Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Orta Kulak İltihabı Nasıl Anlaşılır?

Orta kulak iltihabı genellikle kış ve ilkbahar aylarında sıklıkla gözlemlenen bir rahatsızlıktır. İltihap genellikle gribal enfeksiyon, nezle, sinüzit veya üst solunum yolları enfeksiyonu ile birlikte görülür. Okul çağına gelmiş çocuklarda orta kulak iltihabına rastlamak çok yaygındır. Genel olarak görülen belirtisi ise kulak ağrısıdır. İltihap ne kadar kulak zarının şişirir ise ağrı o kadar şiddetli olur. Küçük çocuklarda ağrının yanında ateş de eşlik edebilir. Yetişkinlerde ve çocuklarda görülebilen orta kulak iltihabı nasıl anlaşılır ve nasıl tedavi edilir öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Orta Kulak İltihabı Nedir?

kulak yapısı

Kulak iç, orta ve dış olmak üzere üç bölümden oluşur. Dış kısım, dışarıdan kulak zarına olan yere denir. Orta kulakta örs, üzengi ve çekiç adı verilen küçük kemikler bulunur. Dışarıdan gelen sesler bu kısımda içeri iletilir. Orta kulak, kulak zarından geniz boşluğuna bağlanır. İç kulakta ise işitme görevinin yanında vücudun dengesini sağlama görevi yer alır.

Orta kulak iltihabı, orta kulakta bulunan mukoza adı verilen kısmın iltihaplanması sonucunda oluşur.  Mukoza, östaki borusu ve genizle bağlantılı bir haldedir. Orta kulağın iç kısmı hava ile doludur. İltihap mukozanın şişmesi ve orta kulağın sıvı ile dolmasıyla oluşur. Östaki borusu tıkanır ve sıvı yerini iltihaba bırakır. Bu şekilde orta kulak iltihabı oluşur.

Orta kulak iltihaplanması genellikle burun ve geniz yolunun enfeksiyon kapması ile birlikte görülür. Burun ve geniz yolundaki iltihaplar yukarı doğru giderek östaki borusuna gelir ve burada tıkanmaya yol açar. Sürekli yutkunma ve burun temizleme gibi yapılan hareketler iltihabı basınç ile yukarı çıkarır.

Orta Kulak İltihabı Kimlerde Daha Çok Görülür?

orta kulak

Bebekler ve okul öncesi çocuklar iltihaplanmaya karşı büyük risk altında olan gruptur. Bunun nedeni daha gelişmekte olan vücutlarıdır. Bu yaştaki çocukların östaki borusu, daha düz ve kısadır. En ufak bir basınçta iltihapların yukarı çıkması çok kolaydır.

Kreş, anaokulu, okul gibi ortamlarda bulunma ve biberonla beslenme, sigara dumanına maruz kalma iltihaba yakalanma riskini arttırır. Bunun için yeni doğan bebeklerin ilk 6 aya kadar anne sütü ile beslenmesi büyük önem taşır. Erkek çocuklarda görülme olasılığı daha yüksektir. Ailede bunu yaşayan bireyler varsa yine çocukta bu hastalığa yakalanabilir.

Orta Kulak İltihabının Belirtileri Nelerdir?

En belirgin özelliği kulak ağrısıdır. Hastalığın yüksek olduğu dönemlerde ağrı çok şiddetli hale gelir. Bebeklerde bu ağrı uykudan uyanmaya sebep olabilir. Ağrının yanında ateşin artması, iştahsızlık, uykusuzluk ve mide bulanması da gözlemlenir. Orta kulağın iltihapla dolması kulağın işitme yetisini azaltır. İltihap kulak zarını ne kadar gerip şişirir ise ağrı o kadar fazla olur.

Kulak zarının fazla basınç etkisinde kalması ile kulak delinir ve dışarıya kanlı bir akıntı çıkar. Zarın delinmesiyle birlikte kulakta yaşanan ağrıda azalma meydana gelir. Kulak akıntıları da en çok görülen belirtiler arasındadır. Çocuklarda kısa süreli işitme kaybına bağlı olarak yüksek sesle konuma, televizyonun sesini çok açma gibi belirtiler gözden kaçmamalıdır.

Orta Kulak İltihabının Tanı ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

orta kulak iltihabı

Eğer bu hastalıktan şüpheleniyorsanız hemen bir doktora başvurmalısınız. Doktor otoskop adlı alet ile kulağı inceledikten sonra buna karar verecektir. Eğer kulak iltihaplı ise kızarık ve şiş gözükür. Kulaktaki akıntı dışarı çıkmış ise doktor buradan bir örnek alarak test yapmaya götürür. Böylelikle hangi bakterinin iltihaba neden olduğunuz bulabilirsiniz. Tedavi aşamasında da doktorunuz sizlere;

  • Yaşın kaç olduğu,
  • Enfeksiyonun ne zaman başladığı,
  • Hangi sıklıkla iltihaplanma yaşandığı,
  • İşitme kaybının olup olmadığı hakkında sorular sorar. Bunlar ışığında enfeksiyonun ciddiliği konusunda fikir edinir.

Tedavi sırasında ağrı kesici ve antibiyotikler rol oynar. Bunların yanında damlalar ve burun spreyleri de tedaviye ek olarak verilebilir. Kulak zarının delinmemesi nedeniyle iltihabın dışarıya çıkamaması kulak zarını cerrahi yöntem ile delmeye sebep olabilir. Sıvı böylelikle dışarı atılır.

Orta Kulak İltihabından Korunmak

İltihabın neden olduğu hastalık genellikle üst solunum yolu hastalıkları olduğu için öncelikle bu hastalıklara karşı korunmak gerekir. Üst solunum yolu hastalığını kolayca atlatmak için doğru beslenme ve yeteri kadar dinlenme sağlanmalıdır. Sigara dumanına maruz kalınmamalı ve hava kirliliğinden sakınılmalıdır. Burun akıntıları çok şiddetli olmayacak bir şekilde temizlenmelidir. Bebekleri yatay pozisyonda beslemek ve yalancı meme emdirmek orta kulağa iltihap yayılmasına neden olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.