Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

OVULASYON BELİRTİLERİ NELERDİR?

Ovulasyon Döngüsünün Oluşumu

Ovulasyon yani yumurtlama, yumurtalıklar tarafından yumurtanın serbest bırakılması olayıdır. Ovulasyon sonrasında yumurta, sperm ile döllenmek için uygun hale gelmektedir. Ama eğer bu döllenme ve devamında gebelik hali gerçekleşmez ise, yumurta ve rahim astarı dokuları kan ile birlikte atılır. Bu olaya ise, menstrüal döngü yani adet kanaması denilmektedir.

Ovulasyon, menstrüal döngünün yaklaşık olarak ortasında meydana gelmektedir. Ovulasyonun, 28 günlük menstrüal döngüdeki, yaklaşık olarak 10 ile 18. günlerinde gebelik gerçekleşmektedir.

Beyindeki hipotalamus bölgesi tarafından kontrol edilen ovulasyon süreci, LH ve FSH hormonlarının salgılanması ile yönetilmektedir. Foliküler fazın sonunda östrojen seviyesi pik yapmaktadır. Bu durum ise, LH ve FSH hormon seviyelerinin dalgalanmasına sebep olmaktadır. Bu süreç 24 ile 36 saat sürmektedir ve yumurtalık folilüllerinin yırtılması sonucu gerçekleşmektedir.

Folikül uyarıcı hormon yani FSH, her döngüde, 5 ile 12 arasında folikül geliştirir ve bunlardan en baskın olan folikül, yumurtalıktan serbest bırakılır. Büyüyen foliküller ise östrojen üretir. Kandaki yüksek östrojen seviyesinin sonucu olarak, LH hormonu, vücutta yumurtlamayı tetikler. Ovulasyon, LH dalgalanmasından 12 ile 24 saat sonrasında meydana gelmektedir. Eğer bu sırada sperm ile döllenme gerçekleşirse, gebelik meydana gelir. Kadınların % 90’ında döngü 23-35 gün arasında değişmektedir. Bazı faktörler nedeniyle (stres gibi), ovulasyon gecikmeye uğrayabilmektedir. Fakat gebelik için hesaplanan en uygun ovulasyon döngüsü 14. gün olarak tahmin edilmektedir. Normal ve sağlıklı menstrüal döngü, 26 ile 32 gün arasında olmalıdır. Ayrıca her kadın her ay boyunca ovulasyon yaşamamaktadır. Eğer, yumurtalık olgunlaşmış bir folikül üretemez ise ovulasyon da gerçekleşemez.

Ovulasyon Döngüsünün Belirtileri

Kadından kadına değişiklik gösteren ovulasyon belirtileri, bazı kadınlarda ise herhangi bir şekilde etkisini göstermeyebilir. Ayrıca ovulasyon zamanı da her kadında farklılıklar göstermektedir. Bu doğrultuda bazı kadınlarda her ay aynı günlerde gerçekleşen ovulasyon döngüsü, bazı kadınlarda ise, her ay farklı tarih ve günlerde gerçekleşebilmektedir.

Özellikle gebe kalmak isteyen kadınlar için ovulasyon belirtileri yoluyla, uygun tarihi tespit etmek çok önemlidir. Buna göre, yaygın olarak meydana gelen ovulasyon belirtileri şu şekildedir;

1.Servikal Sıvıda Değişim

how-to-check-your-cervix-for-signs-of-ovulation

Normalde kadınlardan gelen, servikal yani rahimden kaynaklanan sıvının, yumurta beyazına benzeyen bir yapıda olması, ovulasyon döngüsünün ya da ovulasyon döngüsüne çok yaklaşıldığının bir belirtisidir. Yumurta akına benzeyen bu sıvının miktarı da, ovulasyon döneminde artmaktadır. Yapışkan, esnek ve ince bir yapıda olan bu sıvı, spermin geçişini sağlayan ideal bir oluşumdur. Yapılan araştırmalara göre bu mukus yapısı, doğurganlığı artıran en iyi göstergedir.

2.Islaklık Hissi

holding-in-pee_0

Ovulasyon döneminde, sadece servikal sıvı da değişimler yaşanmaz. Bu dönem içinde aynı zamanda, servikal sıvının miktarı da artar. Bundan dolayı, ovulasyon döneminde artan servikal sıvıya bağlı olarak, kadınlarda ıslaklık hissi de artmaktadır. Artan ıslaklık, vajinanın daha kaygan ve yağlı hale gelmesini sağlar. Bu durum ise cinsel ilişki sırasında doğurganlık ve gebeliğin gelişmesi için yardımcı olmaktadır. Çünkü bu artan sıvı sayesinde, kayganlıktan dolayı, sperm yumurtaya daha kolay ulaşır.

3.Göğüslerde Hassasiyet

remedios-para-el-dolor-de-pechos

Ovulasyonun hemen sonrasında progesteron seviyesi artmaktadır. Progesteron seviyesinin artması ise, ovulasyon sırasında göğüslerde hassasiyet yaşanmasına sebep olmaktadır. Bazı kadınlarda yaşanan göğüslerdeki hassasiyet durumu, tıpkı regl öncesi yaşanan göğüslerdeki hassasiyet durumu gibidir. Diğer bazı kadınlarda ise, ovulasyon döneminde her hangi bir göğüs hassasiyeti yaşanmayabilmektedir. Eğer, regl öncesi bir tarihte değil de, başka bir tarih aralığında göğüslerde hassasiyet hissediliyor ise, bu durum, belki de hamile kalmak için doğru zaman olduğunu gösterebilmektedir.

4.Artan Cinsel İstek

eb-ovulation-couple-620x

Ovulasyon döneminde kadınlarda cinsel istek artmaktadır. Yapılan araştırmalara göre, kadınlar ve onların cinsel istekleri ile ovulasyon arasında bir bağlantı olduğu saptanmıştır. Çünkü, ovulasyon döngüsü öncesinde, LH seviyesinde dalgalanmalar yaşanmaktadır. LH seviyesinde yaşanan dalgalanmalar ise, cinsel isteğin artmasında sebep olmaktadır.

5.Kramp veya Sadece Bir Tarafta Ağrı

ovulation-pain3

Kadınların yaklaşık olarak % 20’si ovulasyon sırasında ağrı ya da kramplar yaşamaktadır. Bu ağrıya, Almanca bir kelime olan “mittelschmerz” yani yumurtlama ağrısı denilmektedir. Yumurtlama ağrısı, ovulasyon döneminin yaklaşık olarak ortalarında meydana gelmektedir. Ovulasyon sırasında, yumurtanın çatlaması ile serbest kalan folikülün bu ağrının yaşanmasında katkısı olduğu düşünülmektedir. Kramp ve ağrılar, fallop tüplerinde de yaşanabilmektedir. Çünkü fallop tüpü, yumurtanın rahim içine doğru hareket etmesini sağlamaktadır.

Yumurtlama ağrısı (mittelschmerz) bir çok kadında, karın bölgesinin sadece bir tarafında yaşanmaktadır. Bu ağrı, ovulasyon sırasında ya da hemen ovulasyon sonrasında yaşanabilmektedir. Bu ağrı, doğurganlığın yüksek olduğu anlamına gelmektedir. Bundan dolayı hamile kalmak isteyen kadınlar için bu ağrılar bir işaret olabilir.

6.Servikal Pozisyonda Değişimler

shutterstock-83-7cce3114110-w640-web

Servikal (rahim boynu) pozisyonda yaşanan değişimler, doğurganlığın bir işareti olabilmektedir. Ovulasyon sırasında, rahim boynu, daha yukarı hareket eder, yumuşaklık hissi verir ve aşırı hassas olur. Ayrıca bunlara ek olarak, rahim boynu bir parça aralık ve açık şekilde durur. Vajina incelenerek bu durum anlaşılabilir. Vajina kontrol edilmeden de, birçok kadın tarafından değişiklik hissedilmektedir.

7.Hafif Leke Oluşumu

670px-Deal-with-Painful-Ovulation-Step-2

Bazen regli dönemi dışında da bazı kanamalar gerçekleşebilir. Bu kanamalar daha çok leke şeklindedir ve ovulasyon belirtisi olabilmektedir. Regl dönemi dışında gerçekleşen bu lekelenme, ovulasyon yani yumurtlama sırasında, yumurtanın açılmasıyla ilgili olabilmektedir. Hormonel değişimler sonucu bazı kadınlarda bu gibi lekelenmeler yaşanabilmektedir. Bu durum, doğurganlığın yüksek olduğunu ve ovulasyon dönemi içinde bulunulduğunun bir belirtisi olabilmektedir.

8.Bazal Vücut Isısında Değişim

how-your-basal-body-temoperature-could-help-you-conceive-454

Birçok kadının, ovulasyon döneminde, vücut ısılarında bazı değişimler yaşanmaktadır. Buna göre, ovulasyon döneminde kadınların vücut ısılarında bir miktar artış yaşanmaktadır. Ovulasyon döneminde yaşanan vücut ısısındaki artış, ovulasyonun her zaman ortaya çıkan bir belirtisi olmayabilir. Bu belirti bazen kendini göstermektedir.

9.Şişkinlik Hissi

Abdominal_swelling

Regl dönemi içinde olunmamasına rağmen yaşanan şişkinlikler, ovulasyon belirtilerinden biridir. Ovulasyon döneminde yaşanan şişkinlik hissi hafif şekildedir. Şişkinlik hissinin esas sebebi ise, ovulasyon döneminde değişen hormon seviyeleridir.

10.Hafif Mide Bulantısı

MİDE BULANTISI NEDEN OLUR?

Genellikle birçok kadının şikayeti olan, regl dönemi öncesinde yaşanan bulantılar, bazen sabahları hasta hissedilmesine sebep olmaktadır. Bu gibi sabah bulantıları, hamilelik ve PMS yani regl öncesi sıkıntıların belirtisi olabileceği gibi, bazen de ovulasyon belirtisi olabilmektedir. Ovulasyon döneminde değişen hormon dengeleri nedeniyle, ovulasyon süreci boyunca bulantılar yaşanabilmektedir.

11.Baş Ağrısı ya da Migren

depressed-woman-400x400

Kadınların yaklaşık olarak % 20’si, menstrual döngü (adet kanaması) öncesinde ya da sonrasında baş ağrısı veya migren ağrıları yaşamaktadır. Fakat eğer, menstrual döngü dışında da benzer baş ağrıları yaşanıyor ise, bu ağrılar ovulasyon belirtisi olarak gelişiyor olabilmektedir. Bilim insanları, ovulasyon döneminde değişen hormon dengesinin, baş ağrısı ya da migreni tetiklediğine inanmaktadır.

Tüm bu belirtilere ek olarak, ovulasyon döneminde aşağıda verilen belirtiler de yaşanabilmektedir;

  • Pelvislerde ağrı,
  • Kokuya karşı duyarlılığın artması,
  • Tat alma duyusunda artan hassasiyet,
  • Görme duyusunda artan hassasiyet.
  • Vücudun su tutması,
  • Enerji seviyesinde artış,
  • Libido seviyesinde artış.

Yumurtlama Tahmin Testleri

Ovulasyon tahmin testleri, eczanelerde ve bazı marketlere satışa sunulmaktadır. Yumurtlama tahmin testleri, ovulasyon yaklaştığı zaman, vücuttaki değişimleri saptamaya yardımcı olmaktadır. İki türlü yumurtlama tahmin testi yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu ovulasyon tahmin testlerinden biri; ovulasyon tahmin setleri, diğer ise, ovulasyon mikroskop testleri (tükürük testleri) şeklindedir.

Ovulasyon tahmin setleri (OPKs): Bu test seti, eczanelerden ve bazı market ya da internet sitelerinden satışa sunulmaktadır. LH seviyesinin ölçülmesi dışında, hamilelik testi ile benzer şekilde çalışan bu ovulasyon tahmin testi yardımı ile, gelecek 12 ile 24 saat içinde ovulasyon döngüsünün belirlenmesi sağlanmaktadır.

Ovulasyon mikroskop testleri (tükürük testi): Bu türdeki ovulasyon tahmin testleri eczanelerde satışa sunulmaktadır. Küçük el mikroskopu şeklinde olan bu test, kuru tükürük örneğinin şekillendirdiği desenlerin gözlenmesini sağlamaktadır. Eğer, tükürük sahibi kadın doğurgan döneminde yani ovulasyon döneminde ise, bu kuru tükürük örneği, eğrelti otuna benzer şekilde bir hal almaktadır.

Ovulasyon Tarihi Hesaplaması

Ovulasyon tarihi hesaplaması yapabilmek için bilinmesi gereken veriler, sadece son adet döneminin en son günü ve her zaman ki normal menstrual döngünün süresi gibi bilgilerdir. Daha sonra, ovulasyon tarihi hesaplaması yapan bir sisteme, bu tarihler girmek yeterli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.