Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Orgazm Olmanın Faydaları

Açıkça söylemek gerekirse sizi seks yapmaya ikna etmemiz gerekmiyor. Zaten türümüzün devamını sağlayabilmek için beyinlerimiz ile entegre olmuş durumda. Ayrıca mükemmel hissettirdiği de bir gerçek. Durun daha da mükemmel haberler var. Orgazm olmak sağlığınızı geliştirebiliyor.

Orgazmın bu kadar güzel hissettirmesinin ana sebeplerinden biri doruk noktasına ulaştığınız zaman beyninizin ismi oksitosin olan zevk hormonunu salgılaması. Oksitosin aşk hormonu olarak adlandırılır çünkü insanlar arasındaki sosyal bağların kurulmasına yardım ederek önemli bir rol oynar. Yazacağımız noktaların çoğu oksitosin hormonunun salınımına bağlanıyor.

1. Stres Salınımı Sağlar

 stress salınımı

Bir seksolog olan Beverly Whipple adlı yazarın “The Orgasm Answer Guide” kitabında 2000 yılında yapılan bir çalışmaya işaret ediyor. Carol Rinkleib Ellison isimli bir araştırmacı tarafından yapılan bu araştırmada Ellison yaşları 23 ila 90 arasında değişen 2.632 adet kadınla röportaj yapmış. Mastürbasyon yapan kadınların %39’u bunu rahatlamak için yaptıklarını söylemiş. Whipple bunun nedenin oksitosun hormonu olduğunu söylüyor. Kitabında belirtiyor ki bir kişi orgazm olduğu zaman beynin bir bölümü olan hipotalamustan salınan oksitosin hormonu kana karışıyor.

Oksitosin rahatlama ve sıcaklık hissi verdiği için orgazm olanlar gerginliklerinden kurtuluyor. Ek olarak Hollanda’da Groningen Üniversitesinde bilim adamları tarafından yapılan bir çalışmada, orgazm deneyimleyen kadınların beynin anksiyete ve korku bölümüyle alakalı olan amigdala bölgesinde çok az ya da hiç aktivite görünmediğini kaydetmiş. Bu da gösteriyor ki orgazm kaygı ve korkuyu azaltıyor.

2. Partnerinizin Aldatma İhtimalini Düşürüyor

 Sadık çiftler

Almanya’daki araştırmacılar 2012 yılında oksitosinin gücünü ölçmek için bir deney yaptılar. Yüksek dozlardaki aşk hormonunun erkeklerin ilişkinin dışına çıkmasına sebep olacağına inanıyorlardı. Bu yüzden bir grup heteroseksüel erkeğe oksitosin hormonu verdiler ve onları çok çekici bir kadınla tanıştırdılar. Katılımcılara bu çekici kadınla olan ideal uzaklığın ya da rahatsız edici uzaklığın ne kadar olduğunu belirlemesini istediler. Oksitosin alıp tek eşli bir ilişkide olan erkekler, oksitosin alıp yalnız olan erkeklere göre bu mesafeyi 10 cm ila 15 cm arası daha fazla belirledi. Araştırmacılar oksitosin hormonunun erkeklerin daha fazla aldatmasına yol açacağını düşünmüştü fakat aksine oksitosin hormonu zaten erkeklerin kız arkadaşlarıyla kurmuş olan bağını daha da sık hale getirdiğini keşfettiler.

3.Kadın Orgazmı Erkeklerin Daha İyi Odaklanmasını Sağlayabilir

 konsantre olmaya çalışan adam

Orgazm olmakta o kadar çok yarar var ki bir tane organizasyon “One Taste” adını verdikleri bir orgazm meditasyonu geliştirdiler. Bu yöntem iki partnerin de kadının orgazm olmasına odaklanması ile oluyor. Karen Lorre isimli aktrist bu yöntem ile günde 11 adet orgazm yaşadığını söylüyor. Hatta erkekler bile bir kadını tatmin etmekten sağlıklı yararlar aldıklarını iddia ediyor. Bir adam bir kadının vücudunun küçük bir noktasına odaklanmanın işindeki konsantrasyonu arttırdığını itiraf etti.

4. Uykusuzluğa Yardım Edebilir

 uykusuz

Uyumak için uyku hapı mı tercih edersiniz yoksa akıl uçurtan bir orgazmın uykuya yardım etmesini mi? Sanırım cevabı biliyoruz. Kaldı ki bir hap ile doğal bir aktivitenin karşılaştırmasını sağlık açısından yaparsak kazanan belli. Whipple kitabında diğer bir çalışmaya işaret ediyor. Bu çalışmada 1.866 tane kadının yüzde 32’si uykuya dalabilmek için mastürbasyon yaptığını rapor ediyor. Peki neden? Aslında kimse bunu kesin olarak bilmiyor gerçi bazı araştırmalar ve seks terapistleri endorfin gibi diğer nörokimyasalların yatıştırıcı bir etki verdiğini düşünüyor.

5. Erkeğin Orgazmı, Kadının Depresyon Seviyesini Azaltabilir

 Depresyon

New york’un eyalet üniversitesinde üniversite öğrencilerinin katıldığı tartışmalı bir çalışma gösteriyor ki kondom olmadan seks yapan kadınların, kondom kullanarak seks yapan yada seksten çekinen kadınlara göre daha az depresyon işareti verdiği (ilişki durumları ve kişisel faktörler dahil edildiğinde bile) görülmüş.

Peki bu ne anlama geliyor? Erkek orgazmının sonucu olan sperm kadınlar için etkili bir antidepresan olabilir. Bunu söylemekle birlikte korunmasız yapılan seksi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Her şeye rağmen cinsel hastalıklarla bulaşan enfeksiyonlar, istenmeyen hamilelik, diğer sağlık durumları ve sosyal riskler kesinlikle depresyonunuza katkı yapabilir.

Çalışmaya öncüllük eden bir psikolog olan Gordon Gallup, spermin bir kadının ruh halini iyileştirebileceğini çünkü spermin içinde birçok mutluluk verici hormonun var olduğunu söylüyor. Gallup söylüyor ki bu hormonların çoğu erkeğin boşalmasının ardından kısa bir süre sonra kadının kanına karışabiliyor.

6. Acıyı Hafifletiyor

Orgazmın her türlü acıyı hafiflettiğine -eklem iltihabından, ameliyattan hatta çocuk doğurmaktan kaynaklanan acı dahil- dair kanıtlar var. Oksitosin ve endorfinin acı hafifletici etkisi buna neden oluyor. Beherly Whipple kitabında anlattığı bir araştırmanın mastürbasyon yapan kadınların orgazma ulaştıktan sonra acı toleransı ve acı eşiğinin yüzde 74.6 ila %106.7 civarlarında azalabildiğini keşfettiğini söylüyor.

7. Erkeklerin Soğuk Algınlığını Daha Hızlı Atlatmasına Yardım Edebilir

 hasta adam

Bir Alman üniversitesinde yapılan araştırmada 11 tane adamın tamamlayana kadar mastürbasyon yapması istendi. Bu süreçte ise sürekli olarak kan alındı ve cinsel istekte artışın ve orgazmın akyuvar sayısını arttırdığını keşfettiler. Bu da demek oluyor ki erkekler hasta oldukları zaman orgazmı kullanarak bağışıklık sistemini güçlendirip sorundan kurtulmasını hızlandırabilir.

8. Daha Uzun Yaşamanıza Yardımcı Olabilir

 Uzun yaşa

1997 yılında, Wales’de yapılan bir grup araştırmacı ilişkiler ile orgazm ve ölüm oranını arasındaki ilişkiye bakmaya karar verdiler. 45 ila 59 yaş arasındaki 918 adamın seksüel sıklığını ölçtüler. Koroner kalp hastalığından ölenleri incelediler ve buldular ki haftada 2 ya da daha fazla orgazm yaşayanlar ayda bir kereden daha az orgazm yaşayanların yarısı kadar. Araştırmacılar seksüel aktivitelerin erkeklerin sağlığında pozitif etkiye sahip olduğunu keşfettiler.

Bu çalışmaya benzer kadın orgazmı araştırmaları pek fazla olmasa da doktora derecesi olan ve insanın sağlığı ve uzun yaşamı hakkında kitap yazmış olan Howard S. Friedman çiftler arasında bir araştırma yürüttü. Stanford psikoloğu olan Lewis Terman’ın 1941 yılında yaptığı evlilik memnuniyeti araştırmasından referans alarak 1500 çiftin seks yaşantısına baktı. Terman kadınların yaşadığı orgazm sıklığını kaydetmişti. 20 yıl sonra Friedman ve iş arkadaşları Terman’ın çalışmasındaki kadınların ölüm oranlarına baktı. Keşfettikleri sonuç ise cinsel ilişki sırasında daha sık orgazm yaşayan kadınların seksüel olarak tatmin olmamış kadınlara göre daha uzun yaşamış olması.

9. Beyni Stimüle Edebilir

 Stimüle olmuş beyin

Orgazmlar kan akışını hızlandırabilir ve beyne olan kan akışı da istisna değil. Rutgers araştırmacıları olan Barry Komisaruk ve Nan Wise, kadın katılıcımlardan emar makinesine yatmasını ve beyne giden kan akışları ölçülürken mastürbasyon yapmalarını istedi. Katılımcılar orgazm olduğu zaman ise beynin her kısmına giden kan akışının arttığını, besinlerin ve oksijenin de daha hızlı taşındığını gözlemlediler.

10. Daha Genç Görünmenizi Sağlayabilir

 Genç gözük

Botoksu unutun sadece bir orgazm yaşayın. İngiliz danışman klinik psikoloğu olan Dr.David Weeks 10 yılını binlerce kadın ve erkeiğin seks hayatlarını sorgulayarak geçirdi. 40 ila 50 yaşında olup diğerlerine göre yüzde 50 daha fazla seks yapan insanların diğerlerinden daha genç gözüktüğünü gözlemledi. Bu çalışma orgazmın insanı neden daha genç gösterdiğini tam olarak açıklamasa da Dr. Weeks ilişki sırasında insanın büyüme hormonu salgıladığı için derinin daha elastik hale geldiğini ve gençleşmenin nedeninin bu olabileceğini düşünüyor.

11.Yaşlandıkça Daha İyi Hale Geliyor

 yaşlı çift

Yaşlandıkça seks yapmayı bırakmak için hiç bir neden yok. Aslında yaşlı hale geldikçe zevk daha da artıyor. Kaliforniya üniversitesindeki araştırmacılar huzurevinde yaşayan 806 kadınla bir çalışma yaptı. Çalışma yaş ortalaması 67 olan ve aynı zamanda menopoz sonrası dönemde olan kadınların seksüel aktivitesini ölçtü. Sonuçlar ise daha yaşlı olanların seksüel tatminin daha fazla olduğuydu. 80 yaşındaki kadınların neredeyse yarısı seksüel tatminin her zaman olduğunu rapor etti. Bu yüzden asla orgazm olmaktan vazgeçmeyin!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.