Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Panik Atak Tedavisi Mümkün mü? Kurtulmanın Bir Yolu Bulunuyor mu?

Panik atak, aniden başlayarak vücutta sık sık korku nöbetlerine ve yoğun sıkıntılara yol açan psikolojik bir rahatsızlıktır. Nefes almada güçlük, çarpıntı, bayılma hissi, sıcak basması, üşüme, karıncalanma hissi, titreme, terleme ve karın ağrısı gibi belirtilerle kendini gösteren rahatsızlık, hastayı ruhsal açıdan bunalıma sürüklemektedir. Üstelik sadece bedensel değişimler değil, duygusal değişimler de gözlenir. Kontrolünü kaybetme, çıldırma ve ölüm korkusu, bu duygusal değişimlerden birkaçıdır. Panik atak, panik bozukluğunun yanı sıra tüm anksiyete hastalıklarında görülebilir. Ancak panik bozukluğu belirtileri, kendiliğinden ve beklenmedik anda gerçekleşir. Hastada panik atağı gösteren şikayetler mevcutsa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır. Hekim, önemli tanı işlemlerinden sonra hastaya uygun olan tedavi yöntemini uygulayacaktır.

Panik Atak Tedavisi Nasıl Olur?

korku yaşayan erkek

Panik atak nasıl yenilir, diyen tüm hastaların mutlaka bir doktor kontrolünden geçmesi gereklidir. Ayrıca, hastaların korkularını tetikleyen çarpıntı, nefes darlığı ve bayılma hissi gibi bedensel duyumlarının farkında olmaları önemlidir. Yaşanılan bedensel duyumlar, rahatsızlık vermemeye başladığı zaman tedavi sonuçlanmış olacaktır.

Panik atak kendi kendine tedavi edilebilecek bir hastalıktır. Ancak burada asıl önemli olan husus, panik atağın şimdiye kadar kaç kez tekrarlandığıdır. Örneğin; kapalı dar bir alanda, yüksek veya derin bir mekanda bir kez panik atak geçirilmişse, yani kalıcı bir etki oluşmamışsa herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Korkunun etkisi kısa bir süre sonra geçtiği için kişi normal hayatına kaldığı yerden devam eder. Ancak panik atak kötü bir yaşantı deneyimine bağlı olarak oluşmuş ise tedavi gereklidir.

Panik atağın iyileşmesi noktasında erken tanı ve tedavi çok önemlidir. İlaç ve psikoterapi, temel panik atak tedavi yöntemleri olarak bilinir. Bunun dışında hastalığın iyileşme sürecini olumlu yönde etkileyen yardımcı tedavi yöntemleri de vardır.

1. İlaçlar

Panik atak tedavisinde hekim tarafından antidepresan olarak bilinen çeşitli ilaçlar reçete edilebilir. Antidepresanlar, kullanıldıkları süre boyunca panik nöbetlerinin sıklığını düşürürler, aşırı duyarlılık-stres hallerini hafifletirler ve hastanın rahatlamasına büyük ölçüde katkı sağlarlar. Antidepresanlar, panik atağın düzeyine göre 4 ay ile 2 yıl arasındaki sürelere kadar kullanılmalıdır. Erken panik atak tedavisinde, 4-6 aylık antidepresan ilaç kullanımı genellikle yeterli olur. Kronikleşmiş panik atakta bu süre 2 yılı kadar çıkabilir.

Antidepresanların birtakım yan etkileri görülebilir. Ancak gözlenen yan etkiler, doktor tarafından kısa sürede yönetilerek ortadan kaldırılır. Uzun süre kullanımda daha fazla yan etki gösterecekleri gibi bir yanlış düşünce akla getirilmemelidir. Panik atak tedavisinde anksiyolitik adındaki ilaçlar da reçete edilebilir. Bu yardımcı ilaçlar, antidepresanlar gibi uzun vadede etkili değildir, sadece kullanıldıkları süre içerisinde etki gösterirler. Ayrıca bağımlılık potansiyelleri yüksek olduğu için kullanırken  dikkatli olunmasında fayda vardır.

2. Psikoterapi

Panik bozukluk tedavisinde psikoterapinin önemi büyüktür. Hatta antidepresan ilaç kullanan hastaların tedavi süresini mutlaka psikoterapiyle desteklemeleri gerekir. Panik atak tedavisinde kullanılabilecek pek çok terapi tekniği vardır. Ancak hekimlerin pek çoğu, davranış ve kognitif terapi tekniğini bir arada uygulamayı tercih ederler. Bilişsel terapi olarak da bilinen kognitif terapide, hastanın geçmişte edindiği ve kendisinde panik atak nöbetleri yaratan olumsuz düşüncelerin olumlu bilişsel düşüncelerle yer değiştirilmesi amaçlanır. Davranış terapisinde ise korkulan durumların üzerine gidilerek veya kaçınılarak tedavi edilmeye çalışılır.

Hastaya tedavi süresince anlatılmak istenen, vücutlarında herhangi bir organik hastalığın olmadığı, yaşanılan korkuların panik ataktan kaynaklandığı ve tedavi olduklarında yersiz korkulardan kısa sürede uzaklaşabileccekleri düşüncesidir. Ancak panik atak hastalarına aktarılmak istenilen bu düşüncede mutlaka terapi yaklaşımı gereklidir. Terapi seanslarının süresi, hastalığın düzeyine ve hekimin seçimlerine göre değişebilir.

3. Yardımcı Tedaviler

Panik atak tedavisinde hastanın ilaç ve terapi desteğinin yanı sıra fiziksel egzersizler ve nefes egzersizleri gibi yardımcı tedavileri uygulaması da büyük bir önem taşır. Hastanın ferahlamasına ve zihnini boşaltmasına yardımcı olan nefes egzersizinde, burundan nefes alınmalı ve ağızdan verilmelidir. Günde 10’ar kez 2 seans şeklinde uygulanabilir. Fiziksel egzersiz olarak da yüzme, koşma ve bisiklet sürme gibi aerobik aktiviteler yapılabilir. Ayrıca bu tedavi sürecinde sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklardan da mutlaka uzak durulmalıdır.

Panik Atak Tedavisi Ne Kadar Sürer?

panik atak nöbeti yaşayan kadın

Tedavi sürecine erken başlayan hastalarda genellikle 4-6 ay içerisinde %100’e yakın bir başarı elde edilir. Burada önemli olan nokta, hastalığın kronikleşip kronikleşmediğidir. Çünkü kronik panik atak hastalarında tedavi oranı %70-80’lere düşebilir ve tedavi süresi 1 yılı geçebilir. Kronik hastalarda tedavi oranının düşme nedenleri ise hastaların ekonomik açıdan zorlanmaları ve sabırlarının tükendiğini söyleyerek tedaviyi yarıda bırakmaları olarak açıklanabilir.

Kaynaklar

Kaynak 1

Kaynak 2

Kaynak 3

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.