Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Parafin İle El Ve Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

Vücudumuzun tüm yükünü taşıyan cefakar ayaklarımız; her işe en önce davranan fedakar ellerimiz… Hak ettikleri değeri veriyor muyuz onlara acaba? Yazık ki, her zaman değil. Oysa el ve ayaklarımız, vücudumuza dışarıdan gelen etkilerle ilk karşılaşan uzuvlarımızdır. Çatlamış, derisi sertleşmiş, kemikleri ya da eklemleri deforme olmuş, gücünü kaybetmiş, ağrıyan, acıyan el ve ayaklardan, görevlerini layıkıyla yapmalarını beklemek haksızlık olur. Peki el ve ayak bakımı için kendimiz neler yapabiliriz? Bunun için kolayca bulabileceğimiz ürünler ve uygulamalar var mıdır? Her iki sorunun da ortak bir yanıtı var: Parafin.

Parafin Nedir?


Doğada değişik formlarda birçok hidrokarbon bileşiği mevcuttur. Adından da anlaşılacağı gibi hidrojen ve karbon atomlarından oluşan bu bileşiklerin en bilindik örneği petroldür. Yer altında ham olarak bulunan petrol işlenerek benzin, fuel oil, motorin gibi yakıtlar ve değişik sektörlerde kullanılmak üzere pek çok yan ürün elde edilir. İşte parafin de bu yan ürünlerden biridir. Başta mum yapımı olmak üzere, tekstilden ambalaja kadar çok farklı sektörde ve tıp alanında kullanılır. Organik bir bileşik olan parafin, ilk olarak odundan elde edilmiş, sonraları kömür ve petrolden elde edilmeye başlanmıştır. Günümüzde sentetik olarak da imal edilmektedir.

Ham petrolün rafine edilmesi sırasında yan ürün olarak çıkan parafin oda sıcaklığında katı halde bulunur. Bir takım özel tekniklerle saflaştırılır; yağ oranı, donma noktası, rengi ve kokusuyla kullanım alanına göre hazır hale getirilir. Zengin karbon içeriği, birleştiği maddelerle reaksiyona girmemesi, ısıyı iletmemesi ve yağ oranıyla cilt bakımında ve fizik tedavi uygulamalarında yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Belli sıcaklıklarda eritilen parafin, uygulanan yüzeyde sinir uçlarını rahatlatır, ağrı kesici etki yapar. Özellikle el ve ayak gibi küçük yüzeylerin fizik tedavisinde çok etkili bir yöntemdir.

Parafinle El Ve Ayak Bakımı


Parafin çok eski çağlardan beri estetik alanında, cilt ve eklem tedavilerinde kullanılan bir malzemedir. Cilt üzerindeki etkisi, ısıyı muhafaza etmek ve böylece gözenekleri açarak derinin nefes almasını sağlamak esasına dayanır. İçeriğindeki doğal yağlar da cildi nemlendirir ve uzun süren bir yumuşaklık sağlar.

Kuaför salonlarında ve güzellik merkezlerinde her geçen gün daha fazla talep gören parafin uygulamasını siz de evinizde yapabilirsiniz. El ve ayak bakımı için kullanılacak olan parafini, “parafin mumu” adıyla, hobi malzemeleri satan mağazalarda bulmanız mümkün. Katı haldeki parafini eriterek sıvı hale getirmek gerekir. Bunu yaparken parafin direk olarak ateşe maruz kalmamalıdır. Bunun için özel olarak imal edilmiş elektrikli ısıtıcılar kullanmak isabetli olur. Ama böyle bir ısıtıcınız yoksa, parafini kısık ateşte, benmari usulü eritmeniz de mümkün.

Parafin uygulamasına geçmeden önce, uygulama yapacağınız yerin temizliği ve bakımı yapılmış olmalıdır. Ellerinizde ya da ayaklarınızda açık yara varsa, uygulamayı bir süre ertelemeniz daha doğru olur. Şimdi, parafin uygulaması sırasında neler kullanacağımızı ve nelere dikkat edeceğimizi adım adım inceleyelim.

1- Dezenfeksiyon: Manikür ve pedikür yapıldıktan sonra elleriniz ve ayaklarınızı antibakteriyel bir jelle temizleyin. Böylece gözeneklerin açılmasını ve parafinin daha derin tabakalara kadar etki etmesini sağlamış olursunuz.
2- Peeling: Dezenfekte işleminden sonra ölü deriyi atmak için peeling yapmak da tavsiye edilen bir uygulamadır. Masaj yaparak uyguladığınız bu soyma işleminden sonra, bölgeyi ılık suyla durulayın.
3- Elastin ve kolajen desteği: Derideki ve deri altındaki yağ dengesini sağlamak ve cilde kaybettiği esnekliği yeniden kazandırmak için, eczanelerden temin edebileceğiniz, elastin ve kolajen içeren bir emülsiyon krem sürdükten sonra, elleriniz ya da ayaklarınız artık parafine girmeye hazır.
4- Parafin banyosu: Vücut sıcaklığında, sıvı hale getirdiğiniz parafine ellerinizi sokup kısa bir süre bekletin. Örneğin, içinizden yavaş yavaş 5’e kadar saymanız yeterli bir süredir. Ellerinizi çıkardığınızda parafin donacaktır. Parafin uygulamasını ilk kez yapıyorsanız ya da el ve ayaklarınız ileri derecede kurumuş, çatlamışsa, birkaç kez daldırıp çıkararak daha kalın bir parafin tabakası oluşmasını sağlayabilirsiniz.


5- Isı koruma: Parafin cilt üzerinde donduğunda, bölgeyi strech filmle ya da sağlam bir naylon poşetle hava almayacak şekilde sarın, bunun da üzerine bir eldiven geçirin ya da havluyla kapatın. Amacımız, ısıyı içerde tutmak.

6- Bekleme: Bu şekilde bekleme süresi cilt yapısına göre değişiklik gösterir. Kuru bir cilde sahipseniz 15 dakika bekleyin. Normal ciltlerde 6 dakika beklemek yeterlidir.

7- Parafinin soyulması: Yeterince bekledikten sonra, sargıları açın. Cilt üzerinde donan parafin, bir yerinden tutup çektiğinizde kolayca soyularak çıkacaktır.

Parafini cildinizden çıkardığınız İlk anda hissettiğiniz yumuşaklık, yine cildinizin yapısına göre bir haftaya kadar devam eder. Düzenli uygulamayla, özellikle topuklardaki derin çatlaklar bile zamanla ortadan kalkacaktır.

Tıbbi tedavi gerektiren bir cilt hastalığınız, el ya da ayaklarınızda enfeksiyon, mantar gibi şikayetleriniz varsa, parafin uygulamasını doktorunuza danışmanızda fayda var. Sağlıklı ciltlerde herhangi bir yan etkisi ya da zararı olmayan bu uygulama, sağlıksız ciltlerde sorun yaratabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.