Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Osmanlı Çayının Faydaları

Osmanlı Çayı Nedir?

600 Yıllık oldukça geniş ve köklü bir tarihe ev sahipliği yapan Osmanlı Devleti yalnızca yönetim sistemi, mimarisi, hükümdarları ile değil mutfağı ile de oldukça önemli bir geçmişe sahiptir. Günümüzde sahip olduğu bu kültürel yapısını hala daha koruyor. Osmanlı’dan günümüze kadar gelen şifalı çaylardan en çok tanınanı ise Osmanlı Çayıdır. Osmanlı döneminde yalnızca payitahtın değil saray eşrafının ve halkın da bolca kullandığı bu çay şifa kaynağı olarak biliniyor. Özellikle kışın tüketilen bu çayın içerisinde zencefil, karanfil, ıhlamur, havlıcan, tarçın, elma, hibiskus (medine gülü) yaprağı, kuş üzümü, limon, zencefil, nane ve kekik gibi 22 çeşit baharatın kökü ve kendisinin yanı sıra meyve kuruları da bulunuyor. Osmanlı çayının içerisindeki tüm bitkiler ve bu bitkilerin karışım oranları aktarlar tarafından tam olarak verilmeyip sır gibi saklanıyor. Yalnızca baharatçılık işi ile uğraşan kişiler arasında paylaşılmaktadır.

Osmanlı Çayının Faydaları Nelerdir?

1. Kış hastalıklarına İyi Gelir

Kış hastalıklarına karşı koruyucu olduğu bilinen bu çay; öksürük, soğuk algınlık, grip ve kış aylarında başımıza gelen vücudumuzun direncinin düşmesine karşı birebirdir. Grip ne yazık ki tedavisi tam olarak mümkün olan bir rahatsızlık değildir. Yalnızca ilaçlar ya da bitkisel yöntemler ile grip olma durumunuzu erteleyebilir veya grip döneminizi daha hafif atlatmanızı sağlayabilirsiniz. Bol sıvı alarak ve çokça dinlenerek vücudu terk eden grip hastalığı aslında Influenza virüsünün neden olduğu bir hastalıktır ve gribe yakalandığınız zaman en az 7 ile 10 gün arasında bir süreç içerisinde bu hastalığı geçirirsiniz. Uzmanların son yıllarda önerdiği grip aşısı ise birçok tartışmaya neden olmuştur. Fakat Osmanlı çayı grip ve soğuk algınlığı için kesin çözüm sunma özelliğine sahiptir.

2. Burun Tıkanıklığı ve Boğaz Ağrısına İyi Gelir

YaraGrip ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yollarında görülen; burun akıntısı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı ve gece öksürüğü gibi problemlere karşı oldukça iyi gelen Osmanlı çayı, içerisindeki 22 çeşit içerik ile bin bir derde deva olarak adlandırılırmış.

3. Öksürük ve Balgam Söktürücüdür

Boğaz Tahrişine Ne İyi Gelir?Ciğerlerdeki öksürüğe ve balgama neden olan mikropları temizleyen bu çay, kış aylarında hastayken sabah ve akşam 1 su bardağı kadar tüketmeniz hastalığı atlatmanız için yeterli olacaktır. Hastalıktan korunmak isteyenler için ise günde iki kere içmek zor gelirse her akşam bir fincan normal siyah çay içer gibi içebilirsiniz.

4. C vitamini Deposudur

Kilo AlmaOsmanlı çayı içerisinde kurutulmuş portakalda bulunduğu için C vitamini açısından oldukça zengindir. Böylece vücudunuzda hastalıktan oluşan kırgınlık hissede ortadan kalkar.

Osmanlı Çayı Nasıl Yapılır?

Osmanlı çayının yapılışı tıpkı evlerimizde yaptığımız siyah çay gibidir. Soğuk kış aylarında aileniz ile otururken tıpkı siyah çay demler gibi, Osmanlı çayını da demleyebilirsiniz. Demleme süresi ve servis edilme şekli aynı siyah çay gibi olan Osmanlı çayında, tek fark şeker ile tat verilmemesi. Osmanlı çayını eğer acı bulursanız tatlandırma işleminiz bal ile yapmanız tavsiye edilir. Osmanlı Çayına katacağınız şeker ne olursa olsun tadını bozacağından bu çaydan keyif almanızı engeller. İster koca bir demlikte isterseniz de kendinize göre bir fincan da demleyebilirsiniz bu çayı.

Hazırlanışı

  1. Bir tatlı kaşığı Osmanlı çayını normal büyüklükteki bir fincan temiz kaynamış sıcak suya koyu.
  2. 3 – 4 dakika kadar demlenmesini bekleyerek, koyu pembe bir renk almasını sağlayabilirsiniz, içebileceğiniz soğuklukta servis edebilirsiniz.
  3. Tadını acı bulursanız içerisinize dilediğiniz kadar kestane balı koymanız tavsiye edilir.

Osmanlı Çayı Nasıl Tüketilmeli?

  • Osmanlı çayını soğuk kış aylarında sabah, öğle ve akşam günde 3 kere birer fincan olarak tüketebilirsiniz. Normal siyah çaydan herhangi bir farkı olmayan Osmanlı Çayı, vücudunuza bol miktarda enerji vereceği için yalnızca oldukça enerjik olabilirsiniz. Bu miktar size fazla gelirse kendinize uygun miktarı ayarlayabilirsiniz ya da yalnızca akşamları bir fincan bu çaydan tüketebilirsiniz.
  • Yoğun grip dönemlerinden geçen kişiler Osmanlı çayını çok miktarda tüketirler ise hastalığı daha hızlı atlatabilmek için terleme durumu ile karşı karşıya kalabilirler. Terleme durumu özellikle geceleri yoğunlaşabilir.
  • Osmanlı çayının balgam söktürücü özelliği bulunduğu için, ciğerlerdeki ve midedeki mikrop ve bakterileri de temizleyerek vücudunuzdaki balgamın dışarı atılmasını sağlar. Bu yüzden balgam sorunu yaşayan kişilerin bu çayı dışarıda tüketmeleri önerilmez. Böylelikle evde tükettikleri Osmanlı çayı vücutlarına tesir ettiklerinde, vücutlarındaki balgamı evlerinde dışarı atabilirler.
  • Şeker hastalarının Osmanlı çayını tüketirken çayı sade içmeleri tavsiye edilir. Dışarıdan herhangi bir katkı maddesi eklemeleri beslenme programlarına uygun olmayacağından; şeker ya da bal gibi tadı şekerli olan maddeleri kesinlikle kullanmamalıdırlar. Eğer çayın tadını acı gelirse hibiskus ( medine gülü yaprağı) ile tatlandırmaları tavsiye edilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.