Östrojen Nedir?

Bir steroid hormon olan östrojen, sadece kadınlarda değil, erkeklerde de az miktarda bulunmaktadır. Östrojen, kadınlarda özellikle de üreme döneminde maksimum seviyede salgılanmaktadır. Kadın vücudundaki göğüs ve kalça gelişimini etkileyen östrojen, rahim işlevleri ve adet döngüsünün düzenlenmesine de katkı sağlamaktadır. Kadınlarda erkeklere göre daha fazla miktarda salgılanan östrojen, kadınlarda tüy oluşumunun azalmasına ya da engellenmesine de yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı da kadınlarda östrojen seviyesinin azalması sonucu tüylenme sorunları ortaya çıkabilmektedir. Erkeklerde östrojen hormonu salgısının artması sonucu ise, göbek ve kalça bölgesinde yağlanma, kilo alma gibi sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Östrojen hormonunun vücut içindeki bir diğer görevi ise, üreme organlarının işlevlerini düzenlemesidir. Vücuttaki östrojen salgısının hangi oranlarda yapılacağına karar veren bölge ise, beyindeki hipotalamus bölgesidir. Hipotalamus, 2 hormon salgısı yardımı ile östrojen hormonu üretimini kontrol etmektedir. Bu 2 hormon ise LH ve FSH isimleri verilen hormonlardır ve bu hormonlar üreme, regl döngüsü gibi işlevleri yürütmektedir. Her iki hormonun üretimini kontrol eden merkez hipotalamus olduğundan, bu hormonların dengesiz şekilde üretilmesi, stres ve daha ciddi sorunların oluşmasına neden olabilmektedir.

Menopoz dönemindeki ya da menopozun eşiğindeki kadınlarda östrojen hormonu üretimi ise dalgalıdır. Kadınlarda yüksek acıya dayanımı sağlayan östrojen, saldırganlaştırmakta, saç oluşumunu sağlamakta ve tüylenmeyi de azaltmaktadır. Aşırı östrojen salgısı sonucu ise, kramp oluşumu ve uyuyamama gibi sorunlar meydana gelebilmektedir. Östrojen hormonunun az miktarda üretilmesi sonucunda da, yorgunluk, kemiklerde dayanıksızlık ve depresyon gibi sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir. Tüm bunlardan dolayı da, östrojen üretiminin dengelenmesi çok önemlidir. Hatta bu sorundan dolayı tedavi görmesi gerekenlere de, non-steroid ilaçların kullanımı yerine, östrojen içeriği olan besinlerin tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Östrojen İçeren Besinler

Yapısında doğal olarak fitoöstrojen bulunan bazı besinler, östrojen hormonu salgısının artmasına ya da dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Fitoöstrojenler ise, vücutta östrojen gibi hareket ederek, östrojen salgısının düzenlenmesine yardımcı olmaktadırlar. Doğal fitoöstrojen kaynağı olan ya da östrojen salgısının artmasına yardımcı olan bazı besinler şu şekildedir;

1.Keten Tohumu

FlaxseedandMeal1

Fitoöstrojen adı verilen lignanlar içeren keten tohumu, östrojenin düzenlenmesine yardımcı olmasının yanı sıra, karaciğer sağlığını korumakta, cilt kuruluğunu gidermekte ve tırnak kırılmasını önlemektedir. Ayrıca, zihinsel sağlık açısından da faydalı bir besin olan keten tohumu, doğal bir östrojen kaynağıdır. Keten tohumu ayrıca, iyi birer lif ve omega-3 yağ asidi kaynağıdır.

2.Soya Ürünleri

soya-products-1280x960-ThinkstockPhotos-484978382

Soya ürünleri, çok iyi bir protein kaynağı olmasının yanı sıra, vegan beslenen kişiler için ise, ideal besinlerdir. Soya fasulyesi, soya sütü ve tofu (soya sütünden yapılan bir tür peynir) gibi soya ürünleri aynı zamanda çok iyi birer fitoöstrojen kaynağıdırlar. Yapısında doğal olarak bulunan östrojen sayesinde soya ürünleri, vücuttaki östrojen dengesinin sağlanmasına yardımcı olmaktadırlar.

3.Kurutulmuş Meyveler

17-Amazing-Benefits-Of-Dates-For-Skin-Hair-And-Health

İçerdikleri doğal şekerler sayesinde, sağlık açısından oldukça faydalı besinler haline gelen kurutulmuş meyveler, öğün aralarında tüketilmesinde sakınca olmayan sağlıklı atıştırmalıklardır. Aynı zamanda iyi birer fitoöstrojen kaynağı olan kurutulmuş meyveler, vücutta östrojen gibi hareket ederek, bu hormonun dengelenmesine yardımcı olmaktadır. Doğal fitoöstrojen içeren kurutulmuş meyveler ise, kuru kayısı başta olmak üzere, kuru hurma ve kuru erik şeklindedir. Fakat bu kurutulmuş meyvelerin şeker oranları yüksek olduğundan, kontrollü şekilde tüketilmeleri tavsiye edilmektedir.

4.Nohut

bowl of chickpea

Doğal bir fitoöstrojen kaynağı olan nohut, aynı zamanda iyi birer lif ve protein kaynağıdır. Fitoöstrojenler aslında östrojen olmayıp, vücutta östrojeni taklit eden ve östrojen gibi davranan önemli moleküllerdir. Bundan dolayı da nohut, özellikle de kadınlar için faydalı bir besin maddesidir.

5.Bezelye

peas

Bezelye de, doğal bir fitoöstrojen kaynağıdır ve östrojen seviyesinin artırılmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda, çok iyi birer demir, magnezyum ve potasyum kaynağı da olan bezelye, C vitamini ve lif bakımından da zengindir. Bezelye, vücuttaki östrojenin dengelenmesine yardımcı olmakta ve üstelik bağışıklık sisteminin dayanıklılığını da artırmaktadır.

6.Doğal Fitoöstrojen İçeren Diğer Besinler

growing-carrots-babette1-lg

Yapısında doğal bir şekilde fitoöstrojen bulunduran ve vücutta östrojen üretiminin düzenlenmesine yardımcı olan diğer bazı besinler ise aşağıda belirtildiği şekildedir;

 • Pancar
 • Havuç
 • Salatalık
 • Biber
 • Patates
 • Kabak,
 • Bal kabağı
 • Sarımsak
 • Patlıcan
 • Kırmızı barbunya
 • Brokoli
 • Maydanoz
 • Adaçayı
 • Rezene
 • Ahududu
 • Çilek
 • Şeftali