Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Nutella Canavarları Üzülecek: Nutella’nın İçindeki Palmiye Yağı’nın Zararları

İnsanların en sevdiği tatlı ürünlerinden bir tanesi olan Nutella’yla ilgili büyük bir haber tüm dünyayı sallamış durumda son günlerde. İlk olarak İtalya’da başlayan tartışmalar şimdi ülkemize de sıçramış durumda. Hele ki ülkemizdeki Nutella tüketme oranı ve insanların Nutella sevgisi düşünüldüğünde bu haber ve tartışma pek çok insanı üzeceğe benziyor. İtalya’da gündem olan haber, Nutella’nın içindeki palmiye yağından dolayı zararlı olduğu ve raflardan indirileceği yönündeydi. Hatta her ne kadar Nutella tarafından yetkililer bu iddiaları reddetseler de kamuoyu baskısına dayanamamışlardı.

Aslında palmiye yağı bugün pek çok çikolatada, ekmekte, dondurmada ve benzeri pek çok gıdada aktif bir şekilde kullanılıyor. Yani farkında olmadan defalarca tüketmiş olabilirsiniz bu palmiye yağını. Ancak palmiye yağının bugün yeniden Nutella ile gündeme gelmiş olması insanlar arasında büyük bir gerginlik yaratmaya başladı. Öyle ki İtalya’nın simgesi haline gelmiş olan Nutella, İtalya’da bile ciddi oranda gözden düştü. Bu doğal olarak satışlara da yansıdı ve marka pek çok reklam kampanyası başlatmak durumunda kaldı. Ancak maalesef durum Nutella’nın bu şekilde mücadele edebileceği türden olmadığını gösteriyor. İnsanlar palmiye yağının risklerini düşündüklerinde neredeyse bir bağımlılık haline gelmiş olan Nutella’dan bile vazgeçebiliyorlar. Fakat bu durum yalnızca İtalya ile sınırlı değil. Nutella’nın zararları ortaya çıktığından beri Avrupa’daki pek çok ülke bir bir ürünleri raflardan indirmeye başladı. Ülkemizde de Nutella’nın raflardan indirilme ihtimali bulunuyor. Bunun için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bir inceleme başlatmış durumda. Eğer Nutella gerçekten zararlı bulunursa bizler de Nutella ile vedalaşmak durumunda kalabiliriz.

Peki Nutella’nın yenmemesini gerektiren palmiye yağının zararları ne?

1- Kanser oluşumunu tetikleyebilir

Elbette pek çok bitkisel yağın içinde bulunan bazı maddelerin kanser yapıcı özelliği oluyor. Fakat bunlar arasında palmiye yağı en yüksek risk oranına sahip olan bitkisel yağ çeşidi. Her ne kadar palmiye yağı saf haldeyken bir kanser riskine sahip olmasa da 200 derece ve üstünde yüksek ısılara maruz kaldığında kanserojen bir hale geliyor. Palmiye yağının yüksek ısılarda ısıtılmasının bir nedeni de kokusu ve rengi. Yağın rengini ve kokusunu kaybetmesi amacıyla genelde yüksek ısılarda işlem uygulanıyor. Bu da doğal olarak palmiye yağını kanser yapabilir bir yağ hale getiriyor. Ancak elbette durum sadece Nutella için geçerli değil. İçinde palmiye yağı bulunduran ve palmiye yağının yüksek ısılı işlemlerden geçtiği her ürün kanser yapma riskine sahip.

2- Geri vermenin çok zor olacağı kilolar aldırabilir

Palmiye yağının içeriğinde bulunan bazı maddeler, onu obezite yapma riski taşıyan bir madde haline getiriyor. Aslında bu madde direkt olarak palmiye yağının içerisinde doğal halde yer alan palmitrik asit. Palmitrik asit tüketimi halinde kişinin kilo alma ihtimali de o oranda artabiliyor. Aynı şekilde maddenin insülin direnci riskini arttırabilen bir özelliği de var. Bu nedenle palmiye yağı ve içerisinde palmiye yağı bulunduran tüm ürünler obezite tehdidi nedeniyle hem çocuklar hem gençler hem de yetişkinler için zararlı olabiliyor.

3- Sindirim problemi yaşatabilir

Palmiye yağının en tehlikeli hali rafine işlemlerinden geçmiş hali. Yağ rafine işlemlerinden geçtiğinde gerçekten de zararlı bir hale dönüşüyor. Özellikle bu işlemler yağın pek çok besin değerini kaybetmesine neden oluyor. Böylece palmiye yağı sindirimi zor bir yağ haline geliyor. O nedenle pek çok uzman palmiye yağının kesinlikle tüketilmemesi yönünde fikir beyan ediyor.

4- Kalorisi ve yağ oranı oldukça yüksek

Palmiye yağının kalorisi de muadillerine göre bir hayli yüksek. Özellikle içerisinde palmiye yağı bulunduran bir üründen az miktarda tüketmiş de olsanız günlük yağdan sağlayacağınız kalori ihtiyacının kat be kat fazlasını almış oluyorsunuz. Bu da elbette sağlığınız açısından oldukça tehlikeli.

5- Kolesterol problemi ortaya çıkarabilir

Her ne kadar palmiye yağının içerisinde kolesterol bulunmasa da içinde bol miktarda doymuş yağ bulunduğu için bu yağlar damarlarda toplanarak plağa ve kalp hastalığı riskine neden olabiliyor. Eğer günlük beslenmenizde süt ve süt ürünleri ya da et gibi gıdalar varsa ve buna rağmen içerisinde palmiye yağı bulunan gıdaları da tüketiyorsanız istemeden de olsa günlük doymuş yağ ihtiyacınızı aşabilirsiniz. Bu durum da damarlarınızı tıkayabileceği için kolesterol problemine neden olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.