Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

PANCARIN FAYDALARI NELERDİR?

Pancar, besin kısmı kök bölümünde olan, yeşil yaprakları ise, toprak üzerinde kalan bir bitkidir. Özellikle Kuzey Amerika bölgesinde, bahçe pancarı, kırmızı pancar ve altın pancar şeklinde çeşitleri bulunmaktadır. Pancarın, hem kırmızı, mor renkli kök kısmı hem de, yeşil yapraklı kısmı yenilebilir özelliktedir.

Pancar çiğ ya da pişmiş şekilde kullanıldığı gibi, aynı zamanda, besinlere renk verici olarak ya da tıbbi olarak kullanılabilmektedir. Pancar, hem afrodizyak ve antioksidan özelliğe sahip bir bitkidir.

Genellikle koyu mor renkli pancar, haşlanmış olarak, fırınlanmış ya da kızartılmış olarak tüketilmektedir. Aynı zamanda pancar, salatalarda soğuk ve çiğ olarak, zeytin yağı, sirke ve yoğurt ile soslama yapılarak da çok lezzetli bir öğün olmaktadır. Sebze salatalarına çiğ ve kıyılmış olarak da eklenebilir.

Pancar; kaynatılmış hali ile, salatalık turşusu içinde steril madde olarak kullanılmaktadır. Özellikle, Doğu Avrupa’da, popüler taslar içinde, pancar çorbası şeklinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bazı ülkelerde, pancar suyu da kullanılmaktadır.

Pancar renklendirici olarak domates çorbalarında ve tatlılarda, sos olarak da, reçel, jöle, dondurma, şekerlemelerde kullanılmaktadır. Ayrıca kahvaltılık mısır gevreklerinde ve şarap yapımında kullanılmaktadır.

Ortaçağ döneminde, özellikle, sindirim ve kan ile ilgili hastalıkların tedavisinde kullanılan pancar, birçok hastalığında tedavisinde kullanılmıştır.

Pancar, müthiş bir folat ve manganez kaynağıdır ve betain içermektedir. Bir pancar yaprakları ile birlikte şu besin değerlerini içermektedir; karbonhidrat, şeker, lif, yağ, protein, folat, vitamin B kompleks, vitamin C, az oranda vitamin A. Bunlara ek olarak; manganez, potasyum, demir, bakır ve magnezyum minerallerini iyi oranda, sodyum, kalsiyum, çinko ve fosfor gibi minerallerini ise daha az oranda içermektedir ve çok az oranda da bor içermektedir.

Pancar içermiş olduğu betain yardımı ile, vücutta fazla birikince zararlı olabilen homosistein konsantrasyonunu azaltmaktadır. Homosistein ise, amino asit sistein oluşumuna neden olmaktadır. Bazı homosistein seviyesinin artması durumlarında, kan damarları zarar görebilmektedir. Bu durum ise, kalp hastalıkları, felç, periferik vaskular hastalıklara neden olabilmektedir. Bundan dolayı, pancar içermiş olduğu besin değerleri sayesinde bir çok hastalığın önüne geçmektedir.

Pancarın Faydaları Nelerdir?

Pancar; kan basıncını düşürmeye yardımcıdır, kan değerlerini yükseltir ve vücudun direnç kazanmasına yardımcı olur. Koyu kırmızı renkli bir bitki olan pancar; kabızlığa iyi gelmekle birlikte, cilt sorunlarının giderilmesinde, yara berelere iyi gelmektedir ve afrodizyak etkisi vardır.

Pancar; kalp hastalıkları riskini azaltır, kan basıncını düzenler, bunaklık ve akıl hastalıkları riskini azaltır ve beyin sağlığını korur. Aynı zamanda pancarın vücudu arındırma özelliği vardır, mide asitini dengeler ve enerji kaynağıdır.

İltihap sökücü olan, diyabet gibi hastalıkların iyileşme sürecine katkı sağlayan pancar, sindirimi düzenler, kilo vermeye yardımcıdır, kansere karşı koruyucudur, hücre detoksuna yardımcıdır ve afrodizyak etkisinden dolayı, cinsel açıdan da sağlıklıdır.

1.Kan Basıncı

A stethoscope on the top of the EKG chart

Pancar suyu içmek, tansiyonu düşürmeye yardımcı olmaktadır. Bir çalışma göstermiştir ki, bir bardak pancar suyu içildiğinde, sistolik kan basıncı, yaklaşık 4-5 sayı düşürmektedir. Pancarın yapısında bulunan nitratlar, vücudumuzda nitrik okside dönüşmektedir. Nitrik oksit ise, kan damarlarını genişletir, açar ve rahatlatır, kan akışını düzeltir ve kan basıncını düşürür.

2.Vücut Direnci

endurance-and-stamina

Özellikle egzersiz öncesi içilen bir bardak pancar suyu, %16 oranında, enerjinizin artmanıza yardımcı olacaktır. Pancarın yapısında bulunan nitratlar vücudumuzda nitrik okside dönüştüğü için, nitrik oksit de, vücut direncini yükselttiği için, pancar gün boyu enerjik kalmanız için ideal bir besin kaynağıdır.

3.Kabızlık

Stomachache

Yüksek lif içeriği sayesinde pancar, kabızlık ve şişkinlik problemlerini gidermeye yardımcıdır.

4.Afrodizyak Etki

Couple enjoying day out at the beach

İlk defa eski Romalılar tarafından afrodizyak etkisi bilinen pancar, ilaç olarak kullanılmaktaydı. Pancarın yapısında bol miktarda bulunan bor, insan vücudundaki seks hormonlarının artmasına yardımcı olmaktadır.

5.Kalp

healthy-heart-thanyapura-health-phuket

Pancar özellikle pancar suyu, fitokimyasal bileşik olan glisin betain kaynağıdır. Betain ise, kanda toksik madde birikimine neden olan, homosistein maddesinin seviyesini azaltmaya yardım eder. Kanda, homosistein oranının artması ise, koroner kalp hastalıklarına neden olmaktadır.

6.Bunama

iStock_000027111392Medium

Yapılan bir araştırmaya göre, pancar suyu içmek, beyin için gerekli olan osijenasyon olayının gerçekleşmesini destekler. Bu nedenle pancar, özellikle, yaşlı yetişkinlerde, bunama olayının gelişmesini önlemektedir.

7.Diyabet

Diabetes-1

Pancar; alfa-lipoik asit olarak bilinen bir antioksidan içermektedir ve kandaki glikoz seviyesini düşürmeye yardımcı olmaktadır.

8.Sindirim

Digestive_Health

Yüksek lif içeriği sayesinde pancar, sindirimi kolaylaştırır ve düzenler. Ayrıca, pancar metabolizmayı dengelemeye yardımcıdır.

9.Kanser

cancer-cells-may-grow-more-easily

Güçlü bir bitkisel besin olan pancar, kanseri önlemeye yardımcıdır. Aynı zamanda pancar, çoklu organ kanserli tümörlerin oluşumunu engellemektedir. Bazı hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar göstermiştir ki, pancar suyu; pankreas, meme ve prostat kanserini önleyici etki göstermektedir. Ek olarak, cilt ve akciğer kanseri riskini azaltır.

10.Kilo Verme

weight-loss

Lezzetli ve tatlı bir besin kaynağı olan pancar, pişirildiği zaman da sağlığa faydalıdır. Bir tabak pişmiş pancar, sadece 60 kalori içermektedir. Üstelik içerdiği lif sayesinde, sağlıklı ve kontrollü bir şekilde kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Tüm diğer bitkisel besinler arasında pancar, akıllı karbonhidrat içermektedir. Bu nedenle beyaz şeker tüketmeden, pancar tüketerek, fitokimyasal besinleri almış olursunuz.

11.Mide Asidi

o-DIGESTION-570

Eğer çok fazla pancar yerseniz ya da pancar suyu içerseniz, idrarınızın rengi pembe olacaktır. Fakat eğer pancarın yeşil kısmının suyunu içerseniz, eğer midenizdeki asit seviyesi çok düşük ya da çok fazla ise, midenizdeki asit seviyesi düzelecektir.

12.Yaralar

article-2037805-0DE981B500000578-740_468x286

Pancar, içermiş olduğu vitamin A sayesinde, ciltte oluşan yaraların ve yara izlerinin iyileşmesine yardımcı olmaktadır.

13.Cilt Bakımı

skin-care-1

Pancar; içermiş olduğu çeşitli mineraller ve vitamin A yardımı ile, cildin yenilenip onarılmasını destekler. Düzenli olarak tüketilen pancar suyu, akne ve sivilce oluşumunu engeller ve iyileşmesine yardımcı olur. Pancar suyu ile cildinize masaj yaptığınızda, cildiniz toksinlerden arınacaktır.

Fazla Pancar Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

  • Pancarın içinde yer alan kırmızı renkli betoin miktarı nedeni ile, çok fazla pancar tüketilmesi durumunda, geçici olarak idrar ve dışkının renginin kırmızı olmasına neden olabilir. Çünkü, betoin maddesini vücudumuzda bozulmamaktadır. Ancak bu şekilde vücuttan uzaklaştırılmaktadır.
  • Çok fazla pancar tüketmek, idrar ve dışkının kırmızı renkli olmasına neden olmaktadır.
  • Pancar oksalik asit içermektedir ve oksalik asit, oksalat taşı denilen ve idrar yolunda oluşan taşların kristalize olmasına neden olabilmektedir. Bundan dolayı, çok fazla pancar tüketmek, idrar yolunda taş oluşumuna neden olabilmektedir.
  • Böbrek taşı olanlar ise özellikle kalsiyum tüketimi yaparken dikkatli olmalıdırlar. Pancar, yapısında bulunan oksalat yardımı ile, kalsiyum oluşmasına neden olur. Vücutta fazla kalsiyum birikmesi ise, böbrek taşı oluşumuna neden olabilmektedir. Bu nedenle, çok fazla pancar tüketmek zararlı olabilmektedir.
  • Pancarı, besin değerlerini kaybetmemesi için 15 dakikadan fazla süre ile pişirmemek faydalı olacaktır.

Besin Değerleri

170 g yani yaklaşık bir kap pancar için besin değerleri şu şekildedir;

(kalori=75)

Besin Maddesi                            Miktar                  Yüzde           Dünya En Sağlıklı Gıdalar Derecesi

Folat                                          136.0 mcg             %34                                           Mükemmel

Manganez                                 0,55 mg                 %28                                           Çok iyi

Potasyum                                  518,50 mg             %15                                           Çok iyi

Bakır                                           0,13 mg                 %14                                           Çok iyi

Lif                                                3,40 g                    %14                                            İyi

Magnezyum                               39,10 mg              %10                                            İyi

Fosfor                                         64,60 mg               %9                                             İyi

Vitamin C                                   6,12 mg                 %8                                              İyi

Demir                                          1,34 mg                 %7                                              İyi

Vitamin B6                                 0,11 mg                 %6                                              İyi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.