Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

PARAZİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

Parazitler, herhangi başka bir canlının vücudu üzerinde yaşayabilen, o canlıdan beslenerek hayatını devam ettiren organizmalardır. Parazitler, yerleşmiş olduğu canlının sağlığına zarar verebilir ve olumsuz etkileyebilirler. Asalak olarak da bilinen parazitler, çok küçük boyutlarda olabildiği gibi, çok büyük boyutlara da ulaşabilmektedir. Yerleştikleri vücudun besinlerine ortak olarak, o canlının güçsüz ve besinsiz kalmasına sebep olan parazitler, farklı çeşit ve türlerde bulunmaktadır. Amip, kıl kurdu, tenya ve giardia gibi parazitler bazı parazit türleridir.

Parazitler, bağırsaklara yerleşerek enfeksiyon oluştururlar. Özellikle mikroskobik boyutlardaki parazitler dünya genelinde en yaygın şekilde rastlanan parazitlerdir. Parazitler, özellikle hijyenik olmayan ve kirli suların bulunduğu bölgelerde daha sık görülmektedir.

Parazitler yalnızca, akarsu ve göllerden değil, içme suları, belediye su kaynakları, yüzme havuzları, jakuzi spa ve kuyulardan da insanlara geçebilmektedir. Aynı zamanda parazitler, insandan insana ve yiyecek yoluyla da geçebilmektedir.

Bağırsaklara yerleşen parazitler yok olduktan sonra da bazı problem yaşanmasına sebep olabilirler. Onun dışında parazitlerin etkisi genellikle birkaç hafta içinde kendiliğinden iyileşir ve parazitler de vücuttan kendiliğinden temizlenir.

Oluşum Nedenleri

Memeliler sınıfındaki hayvanların ve insanların bağırsaklarında yaşayan parazitler, önce sert kabuklu bir kist içinde bulunurlar. Bu şekilde uzun süre boyunca hatta aylarca hayatta kalabilen parazitler, daha sonra dışkıya geçerek hayatını sürdürmeye devam etmektedir. Bir kere vücuda giriş yapan bu kistler, orada çatlar ve içerisinden parazitleri serbest bırakmaya başlar.

Eğer bu kistler yanlışlıkla yenilirse vücutta bağırsaklara yerleşir ve enfeksiyon oluşmasına sebep olur. Kirlenmiş içme suları ile kirlenmiş sebze ve meyvelere yerleşebilen kistler, bu gibi içme suları ve besin maddeleri tüketildiğinde vücuda giriş yapmış olurlar. Bunun dışında, parazit taşıyan insanlarla temas edilmesi yoluyla da bu parazit kistleri bulaşabilmektedir.

Parazitlerin bulaşma yolları aşağıda daha ayrıntılı şekilde verilmiştir;

Kirlenmiş içme sularının içilmesi: Parazitlerin en yaygın olarak bulaşma şekli kirli suların içilmesi yoluyla gerçekleşmektedir. Parazitler, göllerde, göletlerde, nehirlerde ve akarsularda bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, yüzme havuzları, su depoları, kuyular, su parkları ve kaplıcalarda da parazitler bulunabilmektedir. Tarımsal atıkların, atık suların ve hayvan dışkılarının, yer altı ve yer üstü sularına karışması halinde de parazitler yayılabilmektedir.

Kirlenmiş gıdaların tüketilmesi: Özellikle iyi yıkanmamış ya da çiğ gıdaların tüketilmesi yoluyla parazitler vücuda girmektedir. Bundan dolayı iyi pişmiş gıdaları tercih etmek çok daha sağlıklı olacaktır. Çünkü parazitler, gıdalar pişirildiği zaman imha olmaktadır.

Kişiden kişiye temas yoluyla: Özellikle anneler, bebeklerin altını temizlerken dışkı ile temas ederlerse, bebekte parazit olması durumunda, bu şekilde anneye de geçecektir. Bu doğrultuda, çocuk bakım merkezlerinde çalışanlarda bu şekilde parazit bulaşması yaygındır. Bunun dışında, cinsel ilişki sırasında da parazitler bulaşabilmektedir.

Parazitin Belirtileri

Bazı parazit taşıyan insanlarda, bu süreç içerisinde herhangi bir belirti ya da şikayet yaşanmamaktadır. Fakat parazitler genellikle, karın ağrısı, şişkinlik, mide bulantısı, sulu ishal, anal veya genital bölgede kaşıntı gibi belirtiler yaşanmasına sebep olmaktadır.

Parazitte semptom ve belirtiler, parazit vücuda giriş yaptıktan bir ya da üç hafta sonra ortaya çıkmaktadır. Buna göre, parazit belirtileri aşağıda verildiği gibidir;

1.Sulu İshal ve Kötü Kokulu Dışkı

White toilet bowl in a bathroom

İnce ya da kalın bağırsaklara yerleşen parazitler, sindirim sisteminin normal şekilde işlemesine engel olmaktadır. Vücuda alınan ve midede parçalandıktan sonra bağırsaklara geçen besin maddelerinin, yeterince emilimi yapılamadan, anüse gönderilmesine sebep olan parazitler, bunun sonucu olarak ishal oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca parazitlerin sebep olduğu ishal, normalden çok daha suludur ve hiç de hoş olmayan kokuya sahiptir.

2.Halsizlik ve Sıtma Hali

Woman sleeping in cafe

Parazitler vücudunuza girerek ve özellikle bağırsaklara yerleşerek, yediğiniz ve içtiğiniz her besin maddesine ortak olmaktadır. Bu durum karşısında, normalde bağırsaklardan emilimi sağlanan besinler, yeterince absorbe edilemez. Böylece diğer doku ve organlara yeterince ve etkin şekilde besin ulaşamaz. Bunun sonucu olarak da hastada, halsizlik ve ateşlenme durumunda da yaşanan titreme hali gelişebilir. Bu titremeler zaman zaman sıtma tutması şeklinde yaşanabilmektedir.

3.Gaz Problemleri  ve Şişkinlik

tea-bloating1

Bağırsaklara yerleşmiş olan parazitler, sindirim sistemi işleyişini oldukça olumsuz yönde etkileyebileceği için, hastanın gaz problemleri yaşamasına sebep olmaktadır. Gaz problemlerinin yanı sıra hastada şişkinlik de yaşanabilmektedir.

4.Karın Ağrısı

Woman lying on the sofa with upset stomach

Hali hazırda bağırsaklara yerleşmiş olan parazitler, karın boşluğunda bazen hafif bazen de şiddetli ağrılar ve kramplar yaşanmasına sebep olmaktadır. Bağırsaklara yerleşmiş olan parazitler, bağırsak dokularına zarar verebilmektedir. Bu durum sonucunda ise hastada karın ağrıları yaşanması gözlenebilmektedir.

5.Mide Bulantısı

fft99_mf5688615

Mide bulantısının nedeni, sindirim sisteminin işleyişini bozan ve bağırsaklara yerleşmiş olan parazitlerin faaliyetleridir. Besinlerin yeterli miktarda absorme edilmemesi, mideyi de olumsuz etkilemektedir. Böylece parazit taşıyan kişilerde, mide bulantısı yaşanabilmektedir.

6.Kilo Kaybı

rgfr

Eğer bağırsaklarınızda parazit var ise, vücudunuzda her yediğiniz ve içtiğinize bir ortak var demektir. Parazitler normalde sizin kullanmanız gereken besin maddelerini kendileri kullanarak, vücudunuzun besinsiz kalmasına sebep olmaktadır. Durum böyle olunca, hasta çok fazla yemek yese bile devamlı olarak kilo kaybetmeye devam edecektir.

7.Anal Bölgede Kaşıntı

itchy-bottom

Parazitler bazı durumlarda anüse kadar ulaşabilmektedir. Özellikle hasta uyku sırasındayken dişi olan parazitler, anüse doğru hareket etmektedir. Parazitlerin bu şekilde anüse gelmesinden dolayı, hastanın genital bölgesinde ya da anal bölgesinde kaşıntılar yaşanabilmektedir.

Parazit belirtileri ilk iki hafta ile altı hafta arasında devam edebilir. Fakat bazı kişilerde daha uzun süre sürebilir ya da sonradan tekrarlayabilir.

Risk Faktörleri

Bağırsaklar içerisine yerleşen parazitlerin, özellikle bazı kişilerde oluşması riski daha yüksektir. Parazit bulaşması ve oluşması riski yüksek olan risk grupları şu şekildedir;

Çocuklar: Parazitlerin çocuklarda görülmesi ihtimali yetişkinlerde görülmesinden daha yüksektir. Çünkü çocuklar, dışarıda oynarken ya da okulda tuvaleti kullanırken fazla dikkatli hareket etmezler, Bundan dolayı çocuklar parazit riski ile karşı karşıyadır.

Güvenilir içme sularını tüketen kişiler: Temiz olmayan ve atıkların karıştığı içme suları, parazit barındırması ihtimali yüksek sulardır. Bu gibi güvenilir olmayan suların tüketilmesi, parazit riskini artırmaktadır.

Korunmasız seks yapan kişiler: Kondom kullanılmadan yapılan seks, eğer partnerlerden birinde parazit var ise, diğerine de parazit geçmesine sebep olacaktır. Bu durum parazit riskini artırmaktadır.

Komplikasyonlar

Parazitler, gelişmiş ülkelerde can kaybı yaşanmasına sebep olmaz, fakat gelişmemiş ülkelerde ve özellikle küçük çocuklarda, şiddetli şekilde etki gösterebilmektedir. Bu doğrultuda parazitlerin yol açabileceği sağlık sorunları şu şekildedir;

Dehidrasyon: Parazit oluşumu şiddetli şekilde ishale sebep olduğu için, aynı zamanda vücudun da çok fazla sıvı ve su kaybetmesine yol açmaktadır.

Büyümede gerileme: Parazit nedeniyle yaşanan ve kronikleşmiş olan ishal, yeme bozukluklarına sebep olarak, çocuklarda fiziksel ve zihinsel gelişmenin yavaşlamasına yol açmaktadır.

Laktoz intoleransı: Birçok parazitli insanda laktoz intoleransı gelişmektedir. Bu durum bazen, uzun süre kalıcı olabilmektedir.

Teşhis ve Testler

Doktor, hastanın şikayetleri doğrultusunda parazit olup olmadığını tespit edebilmek için bazı yöntemler kullanmaktadır. Doktor parazit tanısı koyabilmek adına;

 • Gaita (dışkı) testi,
 • Kan tahlili gibi yöntemleri kullanmaktadır.

Doktor bu testlerden çıkan sonuçlara göre, ne tür tedavi uygulayacağına karar vermektedir.

Tedavi ve İlaçlar

Eğer, yetişkin ya da çocuklarda parazit enfeksiyonunun bir semptomu ya da belirtisi yaşanmıyorsa, bu durumda herhangi bir tedaviye ihtiyaç yoktur. Fakat eğer, parazitler yayılmaya başlamış ise ve belirtileri rahatsız edici düzeye ulaşmış ise, bazı ilaçlar ile tedaviye başlanmaktadır. Parazit tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaçlar şu şekildedir;

 • Metronidazol (Flagyl) – bir tür antibiyotik olan bu ilacın kullanıldığı süreç içerisinde alkol tüketilmemelidir.
 • Tinidazol (Tindamax) – metronidazol ile benzer etkilere sahip olan bu ilaç sadece tek bir dozda alınmaktadır.
 • Nitazoksanit (Alinia) – sıvı formu ile özellikle çocukların daha kolay şekilde yutabileceği bir ilaçtır.

Fakat bu ilaçların birtakım yan etkileri bulunduğu için, hamilelerin kullanabilmesi için ilk önce doktorlarına sormaları gerekmektedir.

Alınacak Önlemler

Parazitlerden korunmak için herhangi bir aşı ya da ilaç yoktur. Fakat, bireysel olarak alınacak olan bazı önlemler, parazit bulaşmasını engellemeye yardımcı olmaktadır. Bu doğrultuda, parazit için alınacak olan bazı önlemler şu şekildedir;

 • Elleri düzenli olarak, sabunlu su ile yıkamak,
 • Tuvaleti kullandıktan sonra elleri sabunlu su ile yıkamak,
 • Suyun ve sabunun bulunmadığı yerlerde kullanmak üzere, alkol bazlı dezenfekten sıvıları kullanmak,
 • Güvenilir ve temiz olmayan suları içmekten ve kullanmaktan kaçınmak,
 • Göllerden, nehirlerden ya da akarsulardan gelen suları içmeden önce, en az 10 dakika süreyle 70 °C ya da 158 F sıcaklıkta kaynatmak,
 • Göl, nehir ya da yüzme havuzlarında yüzerken su yutmamaya özen göstermek,
 • Çiğ olarak sebze ve meyve tüketmemek ya da çok iyi bir şekilde yıkadıktan sonra tüketmeye özen göstermek,
 • Korunmasız olan seksten kaçınmak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.