Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

PANİK ATAK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Panik atak aniden ortaya çıkan bir his olup, herhangi bir uyarı oluşmaksızın meydana gelen bir telaş halidir. Bu belirtiler uyku da dahil olmak üzere her an meydana gelebilir. Panik atak sahibi olan kişiler, rahatsızlandıkları sırada kalp krizi geçiriyormuş hissine kapılırlar ve çılgınca hareketler yapmaya başlarlar. Panik atak sırasında yaşanan deneyim gerçek bir durumla orantılı değildir. Bu korkunun etraflarında olan biten ile ilgisi vardır.

Bazı belirtiler uzun bir süre devam edebilir. Ancak genel olarak en az 10 dakika süren semptomlara sahiptir. Daha önce panik atak yaşamış olan kişilerin, panik atak yaşama riski, hiç yaşamamış olan kişilere göre çok daha fazladır. Panik atak düzensizliği tekrar tekrar gerçekleşen bir süreci kapsar.

Panik atak sahibi olan kişilerin bir sonraki hareketleri tahmin edilemez. Çünkü o an meydana gelen korku ve endişenin neye sebep olacağı bilinmez. Panik atak erişkinlik döneminde başlar ve oldukça yaygın bir düzensizliktir. Rahatsızlığın sebebi ise açık değildir. Ancak araştırmalara göre biyolojik güvenlik açığı olan kişilerde daha sık rastlandığı belirlenmiştir. Büyük yaşantısal değişikliklerde (evlenmek, çocuk sahibi olmak, ilk işe giriş vb) ve stres oluşturabilecek unsurlarda meydana gelebilmektedir. Aile sorunlarından dolayı da panik atak meydana gelebilmektedir. Panik atak sahibi olan kişilerin depresyon, intihar teşebbüsü, alkol kullanma veya istismara yönelmesi muhtemel sonuçlardandır.

Neyse ki panik atak tedavi edilebilir bir durumdur. Psikoterapi ve ilaçlar bu hastalığın başarılı bir şekilde tedavisinde kullanılan yöntemlerdir. Doktorunuz tarafından yazılan reçeteler ile anti-sinir, anti-depresan ve diğer ilaçlar, panik atak tedavisinde kullanılmaktadırlar. Bu tip ilaçlar sayesinde panik atak kontrol altına alınır ve tedavi süreci sağlanmış olur.

Panik atağın genel olarak belirtileri kalp atışında hızlanma, halsiz hissetme, bayılma, ellerde ve parmaklarda karıncalanma ve uyuşma, terli hissetme veya ürperme, göğüs ağrıları, solunum güçlüğü ve kontrol duygusunun kaybı belirtiler arasında sayılabilir. Şimdi de panik atak semptomlarını çok daha ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

1.Anormallik

asabiii

Panik atağın belirtilerinden biri de sinirsel bozukluk ve dengesizliklerdir. Zaman zaman herkes topluluk arasında aniden sinirlenebilir veya gergin anlar yaşayabilir. Bunun sebebi çevresel zorluklardır. Ancak bazı kişilerde bu sinirlenme durumu çok sık gerçekleşmeye başlar ve çok güçlü olarak belirir. Bu sinir durumu hayatlarına yön verecek kadar etkilidir. Sınırları zorlar ve aşılmasını sağlar. Bu sınırı aşan aniden sinirlenme durumunun devamında gelebilen rahatsızlıklardan biri de panik ataktır. Erken teşhis durumunda doktora başvurulduğunda tedavisi çok daha kolay yapılabilmektedir. Bu kişiler sürekli sinirlenme eğiliminde ve neyin normal neyin anormal olduğunu kestirememektedirler.

2.Uyku Problemleri

159689-164062

Panik atak sahibi olan kişiler uyku problemi yaşarlar. Geceleri aniden uyanıp, belirgin bir stres, endişe ve ani korku eğilimine sahiptirler. Uyumada sorun yaşama ve uykuya dalındığında uyanamama sorunları genelde geniş bir yelpazeye sahip olan sağlık sorunları, fiziksel sorunlar ve psikolojik sorunlar ile bağdaştırılır. Bu durum mesleği gereği ertesi gün işe gidecek ve insanlar ile muhatap olan kişiler için elbette ki bir problem arz etmektedir. Kendinizi farkında olmadan uyku sorunları yaşarken ve belirli problemler üzerinde gereksiz yere endişelenirken buluyor iseniz, bu durum bir sinir problemidir ve ilerleyen zamanlarda uyku problemi de yaşamaya başlarsanız, panik atak olma riskiniz bulunmaktadır.

3.Kalp Atış Hızı

Cardiologist with heart

Panik atağa sahip olan kişilerin kalp atışlarında çeşitli düzensizlikler meydana gelir. Bu kişilerin kalp atış hızları, panik atak geçirdikleri sırada artışa geçer. Bu durumun sebebi de kişilerin gereksiz yere fazla endişe duyması ve hemen her konuda kaygılanmaktır. Böyle bir durumun önüne geçmek kişilerin elinde değildir. Tıbbi yardım almaları gerekmektedir. Gerekli sakinleştirici ilaçlar doktor tavsiyesi ile reçeteli bir şekilde alınmalıdır. Kişilerin stresten uzak durmaları sağlanmalıdır. Aksi durumda panik atak daha da artarak devam etme eğilimi gösterir.

4.Nefes Darlığı

16024

Kalp atış hızının artması ile birlikte, kişi heyecanlanmaya başlar. Bu durumda nefes alıp vermede sorun yaşar ve nefes darlığı meydana gelir. Bu durum genellikle kalp krizine benzer semptomlara sahiptir. Kalp krizinde olduğu gibi panik atak geçiren kişi de kendini ölüyormuş gibi hisseder. Kişiler genellikle yaşamları boyunca 1 ya da 2 kez panik atak yaşarlar. Bu duruma sebep olan stresli durum, uzmanlar tarafından ortadan kaldırılarak, tedavi süreci sağlanır ve panik atak belirtileri ortadan kalkar. Nefes darlığının dışında, terleme, baş dönmesi, karıncalanma ve göğüs bölgesinde sıkışma meydana gelmesi de panik atak sırasında meydana gelen diğer belirtilerdir.

Panik atak işteyken, alışveriş merkezindeyken, araba kullanırken ve hatta beynin en sakin olduğu zaman olan uykudayken dahi herhangi bir zamanda gerçekleşebilen ve herhangi bir uyarı vermeksizin oluşan bir rahatsızlıktır. Bu zamanlarda istenmeyen durumlar ve kazalar meydana gelebilir. Kişi kendini güvende hissetmez. Sürpriz olmayan bir şekilde bu korku ve sinir hali depresyon, bağımlılık ve yemek yeme düzensizliğini tetikler.

Panik atak kişileri çok yoğun bir duygusal yoğunluğa yönlendirir. İlk oluşacak semptom ise korku hissidir. Korku hissi ile ilgili fiziksel kontrolün kaybı söz konusudur. Kişinin duyguları, gerçekliğin önüne geçer. Çaresizlik ve yardım edememe durumu meydana gelir. Yaşam boyunca oluşacak 1 ya da 2 adet panik atak, tedavi edilse dahi geriye kalan zamanda endişe duygusunun kalmasına sebep olur. Olabilecek en kötü yan etkilerden biri de gelişen bir panik atağın sebep olduğu korkunun bir diğer panik atağa sebep olabilmesidir.

Eğer panik atak geçiriyor iseniz, olabildiğince çabuk medikal yardım almanız gerekmektedir. Panik atak başlangıç aşamasında rahatsızlık verici olabilir ancak zararsızdır. İlerleyen zamanlarda tehlikeli hale gelmektedir. Panik atak ilerleyen zamanlarda kendi başınıza halledemeyeceğiniz bir duruma gelir ve tedavi olmadan daha kötüye gider. Çünkü panik atak semptomları diğer ciddi hastalıkların belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Bu ciddi hastalıklara örnek olarak kalp krizi verilebilir.

Panik atağın oluşmasına sebep olabilecek pek çok unsur bulunmaktadır. Bu unsurlar genetik sebepler, stres, şiddete hassasiyetten dolayı meydana gelen sinir ve öfke durumu, duygusal etmenler ve beyin fonksiyonlarında meydana gelen değişmelerdir. Tüm bu koşullar panik atağa sebebiyet verebilirler. Bu yüzden panik atak oluşumu için herhangi bir sıkıntı ve stres durumu yeterlidir.

Ancak panik atak tedavi edilebilir bir durumdur. Kişilerin yakın çevreleri tarafından, stres unsurları kaldırılarak kişinin rahatlaması sağlanır. Nefes egzersizleri yapılabilir, sigara içmekten ve kafeinden uzak durulmalıdır. Ayrıca çeşitli rahatlama egzersizleri yapılması gerekir. Böylece tedavi işlemi gerçekleşmiş olur. Ancak ileri düzeyde panik atağa sahip olan kişilerin uzmanlar tarafından terapi seansları ile tedavi edilmeleri gerekmektedir. Bu tedavi yöntemleri çeşitli isimler ile kişinin durumuna göre uygulanabilmektedir. Ayrıca antidepresan ve çeşitli sinir yatıştırıcı ilaçlar ile de panik atak tedavisi yapılabilmektedir.

Panik atak oldukça ciddiye alınması gereken bir durumdur. Ufak yaşlardaki çocukların şiddet görmesi, stres altında yaşamaları ve diğer unsurlar ilerleyen yaşlarda panik atağa sebep olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.