Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

PANKREAS KANSERİNİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bilindiği üzere, günümüzün en zor hastalıklarından biri kanser olarak görülmektedir. Kanserin erken tanısının hayat kurtardığı da unutulmamalıdır. Kanser, karşımıza birçok farklı çeşitte çıkabilmektedir. Bu yazımızda sizlere pankreas kanseri hakkında bilgiler vereceğiz. Yazımızda, pankreas kanserinin belirtileri, tedavi yöntemleri ve bunun gibi birçok ayrıntılı bilgiyi bulabilirsiniz.

İlk olarak. pankreas kanserini tanıyalım. Pankreas kanseri, pankreasta gelişmeye başlayan bir kanser türüdür. Pankreasımızda bulunan bazı hücreler kontrolsüz bir şekilde bölünerek, bölünme sonunda, tümör adını verdiğimiz zararlı hücrelere dönüşmektedir. Bu bölünen hücreler her zaman tehlike teşkil etmeyebilmektedir.

Ancak her kanser türünde olduğu gibi pankreas kanserinde de erken teşhis hayat kurtarmaktadır. Bu yüzden ailenizde pankreas kanseri olan veya daha öncesinde herhangi bir kanser teşhisinde bulunulan aile fertlerine sahipseniz, kanser kontrollerinizi düzenli bir şekilde yapmanız gerekmektedir.

Ayrıca pankreas kanserinde dezavantajınız olarak, kanserin vücudunuza çok kolay ve hızlı bir şekilde yayılması söz konusudur. Bu yüzden pankreas kanseri tanımı yapılan bireylerin tedavi süreçlerinde, bilinçli ve kontrollü bir şekilde hareket ederek tedavilerini devam ettirmeleri gerekmektedir.

Pankreas kanseri, en çok görülen kanser türlerinden biridir. Pankreas kanseri 2 ana gruptan oluşmaktadır diyebiliriz. Bunlardan birisi, ekzokrin tümörü olarak adlandırılmakta iken bir diğeri ise endokrin tümörleri olarak adlandırılmaktadır. 

Yazımızın devamında sizlere pankreas kanserinin belirtileri hakkında bilgiler vereceğiz. Eğer sizlere vermiş olduğumuz bu belirtileri taşıyor iseniz, tıbbı bir yardım almanız gerekmektedir. Çünkü pankreas kanseri sessiz ve hızlı bir şekilde bedene yayılan bir kanser türüdür.

  • Pankreas kanseri ilk zamanlarında herhangi bir belirti veya işaretlere sahip değildir. Bu yüzden bu kanser türünü teşhis etmek sanıldığından daha zor olabilmektedir. Kanserin ilerlemesi başladıktan sonra pankreas kanseri teşhisi konulabilmektedir.
  • Pankreas kanserinde belirtiler, karın ağrısı ve benzeri rahatsızlıklar olarak karşımıza çıkabilmektedir. Ancak bu belirtiler aynı zamanda pankreatit, gastrit, safra kesesi taşı ya da hepatit gibi sık görülen hastalıklarında belirtisi olarak sayılmaktadır. Bunun için kişiler böyle bir rahatsızlığa sahipse, ilk olarak doktora giderek belirli  testlere tabi tutulmalıdır.

Pankreas kanserinin başlıca belirtileri ise şöyledir;

1.Karın Ağrısı

kist6cecd324

Pankreas kanserinin belirtileri arasında en belirgin özellik olarak karın ağrısı sayılmaktadır. Doktorlar pankreas kanserinde karın ağrısının etkisini %70 olarak tanımlamaktadırlar. Genellikle bu ağrı, karnın arkasından başlayarak şiddetlenerek devam etmektedir. Çoğunlukla yemek yedikten sonra sizlere daha çok rahatsızlık vermektedir. Buna ek olarak yatarken karın ağrısının şiddetinde artış olmaktadır. Bazende normal oturuş pozisyonunuzda bile sizlere acı vermeye başlayabilmektedir. İlk zamanlar acılar gelip geçici olmaktadır. Ancak zamanla bu acılar sürekli bir acıya dönüşmektedir. Bunlara ek olarak pankreas, karaciğer, safra kesesinde herhangi bir iltihap ya da başka bir sorun var ise, bu sorunlar daha şiddetli acılara sebep olmaktadır.

Pankreas ayrıca, pankreasa yakın olan sinirleri ve organları da kötü etkilemektedir. Ayrıca karın ağrısının nedeni olarak, pankreasta bulunan bu tümör mide veya on iki parmak bağırsağında tıkanıklığa neden olmaktadır. Bu sebep ile ince bağırsakların üst kısmında yer almasından dolayı karın ağrısı meydana gelmektedir.

2.Sarılık

70394

Sarılık pankreas kanserinin belirtileri arasında %50’lik bir kısmı oluşturmaktadır. Sarılığın en önemli belirtileri olarak göz akında sararma ve ciltte sararmalardır. Bunlara ek olarak ise, idrarın renginin normalinden açık olması, soluk dışkı ve ciltte oluşan kaşınmalardır diyebiliriz. Sarılık teşhisi genellikle basit bir kan testi ile tespit edilmektedir.

Sarılık, safra kanallarının işlevlerini engellediği için pankreas kanseri için önem teşkil etmektedir.

3.Kilo Kaybı

kilo_kaybi_kanser_riskini_azaltiyor_1

Pankreas kanserinin bir diğer belirtisi ise oluşan kilo kayıplarıdır. Kilo kayıpları, genellikle hastalıkların belirtisi olarak sayılmaktadır. Bireyler iştahsızlık ve yediklerinden tat alamama gibi sorunlarla karşılaşabilmektedirler.

Pankreas kanserinin yediğiniz yiyecekler üzerinde bu denli etki etmesinin nedeni ise, pankreasın özellikle yağlı yiyecekler için üretmekte olduğu enzimlerdendir diyebiliriz. Bu yüzden bu enzimlerin işlevlerini yerine getirememesi kilo kayıplarına neden olmaktadır.

4.Bağırsak Sorunları

nocanvas_bagirsak-sorunlari-tqsl2

Pankreas kanserinin belirtileri arasında bağırsak sorunları da yer almaktadır. Bu durum genellikle, yazımızda daha önce belirttiğimiz gibi dışkıda renk değişikliği meydana gelmektedir. Bu kapsamda büyük, soluk, yağlı, dalgalı ve pis kokulu dışkılara neden olmaktadır. Vücut içinde düzgün sindirilmemiş olan gıdalar, zamanla ishal gibi sindirim sorunlarına sebep olmaktadır. Bunun sonucunda ise kilo kaybı olmaktadır. 

5.Mide Bulantısı ve Kusma

nocanvas_mide-bulantisi-ve-kusma-fyh68

Bir diğer belirti ise mide bulantısı ve kusmalardır. Mide bulantıları birçok farklı nedenle oluşabilmektedir. Pankreasta oluşan tümör safra kanalını etkilediği için sindirime engel olmaktadır. Ayrıca pankreas zarında iltihaplanmaya nedende olabilir. Bunlardan dolayı, kişilerin vücutlarında kimyasal bir dengesizliğe neden olmaktadır. Bu da dolayısıyla mide bulantılarına ve kusmalara neden olmaktadır. Bunlara ek olarak hazımsızlık ve mide yanmalarına sebep olmaktadır.

6.Ateş ve Titreme

ates-ve-halsizlik

Pankreasta oluşan tümör kanalları etkileyerek iltihaplamasından dolayı kişilerde ateş ve titremelere neden olmaktadır.

7.Diyabet

tip-2-diyabet

Pankreas kanseri belirtileri arasında diyabette önemli rol oynamaktadır. Çünkü pankreas vücutta bulunan şeker miktarını düzenlemek için ihtiyaç duyduğumuz insülin hormonunu üretmektedir. Diyabeti olan bireyler özellikle belli bir yaşın üzerinde olan kişiler için, pankreas kanserini işaret etmektedir. Eğer 50 yaşın üzerinde bir birey son iki yıl içerisinde 2 kere diyabet geçirmiş ise, bu kişilerin pankreas kanseri olduğunu düşünebilirsiniz.

8.Sırt Ağrısı

0a6c7415ss

Üst arka (alt bel bölgesi) ağrı var ise, pankreas kanseri belirtisi olarak sayılmaktadır. 

Bunlara ek olarak; aşırı yorgunluk ve enerji düşüklüğü de pankreas kanseri belirtisi olarak sayılmaktadır.

Pankreas kanserinde tedavilerde önemli olan daha öncede söylemiş olduğumuz gibi erken tanı önem taşımaktadır. Doktorlarda pankreas kanseri tanısını yapmakta zorluk çekmektedirler. Bu kapsamda yukarıdaki belirtileri gösteren bireylerin birçok testten geçmeleri gerekmektedir. Pankreas kanseri ise vücudumuzda en çok karaciğerimizi etkilemektedir. Karaciğerimizde oluşan bu sorundan dolayı, sarılık gibi yazımızda sizlere belirtmiş olduğumuz belirtilere neden olmaktadır. Ancak bu kanser önce karaciğere yayılmış olmasına rağmen diğer organlara ve dokulara yayılmaya devam edebilir. Bu kanserin yayıldığına işarettir.

Pankreas kanserinin tedavisi için bazen ameliyat gerekli olabilmektedir. Ancak ameliyata ek olarak kemoterapi ve radyoterapide tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bunlara ek olarak doktorun müdahalesi ile yapılabilecek olan tedavi yöntemleri de bulunmaktadır.

Pankreas kanserinde ameliyat ile tedavi çok az hasta üzerinde uygulanabilmektedir. Doktorlar bu tedavi sürecinde genellikle ameliyat yerine, alternatif seçenekleri uygulamaktadırlar.

Yazımızın genelinde sizlere pankreas kanserinin belirtileri ve nasıl tedavi edildiği hakkında bilgiler verdik. Verilen bu bilgiler kapsamında sizlerde pankreas kanseri karşısında bilinçli olarak hareket edebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. zeynep dedi ki:

    eşek sütü iyi geliyor

  2. zeynep dedi ki:

    karabük safranboluda 1 yerde var kanseri silen var bronşite çocuklarda bağışıklıkkuvvetlendirir kanser ve kemoterapi görenlerede fayda ediyor muş