Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Pankreasa İyi Gelen Yiyecekler

Pankreas, karın boşluğunda yer alan bir iç organdır. Pankreasın görevi, insan vücudunun ihtiyacı olan bazı enzim ve maddelerin salgılanmasını sağlamaktır. Pankreas şeker hastalığında önemli rolü olan bir organdır, insülin ve glikoz salgılaması gerçekleştiren iç salgı görevlerini gerçekleştirir. Ayrıca pankreas, pankreas öz suyu adı verilen bir sıvı salgılar. Pankreas öz suyunun içeriği lipaz, tripsinojen ve amilaz adı verilen maddelerdir. Pankreasla alakalı rahatsızlıklardan başlıcaları pankreatit adı verilen sorunlar, bir takım pankreas yaraları, pankreas taşı, pankreas kisti ve yaralanmalardan sonra oluşabilecek yalancı kist adı verilen rahatsızlıklardır. Pankreas, sindirim sistemi içinde yer alan bir organ olarak kabul edilir ve kan şekerini düzenlemede en kritik iç organlardan biridir. Pankreasla alakalı problemler diyabet hastalığında da mutlaka değerlendirilmelidir. Pankreasla alakalı sorunların tedavisinde uzman bir hekim kontrolünde uygulanacak planlı ve programlı bir teşhis ve tedavi süreci çok önemlidir. Bununla beraber beslenmenize de dikkat etmeniz ve pankreasla alakalı sorunlarınızda size iyi gelecek yiyeceklerden tüketmeye özen göstermelisiniz.

Pankreasa İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1. Ceviz

Ceviz, özellikle pankreasla alakalı en sık görülen rahatsızlıklardan olan pankreas iltihaplarının tedavisinde yardımcı bir yiyecektir. Pankreatit adı da verilen pankreas iltihaplanması çeşitli ağrılara yol açabilmektedir. Bu ağrılarla mücadelede ceviz doğal bir tedavi unsuru olarak değerlendirilebilir. 5 – 6 tane cevizin kabuklarını kırdıktan sonra cevizin içini bütün halinde çıkarın. 1 – 2 su bardağı suyu bir cezveye dökerek kaynatın, su kaynamaya başladığı zaman içine cevizleri atın ve 5 dakika kadar kaynatın. 5 dakika sonra ocağın altını kapatın ve kaynayan cevizleri 1 saat kadar suda bekletin. Soğuyan karışımı iyice süzdükten sonra tamamını için. Bu yöntem sayesinde cevizin içinde yer alan enzim ve mineraller sayesinde pankreas iltihaplanmasında ağrıya yol açan amilaz adı verilen enzimin miktarı azalacak ve bu iltihaplanmaya bağlı ağrılarınız azalmaya başlayacaktır.

2. Ispanak


Pankreas düzgün şekilde çalışması için bazı vitamin ve enzimlere ihtiyaç duyar. Bu vitaminlerden ve enzimlerden en önemlileri B vitamini ve demir mineralleridir. Ispanak da içerisinde barındırdığı yüksek B vitamin ve demir mineraliyle pankreasın düzenli çalışması için oldukça faydalı bir yiyecektir. Ispanağı salata olarak da tüketebilirsiniz. Ayrıca ıspanağı hazırlarken sarımsakla tatlandırırsanız sarımsağın da doğal tedavi edici etkileri pankreas ülserlerine karşı oldukça faydalı gelen bir yiyecektir.

3. Meyan

Meyan kökü olarak da bilinen meyan bitkisi pankreas rahatsızlıklarıyla mücadelede oldukça etkin bir yiyecektir. Yüzyıllardır geleneksel tıp ve tedavi yöntemlerinde yer alan meyan kökü bitkisi pankreatit adı verilen pankreas iltihaplanmalarında tedaviyi destekleyici ve bu iltihabın neden olduğu ağrılı durumlara ve pankreas iltihabının yol açtığı şişliklere karşı bünyeye iyi gelecek maddeler içeren meyan kökü, pankreasa iyi gelen yiyeceklerdendir.

4. Tofu

Tofu geleneksel Türk mutfağında yer almayan bir yiyecek ve başta Çin olmak üzere Asya mutfağına ait bir yiyecektir ve çok eski zamanlardan beri bu coğrafyalarda tüketilir. Tofu, soya fasulyesinden elde edilen bir yiyecektir ve çeşitli tuzlarla birleştirilen bir soya peyniri olarak kabul edilir. En kolay anlatımla soya fasulyesi püresi de denebilir. Tofu birçok Uzak Doğu yemeğinde kullanılan bir maddedir. Örneğin çorba, tatlı, kızartma gibi çok geniş bir alanda yemekler yapılabilmektedir. Tofuyla hazırlanan yemekler olabildiği gibi, sade olarak da tüketilebilir. İçerdiği protein ve kalsiyum bakımından oldukça faydalı bir yiyecek olan tofu, aynı zamanda neredeyse sıfır olan yağ oranıyla günlük tüketilebilecek bir besin olmasıyla dikkat çeken bir yiyecektir. Tamamen bitkisel bir ürün olması nedeniyle vejeteryan insanlar tarafından da çokça tercih edilen bir yiyecektir. Pankreas rahatsızlıklarında beslenme düzeni çok önemlidir. Pankreasa bağlı rahatsızlığı olan kişiler yağlı yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durmalıdır. Protein ihtiyacını yağ içermeyen bir kaynaktan elde etmek isteyen pankreas hastaları için tofu ve tofuyla hazırlanan yiyecekler oldukça faydalı olmaktadır.

5. Kekik

Fenolik antioksidan adı verilen maddeler bakımından oldukça zengin olan kekik bitkisi, daha çok yemeklere tat veren bir baharat olarak kullanılır mutfaklarımızda. Bunun dışında şeker hastalığı gibi pankreasla alakalı olabilecek rahatsızlıklarla mücadelede de oldukça faydalı olduğu Amerikalı uzmanlar tarafından tespit edilmiştir. Pankreasın insülin üretiminde oldukça önemli bir görevi olduğundan dolayı, diyabetle alakalı rahatsızlıklarda ilk şüphelenilen organlardan biridir. İşte bu sebepten dolayı pankreasa iyi geldiği bilinen bir yiyecek olan kekik, ister doğrudan tüketerek isterseniz ıhlamur gibi demleyerek suyunu içebileceğiniz doğal bir şifa kaynağı konumunda bulunan bir yiyecektir.

6. Zeytin

Zeytin, genel olarak vücutta kan dolaşımını artıran, kan basıncını kontrol eden ve içerdiği oleuropein maddesiyle başta pankreas olmak üzere karaciğer ve tiroid üzerinde de oldukça faydalı bir yiyecektir. Pankreas rahatsızlıklarının neden olduğu şişkinliklerle alakalı rahatsızlıkları giderici etkisiyle bilinen zeytinin, kendisi kadar zeytin yaprağı da içerdiği oleik asit sayesinde pankreasta oluşan hücre rahatsızlıklarına karşı mücadelede sizlere yardımcı olabilecek bir yiyecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.