Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ovülasyon Akıntısı Nedir, Neden Olur?

Halk arasında pek fazla bilinmeyen ovülasyon akıntısı diğer bir adıyla yumurtlama akıntısı özellikle gebe kalmak isteyen kadınlar için oldukça büyük öneme sahiptir. Gebelikte oldukça etkileyici bir rolü olan yumurtlama akıntısı birçok hastalığın ve birçok araştırmanın en önemli parçalarından biridir. Ovülasyon akıntısı konusunda tüm kadınların ve hatta eşlerin bilinçli olması gerekir. Kadının üreme sağlığı için oldukça önemi olan ovülasyon akıntısına dair bilgilere yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Ovülasyon Akıntısı Nedir?

Kadınların gebe kalmasına yarayan yumurtalıklar eğer döllenmezse bir süre sonra yumurta olarak dışarı atılıyor. Bu yumurtlamanın olduğunun önemli bir belirtisidir. Ovülasyon demek yumurtlama döngüsü demektir. Övülasyon akıntısının genelde adetten yaklaşık bir hafta sonra yoğun bir şekilde gözlemlenmesi beklenir. Yumurtlama öncesinde kişinin vajinal akıntısı her zamankinden daha yoğun bir şekilde görülür. Kimi zaman tek taraflı bir kasık ağrısı şeklinde belirtisi hissedilirken kimi zaman da kadının hissettiği ısıda artış gözlenir. Bu süreçlerde hormonal sebeplerden dolayı göğüslerde hassasiyet de oluşabilir. Bu aslında adet dönemindeki belirtilerdir. Yumurtlama akıntısının öncesinde adet dönemi görülür. Yumurtlama akıntısı gebelik düşünen kadınların doğurganlık seviyesinin yüksek olduğu zamanlarda görülür. Bu akıntı şeffaf olsa da bazı günlerde iç çamaşırında leke oluşmasına sebebiyet verecek kadar yoğun olabiliyor. Kokusuz olan ovülasyon akıntısı kişinin vajinal kaşıntısına neden olmaz. Bu sayede diğer hastalığa bağlı akıntılardan kolayca ayırt edilebilir.

Ovülasyon Akıntısı Neden Olur?

Kadınlarda daha çok görülen östrojen hormonunun bazı dönemlerde yoğun olarak salgılanması kadının gebe kalma durumunu oldukça etkileyen bir durumdur. Yumurtlama döneminden önce vajinada genelde kuruluk meydana gelir ve vajinal akıntılar bu dönemde azalır.

Övülasyon akıntısı ile diğer vajinal akıntılar arasındaki en önemli fark ovülasyon akıntısının süte yakın bir renkte ve daha yoğun olmasıdır. Ele yapışan bir yapısı vardır. Yumurtlama dönemindeki ortamı hazırlayabilmek ve rahim içini temizleyebilmek adına bu akıntılar düzenli olarak her ay görülür. Yumurtlamadan sonrası ovülasyon akıntısının yerini vajinal akıntılar alarak vajinanın kuru kalmasını önler.

Gebelikte Ovülasyon Akıntısının Önemi

Ovülasyon akıntısı rahim içerisinde oluşan bakterileri dışarı atar ve özellikle kişinin doğurganlık seviyesinin fazla olduğu dönemlerde her zamankinden fazla olur. Bunun sebebi rahim içinin herhangi bir döllenme olasılığına karşı temiz olması gerekliliğidir.

Yukarıda anlattığımız bilgilerin doğrultusunda ovülasyon akıntısını kontrol edin. Yapacağınız düzenli kontrol sayesinde doktora gitmenize gerek kalmadan gebe kalma olasılığınızın yüksek olduğu zamanları tespit edebilirsiniz. Akıntının rengi, akıntının yoğunluğu, kayganlığı sizlere bu konu hakkında fikir verir.

Planlı gebelik düşünen kişilerin takip ettiği bir takvim vardır. Bu takvimi belirleyen ovülasyon akıntısının kimi kişilerde salgılanmadığı görülür. Bu da kişinin rahim içininin temizlenmesini uyaran hormonlarda bir sıkıntı olduğunu ve döllenme olasılığının da yine bu sebepten düşük olduğunu gösterir.

Akıntının başladığı günleri takip ederek gebe kalmanız mümkündür. Akıntının yoğun olduğu günlerde düzenli olarak yaşanan cinsel ilişki sırasında gebe kalma olasılığı artar. Bu günlerde istenmeyen gebeliklere karşı da önlem olarak doğum kontrol yöntemlerini artırmalısınız. Bu akıntılar kişinin hormonal dengesine bağlı olarak beş gün kadar sürer. Çocuk sahibi olmak isteyen eşlerin bu süreci iyi takip etmeleri gerekir.

Akıntıyı kontrol ederken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da cinsel uyarının olup olmadığıdır. Çünkü cinsel uyarı sırasında oluşan vajinal akıntılarla ovülasyon akıntıları karışıp kişiye yanlış bir izlenim verebilir. Akıntı sonrasında hormonlar normal seviyeye dönerek doğurganlığı azalır. Akıntının daha yapışkan olması ve vajinanın daha kuru hissedilmesi bu akıntının ovülasyon akıntısı olmadığını sizlere bildirir. Çünkü bu ortamda hareket eden spermlerin hareketi kısıtlanır ve ve daha yumurtaya ulaşamadan birçoğu işlevini kaybeder. Aynı zamanda ağrılı bir cinsel ilişki durumu olacağı için kişiyi psikolojik olarak etkiler. Bu durum da hormonların olumsuz etkilenmesine neden olarak stresten dolayı doğurganlık seviyesini düşürür.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.