Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Otururken Bacaklarda Uyuşma Neden Olur?

Birçok insan yaşı fark etmeksizin otururken bacaklarında uyuşma hissedebilir. İster yere oturulmuş olsun ister masada oturuluyor olsun bu durum gözlenebilir. Çoğu zaman geçici olan uyuşma hissi bazı insanlar da ise kalıcı olabilir. Otururken bacaklarda uyuşma olması birbirinden farklı hastalıkların belirtisidir. Bu yazımızda otururken bacaklarda uyuşmanın nedenlerini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Otururken Bacağın Uyuşmasının Nedenleri Nelerdir?

1. Kas ve Yağ Dokusu Sinirlere Yapılan Baskı

Bacaklarımızdaki sinirler ayak parmaklarımıza kadar dik bir şekilde iner. Tüm bu yol boyunca kas ve yağ dokusu bu sinirlerin etrafını sarar. Bu durum özellikle uzun süre oturulduğunda bazı problemlere yol açabilir. Kaslar ve yağlar bu durumdayken sinirleri sıkıştırıp lokal olarak onların çalışmasını engeller. Bu durum bacağımızda o bölgeleri hissedememizle, yani uyuşma ile sonlanır. Kilolu insanlarda sinirleri saran yağ tabakası daha fazla olduğu için bu uyuşma durumu daha sık görülebilir. Bunun yanı sıra ayakların üzerine oturularak durulduğunda bu baskıya bir de vücut ağırlığı eklenerek uyuşmaya başlama süresi kısalabilir.

2. Sinir Çevresinde Oluşan İltihaplanma ya da Hasar

Sinirlerin boyu bacakta farklı boyutlardadır ve birçok dala ayrılmış durumdadır. Bu sinirlerden herhangi birinde bir iltihaplanma ya da hasar oluşma durumunda o sinir işlevsiz hale gelecek ve uyuşma hissi oluşturacaktır. Bu sinir hasarlarına tıp literatüründe ‘nöropati’ ismi verilir.

3. Oksijen Yetersizliği

Oksijen hücreler için mutlak öneme sahip bir maddedir. Uzun süre oturma durumunda bacaklarımıza gidip gelen kan miktarı damar sıkışmasına bağlı olarak azalır. Bu durum oksijen azlığını da beraberinde getirir. Bu da sinirlerin kısmı olarak çalışmasını engelleyip uyuşmaya sebep olur. Uzun süre oturmaktan kaçınıp ara ara pozisyon değiştirmek bu durumun önüne geçmede epey faydalı olabilir.

4. Şeker Düşüklüğü

Sinir hücreleri her hücre gibi beslenmek için şeker kullanır. Kandaki şeker oranının düşmesi ya da sinirlere kanla gelen şekerin azalması uyuşma hissine sebep olabilir. Özellikle diyabet hastaları kan şekerini düzenleme problemi yaşadığından sık sık bacaklarında uyuşma hissedebilir. Bu durumda da aralarda ayağa kalkılması uyuşmanın geçmesine yardımcı olabilir. Kalktıktan sonra oluşan batma ve karıncalanma hissi ise sinir hücrelerinin tekrar faaliyete geçtiği anlamına gelir.

5. Ayakları İçe Dönük Tutarak Oturmak

Ayaklarımız ile bacaklarımızın birleştiği yerde ‘piriformis’ isimli kasımız bulunur. Masa başında ya da koltukta otururken ayak uçlarımız birbirine bakacak (içe doğru) şekilde oturduğumuzda bu kasa baskı uygularız. Bu durumda aynı şekilde alt bacakta uyuşmaya sebep olabilir. Bu durumu düzeltmek için ayaklar dışa doğru veya dik bir konumda tutulabilir.

6. Yanlış Vücut Pozisyonunda Oturmak

Beynimizden çıkan sinirler omurilikten ayak ucuna kadar birbirine bağlıdır. Bu durum ardışık olarak ilerleyen sinirlerin birbirini etkilemesine yol açar. Vücut pozisyonumuz dik değil de eğik olduğunda vücut ağırlığımız kuyruk sokumunda bulunan sinirleri zorlar. Bu zorlama aşağıdaki sinirleri etkileyerek uyuşma hissine sebep olabilir. Bu durum en çok klozette uzun süre vakit geçirildiğinde ortaya çıkar. Çünkü bu pozisyonda insanlar genelde öne doğru uzanır. Bunun önüne geçmek için sırtın dik bir şekilde tutulması uzmanlar tarafından öneriliyor.

Otururken Bacak Uyuşmasına Ne İyi Gelir?

1. Buzla Ovmak

Buz genel olarak kasları rahatlatarak sinirlerde oluşan baskıyı alabilir. Buzla ya da buzlu bir cisimle yapılacak küçük müdahaleler uyuşma hissinin geçmesini kolaylaştırabilir.

2. Masaj Yapmak

Masaj yapmak aynı şekilde kasların gevşemesi ve sinir uçlarının uyarılması için vazgeçilmez yollardan biridir. Kasların gevşemesi sinirlerin daha çabuk baskıdan kurtulmasını sağlarken, sinir uçlarına yapılan baskı sinirlerin daha çabuk aktif hale gelmesini sağlayarak uyuşukluk hissinin süresinin minimuma düşmesine yardımcı olur. Bu masaj masadan kalkılmadan bile el yardımıyla yapılabilir. Masa başı çalışanlarını sık sık bu şekilde kaslarını gevşeterek uyuşmanın büyük ölçüde önüne geçebilir.

3. Ultrason Terapi

Bacaktaki kasların ultrason kullanılarak uyarılması olarak özetlenebilen bu sistem uzun vadede bacakta oluşan uyuşmaları azaltabilir. Ayrıca uyuşma süresinin de kısalmasına yardımcı olduğu gözlenmiştir. Terapinin olumsuz yanı ise sadece profesyonellerden tarafından uygun ekipmanlar kullanılarak yapılabiliyor olması.

Bacak Uyuşmasında Hangi Uzman Doktora Başvurulmalıdır?

Otururken oluşan bacak uyuşmaları çoğu zaman geçicidir. Kalkıldığında ya da bacak pozisyonu değiştiğinde ufak bir karıncalanmadan başka bir şey hissedilmez. Öte yandan bacak uyuşmasının geçmediği ya da çok sık oluştuğu durumlarda bir uzman hekime görünmekte fayda olabilir. Nöroloji ya da iç hastalıkları uzman hekimleri bu konuda yardımcı olabilecek başlıca kişilerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.