Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Otizm Belirtileri Nelerdir?

Otizm, 3 yaşından önce başlayan bir rahatsızlıktır ve ömür boyunca devam etmektedir. Bu yazımızda ise, otizm rahatsızlığı hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızın devamında verecek olduğumuz bu bilgiler ile birlikte bu hastalık hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu yazıda sizlere otizm nedir, nedenleri, belirtileri, tanısı, komplikasyonları ve tedavisi hakkında bilgiler vereceğiz.

Otizm, bireyin sosyal etkileşimini ve iletişimini olumsuz yönde etkileyen, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. Bu konular sosyal, mesleki ve diğer alanlarda önemli eksikliğine yol açar.

Yapılan araştırmalar dahilinde ise, günümüzde otizmli olan çocukların sayısında bir artış olduğu gözlemlenmiştir. Bunlara ek olarak ise otizm rahatsızlığının herhangi bir kesin tedavisi bulunmamaktadır. Ancak, yoğun ve erken tedavi ile pek çok çocuğun hayatında büyük bir fark yaratılabilmektedir.

Otizm rahatsızlığına neden olan birçok risk faktörü bulunmaktadır. Yazımızın devamında verecek olduğumuz nedenler kapsamında risk altında olan kişiler daha dikkatli ve bilinçli hareket etmeleri gerekmektedir.

Otizm Nedenleri Nelerdir?

Doktorlar otizm rahatsızlığında tek bir neden görmektedir. Ancak otizmin oluşmasında muhtemel başka nedenlerde bulunmaktadır. Bunlar 2 başlık altında toplanmaktadır.

 • Genetik Sorunlar

Bazı genlerin farklı olması tamamen otizm belirtisi olarak sayılmaktadır. Genetik değişiklilere sahip olan çocukların otizm olma riski çok fazladır. Genler beyin hücrelerini ve beyin gelişimini etkileyebilir ya da belirtilerin şiddetini artırabilir. Bir diğer genetik olan genler miras yolu ile aileden çocuklara geçtiği varsayılmaktadır.

 • Çevresel Faktörler

Viral enfeksiyonlar, gebelik sırasında oluşan komplikasyonlar veya hava kirliliğinden kaynaklı olarak, genlerin bozulması ve otizm rahatsızlığının oluşmasına zemin hazırlamaktadır. 

Bunlara ek olarak bazı aşıların çocukların beyinlerini etkileyerek otizme neden olduğu tartışılmaktadır. Bu konuda kişilerin, çocuklarda oluşan boğmaca (boğmaca), kızamık veya kabakulak gibi hastalıkların aşılarını alırken daha dikkatli olmaları tavsiye edilmektedir.

Risk Faktörleri Nelerdir?

Otizm bozukluğu tüm ırklar ve milletlerden çocukları etkilemektir, ancak bazı faktörler hastalığın çocuklardaki  riskini dahada artırmaktadır.

 1. Gençlerde seks: Erkekler kızlara göre yaklaşık dört kat oranda hastalığa yakalanma riski taşımaktadırlar.
 2. Aile geçmişi: Ailede herhangi bir çocuğun bu rahatsızlığa sahip olması başka bir çocuğunda bu hastalığa yakalanma riskini bir o kadar daha attırmaktadır.
 3. Diğer bozukluklar: Bazı durumlarda, kırılgan X sendromu, zihinsel sorunlara neden olan kalıtımsal bir bozukluğa neden olmaktadır. Tüberoz skleroz, iyi huylu tümörler beyin geliştirme durumunu da bir o kadar etkilemektedir.
 4. Erken doğum: Erken doğum sonucun dünyaya gelmiş olan bebeklerde, yani gebeliğin 26 haftasından önce doğan bebekler daha risk altında olmaktadırlar.
 5. Ebeveynin yaşları: Ayrıca yaşlı ebeveynler ile ilgili olarak, otizm rahatsızlığı üzerinde etkilerin olduğu düşünülmektedir.

Otizm Belirtileri Nelerdir?

Otistik olan çocuklar genellikle çevreleri ile olan ilişkilerinde bazı sorunlar yaşamaktadır. Bu kapsamda ise, sosyal etkileşim, iletişim ve davranış bozuklukları ortaya çıkmaktadır. 

Bazı çocuklar erken bebeklik döneminde otizm belirtilerini göstermektedirler. Diğer çocuklarda ise kimi zaman, aniden içine kapanıklık ve agresif davranışlar sergilemeye başlaması ile birlikte, hastalığın diğer belirtilerini göstermeye başlayacaklardır.

Hastalığın ilerlemesi ve gösterdiği etkiler her çocukta farklı olmaktadır. Bu yüzden çocukların düzeylerini belirlemek biraz zor olabilmektedir. Ancak görülen belli başlı belirtiler ise yazımızın devamında sizlere maddeler halinde verecek olduğumuz bilgiler yardımı ile tanımlanmıştır.

1.Sosyal İletişim ve Etkileşim

Bu konuda ise, çocuklarda bazı belirtiler göstermektedir. Bunlar ise şöyledir;

 • Adı sorulduğu zaman, genellikle yanıtsız bırakmaktadırlar.
 • Yalnız oynamayı tercih ediyor olmaları da belirti olarak sayılmaktadır.
 • Kendi dünyasına geri çekilmeyi tercih etmeye başlayacaklardır.
 • Zayıf göz teması ve yüz ifadesinde yoksun olmaları
 • Konuşamıyor ya da konuşmayı reddediyor ise, kelime veya cümle söylemek konusunda var olan yeteneğini kaybediyor ise,
 • Konuşma başlatmak veya sadece istek veya basit öğeleri istemek için bir konuşma başlatmış oluyorlar ise,
 • Anormal bir ses tonu ya da ritmi ile konuşuyor ise, bu durum daha çok aslında sabit bir ses ya da robot gibi  bir konuşma olabilmektedir.
 • Kelimeleri ya da cümleleri aynen tekrar tekrar kullanmaları ve bu durumdan bilinçli olmamalarıdır.
 • Yol tarifi gibi basit soru cevap konuşmalarını anlamamaya başlaması
 • Duygular ya da duygularını ifade etmede zorluk çekmeleri ve kimi zaman duygusuz kalmak
 • Pasif, saldırgan veya yıkıcı gibi davranış biçimlerine sahip olmak belirtileri arasındadır.

2.Davranış Kalıpları

 • El çırpma, dönen ve tekrarlanan hareketler, sallanma ya da baş dönmesine neden olan aktivitelere sahip olmaktadırlar.
 • Sahip oldukları rutinlerinin değişmesi ile birlikte, farklı davranmaya başlayabilirler.
 • Sürekli hareket halinde olmaları
 • Değişmek için bir çaba harcamazlar ve bunun gibi şeyleri sürekli olarak reddetmektedirler.
 • Koordinasyonu ile ilgili sorunlar vardır. Bu noktada ise, garip hareketler, sakarlık ya da ayak parmakları üzerinde yürümek gibi veya abartılı beden dilini kullanmaktadırlar. 
 • Bir nesne, bir oyuncak arabanın dönen tekerlekleri gibi ayrıntılar hayran olabilmektedirler.
 • Ses ve ışık onlar için fazla hassas durumlar olmaktadır.
 • Tuhaf yiyecek tercihleri, sadece birkaç gıdaları sürekli yeme isteği oluşmaktadır.

Otizm olan çocuklar, diğer çocuklara göre daha düşük oranda zeka seviyesine sahiptirler. Doktora görünmek için ise,

 • 6. ayda, çocukların herhangi bir gülümseme gibi ifadeleri kullanmamaları
 • 9. ayda seslerinin ve yüz ifadeleri anlamsızlaşmaktadır.
 • 16. ayda konuşmak istememeleri
 • 24. ayda, söz öbeklerini kullanarak cümle kuramama durumu
 • Sonrasında ise dil ya da sosyal becerilerin kaybı gerçekleşmektedir.

Otizm Tanısı ve Tedavisi

Otizmin genel olarak tıbbi testler ile tanısı konulamaz bunun için bir test bulunmamaktadır. Otizm tanısı koyabilmek için çocukların hareketlerini incelemeniz gerekmektedir. Bu durumda sizin yapmanız gerekenler ise,

 • Çocuğunuzu gözlemleyin ve çocuğunuzun sosyal etkileşimler, iletişim becerileri ve davranışları zaman içerisindeki değişimlerini inceleyin.
 • Konuşma, dil, gelişim düzeyini, sosyal ve davranışsal konuları içeren testler veriniz.
 • Çocuğunuzun kırılgan X sendromu gibi genetik bir bozukluk olup olmadığını belirlemek için genetik testi yapmanızı tavsiye ederiz.

Otizm kapsamlı tedavilerde yapılması gereken ise, ev tabanlı ve okul temelli tedaviler ön plana çıkmaktadır. Tedavinin amacı otizm semptomlarını azaltmak ve öğrenme yardımı ile çocuğunuzun yeteneğini maksimize etmektir. Bölgenizdeki sağlık kuruluş kaynakları bu aşamada sizlere yardımcı olabilir. Tedavi seçenekleri arasında ise şunlar bulunmaktadır;

 1. Davranış ve iletişim terapileri: Yapılacak olan tedaviler ile birlikte, problem olan davranışların azaltılması ve yeni beceriler öğretmek odaklanılarak, ilerleme kaydedilebilir.
 2. Eğitim tedavileri: Başarılı programlar, genellikle uzman bir ekip yardımı ile çocukların sosyal becerilerini, iletişim ve davranışlarını geliştirmek için çeşitli aktiviteler yapmaktadır. Yoğun, bireyselleştirilmiş davranışsal müdahaleleri konu alan okul öncesi çocuklar, genellikle iyi bir ilerleme göstermektedirler.
 3. Aile terapileri: Ebeveynler ve diğer aile üyeleri, oynamayı öğrenmek ve sosyal etkileşim becerilerini teşvik edici yollarla çocuklarıyla etkileşim sağlamalarını kolaylaştırabilmektedirler.
 4. İlaçlar: Bu kapsamda ise, bazı ilaçlar çocuklara yardımcı olabilmektedir. Bunlar antidepresanlar, antipsikotik ilaçlardır. Çocuğunuz hiperaktif ise diğer başka ilaçları reçete ile olabilirsiniz.

Otizm bozukluğu olan çocuklarda, uyku bozuklukları, sınırlı gıda tercihleri ​​ya da mide problemleri gibi diğer tıbbi sorunlar da olabilir. Bu durumla nasıl baş edebileceğinizi çocuğunuzun doktoruna danışın.

Alternatif Tıp

Ebeveynlerin bu konuda yapmış olduğu birçok terapi yararlı olmamaktadır. Bu konuda yapılacak olan tedaviler çok iyi bir şekilde araştırılması gerekmektedir.

 • Yaratıcı terapiler: Ebeveynler, dokunma veya ses için, çocuğun duyarlılığını odaklanarak sanat terapisi veya müzik terapi gibi yöntemleri uygulayabilirler.
 • Duyusal temelli tedaviler: Bu terapiler, böyle bir dokunuş, denge ve işitme gibi sorunlar için, duyusal olarak etkin bir şekilde işlenmesi için yardımcı olacaktır.
 • Özel diyetler: Bu konuda çocuğunuza en iyi şekilde yardım edebilmeniz için doktorunuzdan yardım almanız gerekmektedir.
 • Şelasyon tedavisi: Bu tedavi vücuttan cıva ve diğer ağır metalleri uzaklaştırmak için kullanılmaktadır. Ancak bu yöntem oldukça tehlikeli bir tedavi biçimdir. Bu tedavi nedeniyle hayatını kaybeden çocuklar bulunmaktadır.
 • Akupunktur: Bu tedavi otizm belirtilerinin iyileştirilmesi amacı ile kullanılmıştır.

Başa Çıkma ve Destek

Otizm bozukluğu olan bir çocuk yetiştirmek, fiziksel ve duygusal açıdan yorucu olabilir. Yazımızın devamında yer alan bu öneriler sizlere yardımcı olabilir:

 1. Güvenilir profesyonellerden oluşan bir ekip bulun.
 2. Kendiniz ve diğer aile üyeleri için zaman ayırın.
 3. Diğer otizmli olan çocuklar ve aileleri ile vakit geçirin.
 4. Çocuğunuz hastalığı hakkında tam bilgi sahibi olmaya özen gösterin.
 5. Yeni teknolojiler ve tedaviler üzerine güncel kalmaya çalışın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.