Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Ozon Lekesi Nasıl Çıkar?

Ozon Nedir?

Ozon ultraviyole ışınlarının, şimşek ve yıldırımdan çıkan elektrik akımının oksijeni parçalamasıyla ortaya çıkan, su ve havanın temizlenmesinde görevli olan bir gaz çeşididir, diğer bir anlatımla dünyamızın korucu kalkanıdır. Yaşamın devamı için gereklidir.

Ozon yağı nedir?

Ozonun faydalarına binaen, pek çok özellikle de sağlık alanında kullanılan ozon, kozmetik alanında hammadde olarak kullanılır, ancak ozon gazının uçucu olmayan yağların içerisine eklenmesiyle ozon yağı oluşturulur. Daha çok zeytinyağının içine sıkıştırılarak oluşan ozon yağı, doğal bir yağ türüdür ve ozon yağı adıyla satılıp, ozon yağı olarak kullanılır.

Ozon gazı özel kliniklerde sağlık alanında yine özel cihazlar sayesinde hastalara uygulanmaktadır.

Genellikle ozon yağı olarak sağlık ve kozmetikte kullanılan bu özel yağın leke temizliğini de, yağ nasıl çıkarılır diye paylaşacağız.

Ozon yağı lekesi halıdan nasıl çıkar?

Halınıza dökülen yağın fazlalığını bir peçete yardımıyla alıp, hazırlanan ılık suyun içine katacağınız yağ çözücü içeren bulaşık deterjanı ile lekeli bölgenin üzerini biraz ıslatarak on dakika bekleyin, bu süre sonunda deterjanlı suyla iyice silip, ardından temiz su ile temizleyip, kuru bir bez yardımıyla kurutun, gerekirse elektrikli saç kurutma makinesi ile iyice kurumasını sağlayın.

Ozon yağı lekesi koltuktan nasıl çıkar?

İstenmeyen şekilde koltuklarda oluşan yağ lekelerinden kurtulmak için, mümkünse bekletilmeden müdahale en iyi çözümlerden biridir. Su ile temizlemeye kalktığınızda lekeyi yayabilmek muhtemeldir. O yüzden koltuklarınızda ki yağın fazlalığını peçete yardımıyla alıp, koltuklar için, yağı emmesi daha ideal olan pudra döküp yağı emesini sağlayın bir saat bekleteceğiniz pudranın ardından, pudrayı fırça yardımıyla ya da elektrikli süpürgeyle alın. Sonrasında tinere batırılan yumuşak bez yardımıyla tampon şeklinde silin.

Ozon yağı lekesi deri kumaştan nasıl çıkar?

Deri eşyalardaki yağ lekesini çıkarmak için, yapacağımız ilk hareket yağın fazlalığını peçete yardımıyla almak, sonra bir adet sıkılan limon suyu ile tartar kremini macun kıvamına getirip lekeli bölgeye uygulamak, 10 dakika sonra macunu lekenin üzerinden nemli bir bez ile alıp, deri kumaşı kuru ve temiz biz bezle silin.

Ozon yağı lekesi elden nasıl çıkar?

Ellerinizi yağ çöz içeren bir bulaşık deterjanı ile ılık suyla yıkadığınızda elleriniz temizlenecektir.

Ozon yağı lekesi kumaştan nasıl çıkar?

Hassas kumaşlarda yağ lekesini çıkarmak için, lekenin fazlalığını almak gerektiğinden lekenin üzerine karbonat döküp bir süre bekledikten sonra (karbonat lekeyi eminceye kadar) karbonatı fırça yardımıyla temizleyip, kumaşın yıkama talimatını uygulayın.

Pamuklu kumaşlarda ise, yine yağın fazlalığını alıp, yağ çözücü deterjan ile lekeli kısmı bastırmadan ovun, sonrasında yıkama talimatına göre yıkama işlemini gerçekleştirin.

Ozon yağı lekesi camdan nasıl çıkar?

Cam eşyalardaki yağ lekesini çıkarmak için, yağ çöz içeren sıvı bulaşık deterjanı ve sıcak su ile yıkamanız yeterli olacaktır.

Ozon yağı lekesi kıyafetten nasıl çıkar?

Kıyafetinize dökülen yağı emmesi için fazlalığını aldığınız yağ lekesinin üzerine tuz veya pudra dökerek bir süre bekleyin, sonrasında yağ çöz içeren veya leke çıkartıcı deterjan ile yıkayın.

Yağ lekesini çıkarabilmek için kumaşınız sentetik ise yağ çözlü deterjan yerine eter, ipekli kumaş ise amonyak, kadife kumaş ise soğan kullanmanız gerekir, soğanı kadife kumasın üzerindeki yağ lekesini emmesi için kullanın.

Ozon yağı lekesi fayanstan nasıl çıkar?

Fayanslardaki yağ lekesini çıkarmak için, bulaşık süngerine dökeceğiniz yağ çözle silmeniz, ardından bulaşık deterjanı ile temizlemeniz ve temiz su ile silip kurulamanız gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.