerinde etkili olduğundan, özellikle şişkinliğe ve yaz aylarında meydana gelen başka rahatsızlıkları da önlemeye yardımcı olur.

12. Süt Mısır

12. süt mısır

Süt mısırı içeriğindeki karotenoidler sayesinde sizi, diyabet tip 2’de olduğu gibi gözde sarı noktada meydana gelen yaşa bağlı makula dejenerasyonundan korur. Ayrıca B1 vitaminleri sayesinde akciğer kanseri riskini azaltarak karaciğer ve bağırsak fonksiyonlarını düzenler. Güçlü bir lif kaynağı olan süt mısırını haşlayarak ya da közde pişirerek tüketebilirsiniz.

13. Bezelye

13. bezelye

Bezelyenin küçük tanecikleri sizi yanıltmasın. Tam bir C vitamini deposu olan bezelye kalbinizi koruyarak depresyonla savaşmanıza yardım eder. Ayrıca mide kanserini engelleyen bezelye kan şekerini düzenlemeye de yardımcı olur.

14. Tatlı Patates

14. Tatlı patates

Tatlı patatesin sarı-turuncu tonları içerdiği yüksek miktarda beta-karoten ve A vitamininin bir göstergesidir. Potasyum miktarı fazla, sodyum oranı düşük olan patates, sizi kalp ve damar hastalıklarına karşı korur. Ayrıca içerdiği yüksek selenyum sayesinde tiroid bezlerinin düzenli çalışmasını sağlar.

Listemizde yer verdiğimiz tüm bu besinler hem bütçenize uygun hem de organik özelliktedir. Siz de bu besinleri düzenli olarak tüketirseniz kendinizi daha iyi ve sağlıklı hissedeceksiniz!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.