Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Parazit Hastalığı

Parazit ya da bir diğer adı ile asalaklar, bir başka canlı organizmaya bağlı ve bağımlı bir şekilde hayatlarını sürdüren, yaşadığı canlıya da zarar veren organizmalara denir. Bu canlıların mikroskop ile gözükebilecek olan boyutlara sahip olanları ve gözle görülebilecek kadar büyüyebilenleri bulunur. Parazitler, bir başka canlının üzerinde hayatı sürdürürken, bu canlı türünün de besin türüne ortak olurlar. Bu noktada parazitin yaşadığı canlı giderek zayıf düşer, hastalanır ve durum ölüm ile sonuçlanabilir. Canlı olarak adlandırdığımız bitki, hayvan ya da insan olabilir.

Günümüzde ortaya çıkan birçok hastalık esasında asalak kaynaklı olarak karşımıza çıkar. Örneğin kedi, köpek ve sığırlarda yaşayan parazitlere şerit türü adı verilir. Şerit türü parazitler ilk olarak yumurta haliyle konak olmaya başlar. Giderek diğer canlının sindirim sistemini işgal eden parazitler, içinde bulunduğu yapıyı kırıp daha da büyüyerek bağırsağa yerleşmeyi amaçlar. Bu noktada parazit hastalığı ortaya çıkar. Zira genellikle bağışıklık sistemi ile uyum gösteren parazit, bu sistemi de tahrip ederek ortaya belli başlı belirtiler koyar. Bu da hastalığın kendini ortaya çıkarmasına sebep olur. Kimi parazit türleri olan kurtlar, beyin ya da karaciğere de sıçrar. Askariş adı verilen ve gezici bir tür olan parazit ise geniş çaplı hasarlara yol açabilir. Bu parazit yanlışlıkla akciğere girerse buradan çıkamaz ya da karaciğerde apse oluşumuna sebep olur.

Parazit Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 • İştahsızlık durumu ya da iştah artışının gözlenmesi gibi iştah bozuklukları.
 • Kaygılı ya da sinirli olma yani anksiyete halleri.
 • Gözlerin kanlanması ve şişik bir hale gelmesi.
 • Anal bölgede, gözlerde ya da burun ucunda ortaya çıkan kaşıma hissi.
 • Büyük göz bebeği sorunları.
 • Aşırı stresleri bir yaşam stili ve yorgunluk.
 • Kabızlık ve ishal gibi sindirim sorunları.
 • Sebepsiz yere gelen uyku isteklerinin süreklileşmesi.
 • Geceleri aşırı terli bir şekilde uyanmak.
 • Sürekli bel ağrıları.

Daha Detaylı Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Parazit Hastalığının Risk Faktörleri

Çocuklarda Risk Faktörleri: Parazitlerin çocuklarda ortaya çıkma olasılığı yetişkinlere oranla daha fazladır. Bunun sebebi çocukların gerek okul tuvaletlerini sıklıkla kullanması ve bu sırada dikkat etmemesi gerek ise dışarıda oynarken pis ve temiz gibi ayrımlar yapmaması onların parazitlere karşı daha açık olmasına sebep olur.

Güvenilir İçme Suyu Tüketmeyen Kişiler: Atıkların karıştığı ya da temiz olmayan içme sularının içerisinde oldukça fazla oranda parazit bulunur. Bu tür suların içilmesi parazit riskini neredeyse kesinleştirir. Bu bir yana bu tür lağım suyunun birleştiği yerlerde yüzmek de parazitlerin vücudunuz işgal etmesine sebep olur.

Korunmasız Seks: Bilindiği üzere seks sırasında hastalıkların önüne geçebilmek adına kondom gibi koruyucular kullanılır. Partnerlerden birisinde parazit olması halinde, korunmasız seks sebebi ile bu hastalık diğer partnere de geçer.

Komplikasyonlar

Parazitler, gelişmemiş ülkelerde ve özellikle de küçük çocuklarda aşırı şiddetli tepkilere yol açarak bu kişilerin ölümüne dahi sebep olabilir. Buna karşın gelişmiş ülkelerde bu tür sorunlara nadir rastlanır. Parazit sebebi ile ortaya çıkabilecek olan sağlık problemleri ise şu şekilde sıralanabilir;

Dehidrasyon: Parazit oluşumunun ardından ishal belirtilerinin ortaya çıkması zaman ilerledikçe bireyin su kaybetmesine yol açar. Bu sebeple bireylerin sıvı tüketimini arttırmasında fayda vardır.

Büyümede Gerileme: Parazit sebebi ile kronikleşen yeme bozuklukları ve ishal gibi sağlık sorunları çocukların hem zihinsel hem de fiziksel gelişimlerini yavaşlatır.

Laktoz İntoleransı: Birçok parazitin laktoz intoleransı bulunur. Bu durumun kimi zaman kalıcı olduğu da gözlemlenmiştir.

Parazit Hastalığının Tedavisi

Teşhis ve Test

Parazit hastalığının tespit edilebilmesi için doktorlar temelde iki farklı test kullanır. Bunlar dışkı ve kan tahlili testi olarak karşımıza çıkar. Bu noktadan itibaren de ne tür bir tedavi uygulanacağına karar verilir.

Tedavisi

Çocuk ya da yetişkin her kim olursa olsun parazit kaynaklı bir belirti ya da semptom görülmediği takdirde tedaviye ihtiyaç duyulmaz. Fakat parazitlerin yayıldığı gözlemlendiği takdirde belirtiler de giderek daha rahatsız edici bir hale gelir. Bu sebeple de bireylerde tedavi amaçlı ilaç kullanımına başlanır.

Parazite Karşı Nasıl Önlem Alınır?

Evinde bir ya da birden fazla evcil hayvanı olan kişilerin daima kontrollere gitmesi gerekir. Evcil hayvanlarınızda yer alan parazitler hem onun hem de sizin sağlığınızı tehlikeye atar. Özellikle bebekli ailelerin bu konuya yüksek önem vermesi gerekir. Bunun için veterinerlere giderek gerekli kontrollerin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Zira parazitlere sahip olan evcil bir hayvana dokunmanız halinde parazitin size geçmesi mümkündür.

Ayrıca aynı şekilde parazite sahip olan bir aile üyesi ya da arkadaş ile temasa geçilmesi halinde parazitin konak değiştirmesi, sıçraması ve diğer kişiye de geçmesi mümkündür. Parazitler kolay bir şekilde bir başkasına bulaşabilir. Bu nedenle özellikle yeni doğmuş ve bakıma muhtaç olan bebeklerin öpülmemesi gerekir. Bağışıklık sistemi henüz ilk adımlarını atan bu canlılar, hastalıklara karşı oldukça açıktır.

Parazitlere Karşı Ne İyi Gelir?

Birçok uzman doktor tarafından önerilen ve önerilmeyen belli başlı gıdalar bulunur. Bu hastalığın çeşidine göre değişiklik gösterir. Konu parazit hastalığı olduğu zaman parazitlerin tüketemeyeceği besinleri alarak onları aç bırakmamız mümkün. Aşağıda yer alan besin türleri parazitleri destekler.

 • Et ve et ürünleri tüketimi
 • Alkol tüketimi
 • Şeker ve şeker içeren besinler
 • Süt ve süt ürünleri tüketimi

Tüm bu besinler bir yana rafine edilmiş karbonhidrat tüketimine de dikkat etmeniz gerekiyor. Karbonhidratın aşırıya kaçmadan tüketilmesi gerekir. Bu yüzden pirinç türü yiyecekler, makarna, pasta ve hamur işlerini tercih etmeniz önerilmez.

Parazite karşı kullanabileceğiniz en önemli besin kaynağı sarımsaktır. Sarımsak içerdiği maddeler sayesinde yalnızca parazitlere karşı değil aynı zamanda diğer birçok hastalığa karşı sıkı bir şekilde mücadele etmenizi sağlar.

Özellikle bağırsaklarda meydana gelen kurtların dökülmesini sağlayan hindistan cevizini, içerisinde yer alan cucurbitacin adlı bileşen sayesinde anti iltihap özelliği taşıyan kabak çekirdeğini, içeriğinde yer alan mineral, vitamin ve zengin bileşenleri sayesinde bağırsak kurtlarına karşı mücadele edebilen havucu, sarımsak ile aynı etkilere sahip olan ve güçlü bir antioksidan özelliği taşıyan soğanı, antibakteriyel ve antiparazit özelliklerine sahip olan pancar ya da pancar suyunu, özellikle hastalık dönemlerinde tüketilen greyfurt ya da greyfurt suyunu tüketerek paraziti atmaya çalışabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.