Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Panik Atak Hastalığı

Panik atak hastalığı herkeste görülebilecek psikolojik bir hastalık. Panik atak hastalığında geçirilen kriz boyutu sıklık ve şiddeti hastadan hastaya değişiklik gösterir. Panik atak hastalığı kişide yeni bir atak daha yaşanma olasılığını arttırır ya da atak sırasında bedensel değişimlerle ilgili çok fazla kaygı ortaya çıkar. Panik atak hastaları kalp krizi geçirecekleri, beyninde çok önemli bir hastalık olduğu ve ayrıca felç olabilme ihtimalleri gibi durumlar için hastaneye başvururlar. Panik atak hastalığında, evde yalnız kalamama ve kalabalık yerlere girememe gibi korkular yaşar. Bu hastalık insanların mesleki ya da sosyal hayatını büyük ölçüde olumsuz etkiler. Tüm dünya çapında yapılan araştırmalara göre panik atak hastalığı erkeklere oranla, kadınlarda 2-3 kat daha fazla görülür.

Panik Atak Hastalığı Nedir?

Panik atak hastalığı genel olarak çarpıntı, terleme, boğulma, titreme ya da nefes alamama gibi bir hisle ortaya çıkar. Bu hislerin yanında, göğüste sıkışma durumu, bulantı, karın ağrısı ve baş dönmesi gibi bedensel durumlarda panik atak hastalığına eşlik eder. Panik atak geçiren bir kişi normalin dışında yorgunluk hisseder, kontrolünü kaybeder, delirme ya da ölüm korkusu da oluşur.

Panik atak birçok olumsuz duygunun hastada var olması sürecinde yaşadığı psikolojik bir rahatsızlık. Panik atak hastalığı ani bir şekilde başlar. Genel olarak çok hızlı bir şekilde 10 dakika ya da daha kısa bir sürede en yüksek seviyeye ulaşır. Panik atak hastalığı 15 ya da 20 dakika kadar sürer. Fakat bazı durumlarda panik atak hastalarında sadece 2 dakika kadar sürer. Hastalığı tetikleyici etkenin şiddetine göre, bazen 1 saatten daha fazla bile olabilir. Panik atak hastalığı ilk olarak fobiler olmak üzere, diğer psikiyatrik durumlarda da ortaya çıkabilir.

Panik atak hastalığının toplumda görülme oranı %1 ya da %3 arasında değişiklik gösterir. Genel olarak panik atak hastalarının 20 yaşlarında daha çok olmak üzere, her yaşta görülme ihtimali var. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülür.

Panik atak hastalığının ortaya çıkmasında genetik özellikler de etkili olur. Eğer bir kişinin aile fertlerinde ya da yakın akrabalarında panik atak hastalığı varsa, o kişide görülme ihtimali daha fazla olur. Panik atak ile panik bozukluk genelde çok karıştırılan iki farklı hastalık. Panik bozukluk hastalığına sahip olan kişiler kalp krizi geçireceğini, öleceğini, krizlerin sürekli olacağını, felç geçireceğini düşünür ve bu durumda sürekli korku, endişe, panik içindedir. Ayrıca panik bozukluk herhangi bir hastalığa bağlı olarak oluşmaz. Ya agorafobi ya da agorafobisiz şekilde ortaya çıkar. Agorafobi yalnız kalma korkusu olarak bilinir. Kapalı yerlerde bulunamama, uzak durma ve evde yalnız kalmak istememe gibi durumlarda görülür. Kafein içeriğine sahip olan içecekleri kullanmamanız gerekir.

Panik atak sırasında derin nefes alıp vermeyin. Çünkü hastalığın belirtileri artar. Panik atak nöbeti geçinceye kadar bir torbaya nefes alıp, verin.

Panik Atak Hastalığı Neden Olur?

Panik atak hastalığının ortaya çıkmasında bazı sebepler bulunur. Duygusal sıkıntı geçirmenize neden olan stresli ve kötü olaylar, beslenme şeklinize ya da nefes alıp, verme tarzına göre panik atak hastalığında farklılık oluşabilir. Kötü beslenme alışkanlıkları, düzensiz ve sağlıksız beslenme ya da çok katı diyetler sonucunda meydana gelebilecek kan şekeri seviyesindeki değişiklik panik atak hastalığını tetikler. Çok fazla nefes alıp verme panik atak hastalığında yaşanan durumlardan biri. Panik atak hastalığı sırasında nefes alıp verme daha çok sıklaşır. Sindirim sorunları ve ayrıca bazı besinlere karşı olan alerjiler panik atak hastalığının oluşmasına neden olur. Farklı sebeplerle düzenli olarak kullanılan antidepresan ilaçların ilk hafta kullanımında panik atak ortaya çıkabilir. Kafein, sigara, alkol ve bazı uyuşturucu maddelerin kullanımı panik atağın oluşmasına sebep olur. Antidepresan ya da diğer sakinleştirici ilaçların birden bire bırakılması sonucunda oluşabilir. Amfetamin, kortizon ya da astım tedavisinde kullanılan bazı ilaçların da panik atak hastalığını tetikleyici etkisi bulunur. Denge, koordinasyon, işitme, görme bozukluğu gibi zor durumlar insanlar üzerinde stresi arttırarak, panik atak hastalığını tetikleyebilir.

Panik atak hastalığı bazen hiçbir sebep yokken ortaya çıkabilir. Beyindeki kimyasal maddelerden ya da beynin yan kısımlarının işlevini kaybetmesi sonucunda oluşabilir. Bu hastalık yalnız ya da farklı hastalıklarla bir anda meydana gelebilir. Bunun sonucunda hastada bazı belirtiler ortaya çıkar. Stresli bir hayata sahip olma panik atak hastalığını tetikleyebilir. Sara hastalığı, akciğer ve kalp hastalıkları, vitamin eksikliği, kafeinli besinleri çok fazla tüketmek, tiroid bezinde meydana gelen sorunlar, vücudun çok fazla adrenalin salgılaması, kan şekerinin düşmesi, kansızlık, beyinde meydana gelen tümör, düzenli kullanılması gereken ilaçların yan etkisi, kapalı alanlarda uzun süre bulunma, kalabalık yerler, depresyon ve sinirsel bozukluk sonucunda da panik atak hastalığı ortaya çıkabilir.

Panik Atak Hastalığının Tedavisi

Panik atak hastalığı endişe, korku ve bazı sıkıntılı duyguları içinde barındıran, nöbet şeklinde ortaya çıkan bir hastalık. Bu nedenle tedavisi bulunur. Psikolojik sorunlarla ya da farklı hastalıklarla birlikte ortaya çıkabilir. Panik atak hastaları ani bir nöbette korku içine girer. Mesela, öleceğini, kalbinde bir hastalık olduğunu ve ayrıca kalp krizi geçireceğini düşünür. Panik atak yaklaşık 10 dakika içerisinde en şiddetli haline gelir. Bu durumda hasta panikleyerek doktora başvurur. Bayılacağını ve farklı kötü şeyler yaşayacağını düşünür. Yarım saat geçtikten sonra panik atak hastalığı yavaş yavaş geçer. Panik atak sonrasında kişi kendini çok yorgun hisseder. Hiçbir şey yapmaya gücü yetmez. Sabrı kalmaz ve ayrıca yalnız kalmak da istemez. Birinin yanında olmasını ister. Panik atak hastalığı bir doktora başvurularak yardım alınabilinecek bir hastalık. Bu hastalıkta ilaç kullanılması ve psikoterapi tekniklerinden yararlanılması gerekir. Panik atak hastalığı, erken bir sürede tedavi edilmediği sürece depresyona neden olabilir. Hastalar kendini kötü hissettiği zaman alkol ya da uyuşturucu kullanma eğilimi daha fazla olur. Panik atak hastalığında stresin kontrol altına alınması çok önemli bir aşama. Bazı hastanelerde kendi beyin dalgalarını görerek stresi kontrol altına almayı öğrenme tedavisi uygulanır.

Bağımlılık yapma özelliği olan içki, sigara ya da uyuşturucu madde kullananlar, kendini daha çok suçlu hisseder. Bazı sorunları kafasına çok takan ve mükemmeliyetçi bir yapıya sahip olan kişilerde daha çok görülür. Eğer panik atak hastalığı geçirirseniz, bir yere oturun ya da uzanın. Yanınızdaki insanlardan yardım isteyin. Kendi kendinize bunun bir atak olduğunu ve korkulacak bir şey olmadığını düşünerek, kendinize telkinler verin. Kendi kendine geçmesini bekleyin. Panik atak sırasında heyecanlandırıcı ya da üzücü konuşmalardan uzak durun.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.