Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Parazite İyi Gelen Yiyecekler

Bağırsaklarda oluşan ve vücudun sağlıklı bir şekilde işlemesini engelleyen bağırsak parazitlerini vücuttan atmak için bazı sağlıklı gıdaların düzenli olarak tüketilmesi gerekmektedir. Elbette öncelikli olarak bağırsak parazitlerini yok etmek için öncelikle bir doktora başvurup, o doktorun uygulayacağı tedavi yöntemine tabi olmak gerekmektedir. Ancak bu tedavi yöntemini desteklemek ve tedavi sürecini hızlandırmak için de bazı faydalı yiyecekleri tüketmek oldukça önemlidir. Parazite iyi gelen yiyeceklerin hastalık geçene dek düzenli olarak tüketilmesi sağlıklı bağırsaklar ve sağlık çalışan sindirim sistemi için ön koşul niteliğindedir.

Parazite İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Hindistan Cevizi

Screenshot_4

Hindistan cevizi, içerisindeki değerli maddelerin yanı sıra güçlü bir antioksidan özelliğini de bulundurmaktadır bünyesinde. Bu yüzden de Hindistan cevizinin bağırsaklarda oluşan kurtların yok edilmesine katkısı oldukça büyük olmaktadır. Aynı zamanda Hindistan cevizinin içerisinde bulunan orik asit de tam anlamı ile anti-parazitik bir özellik göstermektedir. Benzer şekilde orik asit hem viral enfeksiyonlar ile hem de bakteriyel enfeksiyonlar ile vücudun savaşması için etkili olmaktadır. Bu yüzden her açıdan Hindistan cevizinin parazitlerin ve parazitlerin neden olduğu hastalıkların önüne geçmede çok faydalı bir yiyecek olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.

2- Kabak Çekirdeği

Screenshot_1

Kabak çekirdeğinin içerisinde bol miktarda cucurbitacin adı verilen bir bileşen bulunmaktadır. Bu bileşen tam bir anti-iltihap özelliği taşıyarak vücutta iltihap oluşmasının önüne geçer ve iltihapların yok edilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda cucurbitacinin laksatif etkisi de mevcuttur. Bu etki ile dışkının yumuşatılarak bağırsakların temizlenmesi mümkün olabilmektedir. O yüzden uzmanlar tarafından belirtilmektedir ki kabak çekirdeği, giardia ismi verilmiş olan parazitlerin yok edilebilmesinde ve vücuttan atılabilmesinde bir hayli etkili olmaktadır. Ancak hiçbir koşulda kabak çekirdeğinin gereğinden fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Çünkü içerdiği yağ miktarı nedeni ile kabak çekirdeği fazla tüketildiği takdirde kilo yapabilmektedir.

3- Sarımsak

Screenshot_4

Doğal antibiyotik ilacı olarak görülen sarımsak içeriğindeki sülfürik bileşenler nedeni ile parazitler için de korkulu bir rüya olmaktadır. Sarımsağın içerisinde bulunan alisinin ismi verilmiş bileşenler, başta giardia olmak üzere çeşitli parazitlerin öldürülmesine ve vücuttan kolay bir şekilde atılmasına yardımcı olmaktadır. Bu alisinin maddesi ile birlikte sarımsak aynı zamanda bağırsakların çalışmasını hızlandırarak sindirim sisteminin de fonksiyonlarını düzenli bir şekilde yerine getirmesine katkıda bulunmaktadır. Bu nedenle de sarımsağın düzenli tüketimi mutlaka gereklidir. O yüzden uzmanlar haftada iki ya da üç kez çiğneme yolu ile sarımsak tüketimini tavsiye etmektedirler. Bunun yanı sıra sarımsak yiyemeyen kişiler sarımsak suyu da içebilirler. Ancak bağırsak kurtları ve parazitlerden arınmak için bu kesinlikle gereklidir.

4- Havuç

Screenshot_1

Göz sağlığı ve cilt sağlığı için faydaları yaygın olarak bilinen havuç parazitler üzerinde de etkili olmayı başarmaktadır. Çünkü havucun içerisindeki zengin bileşenler, mineraller ve vitaminler bağırsakta meydana gelen kurtların özellikle yumurtalarının yok edilmesine yardım etmektedirler. Bununla birlikte içeriğinde bol miktarda bulundurduğu A vitamini, C vitamini ve beta karoten ile de bağırsak kurtları ile mücadele konusunda etkili bir yöntem haline kolayca gelmektedir. Havuçta bulunan A vitamini sayesinde parazitlerin yumurtaları henüz büyüyemeden yok edilmekte, C vitamini sayesinde vücudun bağışıklık sisteminin kaybettiği güç yeniden kazandırılmakta ve tüm parazitik enfeksiyonlar ile savaşılabilmektedir.

5- Soğan

Screenshot_4

Sarımsağın dostu olarak bilinen soğan da parazit için çok etkili besinlerden bir tanesidir. Aynı şekilde soğan da tam anlamı ile güçlü bir antioksidan olmaktadır. Soğan ile bağırsaklar parazitlerden kolay bir şekilde temizlenebilmektedir. Soğan sayesinde tüm parazitlerin vücuttan rahat bir şekilde atılabilmesi sağlanabilmektedir. Bu yüzden parazit olduğunda iyileşmek için düzenli olarak soğan tüketmenin önemi bir hayli büyüktür.

6- Pancar Suyu

Screenshot_1

Pancar ve pancar suyunun antiparazit ve antibakteriyel özellikleri mevcuttur. Bu yönü ile pancar ve pancar suyu hem genel anlamda vücudun sağlıklı olması için faydalı olmak ile birlikte hem de başta giardia paraziti olmak üzere pek çok bağırsak parazitinin vücuttan etkili bir biçimde atılmasına destek olmaktadır. Bu yüzden de günde en az bir kez pancar suyu içmek gerekmektedir. Bu sayede bağırsaklarda parazit nedeni ile oluşmuş enfeksiyonlar temizlenecek ve sindirim sistemi normal bir şekilde çalışmaya yeniden devam edecektir.

7- Greyfurt ve Greyfurt Suyu

Screenshot_4

Başka giardia paraziti olmak üzere bağırsak parazitlerinin vücuttan atılması konusunda greyfurt ve greyfurt suyu da bir hayli etkili olmaktadır. Çünkü greyfurt ve greyfurt suyunun antioksidan içeriği de bulunmaktadır ve bu besin sayesinde bağırsakların parazitlerden arınması kolaylaşmaktadır. O yüzden bağırsaklarını parazitlerden temizlemek isteyen kişilerin greyfurt yemesi ya da greyfurt suyu içmesi gerekmektedir. Ancak greyfurt yemek ve greyfurt suyu içmek konusunda bilhassa dikkatli olmak gerekmektedir. Çünkü greyfurt bazı ilaçlar ile etkileşime geçtiğinde ciddi zararlar verebilmektedir. Bu ilaçların başında da antidepresan ve muadili ilaçlar gelmektedir. Aynı şekilde hamilelerin de greyfurt tüketmesi uygun olmamaktadır. O yüzden greyfurt tüketmeden önce bir doktora başvurmakta her daim oldukça fazla yarar vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.