Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ovulasyon Hastalığı

Kadın bedeninde oluşabilecek birçok hastalık türü bulunur. Bunlardan önemli olarak belirtilen bir tanesi ise ovulasyon hastalığıdır. Ovulasyona doğru bir şekilde tanı koyulmalı ve tedavisi yapılmalıdır. Bu yazımızda ovulasyon hastalığıyla ilgili tüm detayları bulabilirsiniz.

Ovulasyon Nedir?

Ovulasyon (yumurtlama) ergenlik çağını aşmış üreme çağındaki kadınların her ay bir veya bazen iki yumurtasını yumurtalık dışına atması olayıdır. Yumurtalık dışına atılan yumurtalar tüplerden geçerek rahme ulaşır. Yumurtlama olması için kadının hormon dengesinin normal olması gereklidir. Her ay bir yumurtalıktan bir yumurta atılırken diğer yumurtalık dinlenir.

Ovulasyonun Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Kadınlar her ay adet döneminin 13 ile 17. günleri arasında karınlarında bir ağrı hissederler. Bu ağrı gelip geçici bir ağrıdır. Kadınların hepsinde bu ağrı vardır ancak kadınların %60-70i bu ağrıyı hisseder. Bu ağrı yumurtlamayı gösterebilir.

Kadınlarda yine adetin 13 ile 17. günleri arasında rahimlerinden akan sıvının fazlalaştığı ve akışkanlığının arttığı görülür. Bu sıvının miktarının artmasının sebebi de bu dönemde yumurtlama olması ve yumurtlamaya bağlı olarak kadında bazı hormonların artması sebebiyledir. Sonuçta bu sıvıyla da yumurtlama anlaşılabilir.

Doktorlar tarafından da yumurtlama tespit edilebilir. Ultrasonla kadının yumurtaları incelenir. Yumurtanın gelişimi ve çapı ölçülür. Yumurtanın belli bir çapa ulaşması kadında yumurtlama olabileceğini gösterir. Ayrıca yumurtlamanın anlaşılması için basit bir yöntem daha vardır. Kadınların adet döneminin 13 ile 17. günleri arasında vücut ısıları 1 derece artış gösterir. Bir termometre yardımıyla her akşam koltuk altı ve ağız içinden vücut ısılarını ölçerek yumurtlamayı tespit edebilirler.

Yine rahim içi dokunun artmasına bağlı olarak dokunun kalınlaşması da yumurtlama göstergelerinden biridir.

Kadınlarda adet döneminin 21 ile 22. günleri arasında progesteron hormonunda artış görülür. Bu hormonun artışına bağlı olarak da yumurtalama tespit edilebilir.

Son olarak adete birkaç gün kala rahim içi dokudan örnek doku alınarak incelenir tahlil yapılır. Tahlile göre doku incelenir ve hormonal değişimler incelenir ve yumurtlama olup olmadığı bu şekilde de anlaşılabilir.

Daha Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Ovulasyon Bozukluğu Nedir?

Ovulasyon (yumurtalama), beynimizdeki hipofiz bezinden salgılanan LH ve FSH hormonlarıyla sağlanır. Bu hormonlar vasıtasıyla yumurtalıklar uyarılır ve yumurta gelişimi başlar. Bu sistemde bir bozukluk olduğunda yani hipofiz bezinden yumurtalıkların uyarılma mekanizmasında bir bozukluk olduğunda yumurtlama bozukluğu meydana gelir.

Ovulasyon Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir?

Ovulasyon bozukluğunun çeşitli birçok nedeni olabilir. Beyindeki hipofiz bezinde bir tümör olması, yine aynı şekilde yumurtalıkta kist veya tümör olması, yumurtalığın kendinde hormon bozukluğu varsa ya da kadında birtakım hormon bozuklukları varsa ya da böbrek üstü bezlerinin mekanizmalarında problem varsa bunlar yumurtlama bozukluğuna sebep olabilir. Böbrek üstü bezlerinden salgılanan androjenlerin yani erkeklik hormonlarının fazla salgılanması halinde bu hormon yumurtalıkları baskılar ve yumurta oluşumunu ve gelişimini engeller.

Dolayısıyla da yumurtlama bozukluğu meydana gelir. Bunların dışında yumurtlamayı çevresel faktörler de engelleyebilir. Örneğin üzüntü, stres, depresyon gibi durumlar yumurtlama bozukluğuna sebep olabilir. Ayrıca Polikistik Over Sendromu adı verilen bir hastalık da yumurtlama bozukluğuna sebep olabilir. Kullanılan bazı ilaçlar birtakım bitkisel ürünler hormon dengesini bozarak yumurtlamayı etkileyebilir.

Ovulasyon Bozukluğunun Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastanın beyninde hipofiz bezinde veya yumurtalığında kist veya tümör yoksa ve tüpleri normalse yumurtlama bozukluğu tedavi edilebilir. Yumurtlama tedavisinde en önemli adım hastalığın nedenini doğru saptamak ve ona göre hastalığa sebep olan durumu oradan kaldırıp ilaç tedavisine geçmektir. Eğer hastada hipertiroidi, şeker hastalığı ve böbrek üstü bezlerinde problem varsa öncelikli olarak bu sorunlar çözülmelidir.

Sonrasında ise kadın hamile kalmaya çalışmalıdır, hamile kalamadığı takdirde yumurtlama tedavisi uygulanabilir. Yumurtlama tedavisinde ilk olarak ağızdan hap şeklinde verilen ilaç uygulaması yapılır. Adetin 5. gününde tedaviye başlanır. 5 günlük tedavi sonrasında yüzde 80’e varan bir başarı sağlanır. Yumurtlama sağlanır ama bu oranın yüzde 40 veya 45’inde hamilelik görülür.

Eğer haplarla uygulanan tedaviye rağmen hamilelik olmuyorsa bu sefer kadına dışarıdan iğne yoluyla yumurta gelişimini kontrol eden FSH ve LH hormonları enjekte edilir ve takibe alınır. Daha sonra yumurta gelişimini tamamladıktan sonra yumurtayı çatlatmak için iğne kullanılır ve yumurtlama gerçekleşir. Daha sonra eşlerin 24 ile 36 saat içinde ilişkiye girmeleri önerilir ya da yine aşılama yoluyla hamilelik sağlanabilir.

Yumurtalıkların Çalışmama Sebebi Nedir?

Yumurtalıkların çalışmama nedenlerinden birisi genetik faktörlerdir. Bazı kadınlar kalıtımsal olarak erken yaşta menopoza girebilir. Menopozda yumurta üretimi tamamen durduğu için yumurtlama olmaz ve adet de göremezler. Bir başka neden ise eğer kadının yumurtalıkları alındığı için olabilir. Kist veya tümör sebebiyle daha önce yumurtalıkları alınmış kadında yumurta üretimi ve yumurtlama görülmez.

Bazı durumlarda ise yumurtalık çıkarılmaz kist veya tümör çıkarılır tedavi edilir ancak ameliyattan kaynaklanan nedenlerle yumurtalıklar işlevini yitirebilir. Ayrıca bağışıklık sistemini etkileyen alerji gibi bazı nedenler de immünolojik yumurtlama yetmezliğine sebep olabilir. Birtakım kötü alışkanlıklar da yumurtlamayı etkileyen faktörlerdir. Örneğin; sigara kullanımı kadında menopoz yaşını daha aşağıya çekebilir ve yumurtlamayı da bozabilir. Bazı durumlarda adet görmeye devam etse dahi yumurtalığın fonksiyonlarını bozarak hamile kalma olasılığını azaltabilir. Bu yüzden sigara çok büyük bir risk faktörüdür.

Polikistik Over Sendromu (PKOS) Nedir?

PKOS kadınlarda en sık görülen yumurtlama bozukluğudur. Sağlıklı bir kadında normalde yumurtalıklarında bine yakın yumurta hücresi gelişmeye devam eder ama son dönemde bunlardan yaklaşık 50 tanesi seçilir. Bunlar o ayki yumurta grubunu oluşturur ve bu yumurtalarda 5-6 gün gelişir. Daha sonra ise içlerinden bir tanesi seçilir ve olgunlaşmaya başlar ve gelişimini devam ettirir.

Bu yumurta belli bir çapa eriştiğinde ise yumurta çatlar ve yumurtlama meydana gelir. Diğer yumurtalar ise gelişemez ve kaybolurlar. İşte bazı durumlarda bu mekanizma bozulur. Yumurtalıklardaki yumurtalar belirli bir çapa ulaşır ve daha fazla büyümezler. İşte bu yumurtalar yumurtalıklarda kist olarak kalır. Çapları 5 ile 10 mm arasında değişir. Poli tıpta çok anlamında kullanılır. Yani isminden de anlaşılacağı üzere polikistik çok sayıda kist anlamına gelir.

Yumurtlama olmadığı için de yumurtalıklar büyümeye başlar ve erkeklik hormonu salgılamaya başlar. Bu da hastanın metabolizmasını bozar. Adet düzeni bozulur veya gecikir. İşte bu duruma Polikistik Over Sendromu denir. Gerçek bir kist değildir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.