Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Panik Atağa Ne İyi Gelir?

Panik atak, gerçek bir tehlike veya açık bir sebep olmadığında dahi ciddi fiziksel reaksiyonlarla tetiklenen ani bir korku duygusudur. Panik atak oldukça korkutucu olabilir. Panik atak oluştuğunda kontrolünüzü kaybediyor gibi hissedebilirsiniz. Kalp krizi geçiriyor ve hatta ölüyor olduğunuzu bile düşünmenize neden olabilir.

Panik atak tüm hayat boyunca sadece 1 veya 2 kez gerçekleşir ve stresli durum sona erdiğinde panik atakta ortadan kalkar. Eğer tekrar eden bir durum söz konusu olur ise, beklenmedik bir panik atak oluşursa ve diğer bir atağın kalıcı korkusu uzun bir süre sürerse, sahip olduğunuz bu durum panik düzensizlik olarak adlandırılır.

Panik atak hayatı tehdit etmemesine rağmen, korkutucu ve yaşam kalitenizi etkiler bir hal alabilir. Ancak bu durum için etkili tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Panik Atak Neden Olur?

Panik atağa veya panik düzensizliğe sebep olan durumlar tam olarak bilinmemektedir. Ancak birtakım faktörlerin bu duruma sebep olabileceği tahmin edilmektedir. Bunlar arasında;

 • Genetik faktörler
 • Ana stres durumları
 • Negatif duygulara eğilim veya sıcaklığın stres üzerinde daha hassas etkiler bıraktığı durumlar
 • Beynin fonksiyonlarını etkileyen kısımlarda belli değişiklikler olması panik atağa sebep olabilen etmenler arasındadır.

Panik atak zaman içerisinde aniden gerçekleşmekte ve belirli durumlardan tetiklenerek meydana gelmektedir. Bazı araştırmalara göre vücut direnç sistemi, panik atağın da içinde bulunduğu, tehlike olarak tabir edilen durumlara karşı otomatik olarak direnmektedir.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak herhangi bir uyarı olmaksızın, aniden başlar. Her an belirtileri meydana gelebilir. Hatta bu durum alışveriş merkezinde, araba kullanırken, uyuyakalmışken veya bir iş toplantısının ortasında dahi oluşabilmektedir. Panik atak nadiren veya sık sık da gerçekleşebilir. Panik atak oluştuktan sonra kendinizi halsiz ve tükenmiş olarak hissedebilirsiniz. Panik atak oluştuğunda birtakım belirtiler de meydana gelir. Bunlar arasında;

 • Yaklaşan bir kıyamet veya tehlike duygusu
 • Kontrolü kaybetme veya ölüm korkusu
 • Hızlı ve artan kalp ritmi
 • Terleme
 • Sallanma veya titreme
 • Nefes darlığı veya boğazda gerginlik
 • Ürperme
 • Sıcak basması
 • Mide bulantısı ve mide krampları
 • Göğüs ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi, sersemlik veya halsizlik
 • Huylanma veya gıdıklanma hissi

Panik atak ile ilgili en kötü durum ise korku hissidir. Bu yüzden panik atak belirtileri oluştuğunda doktorunuz ile görüşmeniz gerekmektedir.

Panik Atak Risk Faktörleri Nelerdir?

Panik atak riskini arttıran birtakım durumlar mevcuttur. Bu durum genellikle ergenliğin sonlarında veya yetişkinliğin ilk zamanlarında meydana gelmekte ve kadınları, erkeklere göre daha fazla etkilemektedir. Panik atak ve panik düzensizliğin artmasına neden olan etmenler arasında;

 • Panik atağa veya panik düzensizliğe sahip bir aile üyesinin bulunması
 • Sevdiğiniz birinin ölümü veya ciddi bir hastalığı sonucu oluşan stresli durum
 • Ciddi bir kaza veya cinsel saldırı gibi travmatik bir olayın meydana gelmesi
 • Boşanma veya bebeğine bağlılık gibi ana değişiklikler
 • Sigara veya aşırı kafein kullanımı
 • Çocukluk çağlarında fiziksel veya cinsel tacize uğrama gibi durumlar panik atak riskini arttırmaktadır.

Panik Atak Teşhisi Nasıl Yapılır?

Panik atak, panik düzensizlik ve kalp veya tiroit düzensizlikleri gibi diğer şartlardaki rahatsızlığı belirlemek doktorunuzun veya sağlık uzmanının görevidir. Hastalığın teşhisine yardımcı olacak ip uçları ise;

 • Tam anlamlı bir fiziksel test
 • Kan testi ile kanınızdaki tiroit ve EKG ile kalp ritimleri kontrol edilir.
 • Belirtilerinizi, stresli bir durum, korku veya endişeler, ilişki sorunları ve hayatı etkileyen diğer durumlar hakkında konuşarak psikolojik bir değerlendirme veya anket doldurabilirsiniz. Alkol veya diğer maddeler hakkında birtakım sorular sorarak panik atağa olan etkilerini öğrenebilirsiniz.

Panik Atak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi işlemleri panik atağın yoğunluğunu ve sıklığını arttırabilir ve günlük hayattaki fonksiyonları geliştirebilir. Ana tedaviler ise fizikoterapi ve ilaç tedavisinden oluşur.

 • Fizikoterapi: Konuşma tedavisi olarak da isimlendirilen fizikterapi, panik atak için etkili olarak ortaya çıkan ve tercih edilen ilk tedavi yöntemidir. Bu tedavi işlemi ilk olarak hastalığı anlamaya ve bununla başa çıkmayı kapsamaktadır. Fizikoterapinin bir türü olan bilişsel davranışçı tedavi panik atağın tehlikeli bir durum olmadığını, geçmiş tecrübelerden ders çıkarmayı öğretmektedir. Terapi sırasında terapi uzmanınız tarafından panik atak belirtileri tekrar canlandırılma yoluna gidilir. Bu işlem güvenli bir şekilde ve tekrar edecek biçimde yapılır.
 • İlaç Tedavisi: Fizikoterapi dışında çeşitli ilaçlar da panik atağın yanında depresyon belirtilerini azaltabilmektedir. Çok çeşitli ilaçlar panik atak tedavisinde kullanılmaktadır. Bu ilaçların doktor kontrolü ile alınması gerekmektedir. Ayrıca herhangi bir ilacın işe yaramadığı bir durumda, ilacınızı yine doktorunuzun tavsiyesi ile birlikte değiştirmeniz gerekmektedir.

Panik Atağa Ne İyi Gelir?

Panik atak veya panik düzensizlik oluştuğunda profesyonel tedavinin dışında, belirtileri ile başa çıkabilmek için kendi başınıza yapabileceğiniz birtakım işlemler de bulunmaktadır. Bazı yaşam tarzı değişiklikleri ve atacağınız adımlar ile bu durumu kontrol altına alabilirsiniz.

1.Tedaviye Sadık Kalmak

Korkularınız ile yüzleşmek zor olabilir. Ancak tedavi, kendinizi evinizde tutsak gibi hissetmemenize yardımcı olacaktır.

2.Bir Gruba Katılmak

p2

Panik atak  gibi durumlara karşı bir kısım tedavi grupları bulunmaktadır. Buradaki insanlar kendi durumlarını diğer grup arkadaşlarına anlatarak rahatlar ve gerekli tavsiyeleri alabilir. Bu gibi gruplara katılarak rahatsızlığınızı paylaşabilir ve tecrübeli kişilerden tavsiye alarak panik atak belirtilerinizi hafifletebilirsiniz.

3.Zararlı Şeylerden Uzak Durmak

p3

Kafein, alkol, sigara ve çeşitli uyuşturucu maddelerin kullanımı panik atağı tetiklemekte ve daha da kötü bir hal almasına sebep olmaktadır. Bu tür maddelerin kullanımının zararları kanıtlanmıştır. Tüm bu sebeplerden ötürü panik atağın kötüleşmesine engel olmak için zararlı şeylerden uzak durun.

4.Fiziksel Aktivite

p4

Aerobik, spor, vücut geliştirme ve diğer takım sporları ile uğraşmak ruh halinize sakinleştirici etkiler yapar. Panik atağın zararlı etkilerinden uzak durmak için bir fiziksel aktivite ile uğraşabilirsiniz.

5.Yeterli Uyku

Uyku-Duzeni

Gün içerisinde kendinizi yorgun hissetmemek için yeterli saatlerde günlük uykunuzu uyumaya özen gösteriniz. Yetersiz uyku ile birlikte gün içerisinde vücut ve beyin yorgunluğunuz artar ve panik atak belirtileri artar. Bu yüzden yeterli gece uykusu uyumak oldukça önemli bir role sahiptir.

6.Rahatlama Teknikleri

yoga-tree

Yoga, derin nefes alma ve kas rahatlatma her seferinde bir kası germektedir ve sonrasında her kas gevşediğinde gerilimi tamamen serbest bırakır. Bu durum panik atak ile baş etmede oldukça faydalı bir yöntemdir.

Panik atağı önlemek için ise kesinlikle bir panik atak tedavisi alın, doktorunuz ile görüştükten sonra aldığınız tedavi yöntemine sadık kalın ve düzenli olarak yapabileceğiniz fiziksel bir aktivite içerisinde bulunun. Böylece panik atak belirtileriniz ve işaretleriniz daha rahatlatıcı bir hal alacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.