Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Parmağım Sıkıştı Ne Yapmalıyım?

Parmaklar, gün içerisinde en çok kullanılan organlardandır. Parmaklar aracılığıyla gün içerisinde iş yapabilme, yemek yeme gibi daha birçok eylemi de beraberinde gerçekleştirebiliriz. Parmaklarımızı gün içerisinde yoğun bir şekilde kullandığımız için darbeye ve hasara müsait olan bölgelerdir. Parmakların kapı aralığına sıkışması ya da bir eylem sonucunda cisimlerin arasında parmak sıkışması sorunu sıkça karşılaşılan bir problemdir. Parmakların hangi cisim arasında ne kadar süre kaldığı ve bu sürede maruz kaldığı baskı, sıkışma sonrası ağrının şiddetini de aynı ölçüde etkiler.

Parmağınızın sıkışması ile parmağınızı dik tutmanız, sıkışan bölgeyi sıkıca bastırmanız gerekir. İlk sıkışma anında bu yöntemi uygularsanız ağrınız büyük oranda azalmış olacaktır. İlk müdahale her durum için oldukça önemli olur. İnsan kendi kendinin doktoru olmalıdır. Parmak sıkışmasının ardından parmakta şişlik ve ağrı meydana gelir. Eğer parmakta büyük oranda yaralanma ya da zedelenme meydana gelmedi ise evde uygulanacak olan bazı ilk yardım yöntemleri de bu ağrıyı ve şişliği azaltabilir.

Parmak Sıkışmasına Neler İyi Gelir?

Parmağım Sıkıştı Ne Yapmalıyım?

Dolap, kapı, çekmece ve pencere gibi bazı eşyalara parmak sıkışması sıkça karşılaşılan bir problemdir. Bunun sonucunda da parmakta morluk, şişlik ve şiddetli ağrı oluşur. Oluşan morluğun nedeni ise parmağın sıkışması sırasında parmağa aşırı miktarda baskının oluşmasından kaynaklanır.

Parmağa Buz Uygulaması

Parmak sıkışmasının ardından en çok uygulanan yöntemlerden birisi buz uygulamasıdır. Şiş parmak üzerine buz koyulup ağrı hafifletilmeye çalışılır. Bu sayede şişlikte azalma görülür. Fakat parmak üzerine direkt olarak buz konulmaması gerekir. Direkt olarak deri ve buzun temasa girmesi kılcal damarlara zarar verebileceği için bir havlu ya da bez yardımı ile buz tedavisi uygulamak daha sağlıklıdır. Havlu ya da beze sarılmış buzun, bir süre incinmiş olan parmağın üzerinde bekletilmesi gerekir. Ara sıra buzun parmaktan çekilerek biraz beklenmesi gerekir. Aynı işlemi belli aralıklarla parmağa uygulamanız hissettiğiniz ağrıyı azaltacaktır.

Parmağa Bandaj Tedavisi

Parmak sıkışması durumunda buz uygulaması yönteminin ardından bandaj tedavisi de uygulanabilecek bir yöntemdir. Elastik bir bandaj ile incinen parmağın üzeri sarılır. Bandajın kan akışına zarar verecek derecede sıkı sarılmaması gerekir. Eğer uyguladığınız bandaj çok sıkıysa ve bu da sizi rahatsız ediyorsa, bandajı muhakkak biraz gevşetin.

En etkili yöntem olan buzun incinmiş olan bölgeye direkt uygulanması, ağrınızın dinmesini ve şişliğin azalmasını sağlayacaktır. Ancak buz ve bandaj yöntemine rağmen parmağınızdaki ağrı ve şişlik devam ediyorsa, en kısa sürede mutlaka uzman bir doktora başvurmanız gerekecektir. Bu durum tıbbi bir çözüm gerektirebilir.

Parmak Ucu Yaralanmaları ve Kopmaları

Parmak ucu, elimizin hemen hemen bütün fonksiyonlarının yapılması için kullanılmakta olan ve dış etkenlerle karşılaşılan kısım olarak bilinir. Parmak uçlarında duyusal uyarıları toplayan sinir uçları bulunur. Tırnak, parmak ucunun üst kısmından gelen travmalara karşı belli bir koruyucu tabaka oluşturur. Parmak ucundaki duyusal verileri toplama işlemleri ve fonksiyonların travma sonrasında tekrardan eski haline dönmesi oldukça zor bir olaydır. Parmak ucu, en çok ezilme, sıkışma gibi olaylara maruz kalan organdır. Parmak kopmalarında parmak uçları en çok zarar gören kısımdır. Kesici aletlerin dikkatsiz kullanılması, sıkışmalar, çarpmalar vb. olaylar sonucunda yaralanmalar meydana gelir. Parmağa alınan travma tipini bilmek, tedavi seçeneğinin belirlenmesi için oldukça önemlidir. Mutlaka böyle bir durumda muayene yapılması gerekir. Parmak ucu ve tırnak altında meydana gelen yaralanmalar kolayca atlatılabilen yaralanmalardır. Parmak ucu hareketlerinin saptanması ve değerlendirilmesi gerekir.

Parmak ucu kopmaları yaşanan olaylarda, kopan parça kesinlikle hasta ile beraber hastaneye götürülmelidir. Mikro cerrahi olarak tekrar yerine dikilemeyecek durumda olsa bile bu parçalar greft şeklinde tekrardan kullanılabilir. Özellikle de 5 yaşın altındaki çocukların parmak uçlarında damar onarımı yapılamasa bile onun yerine greft şeklinde dikmek çocukların daha hızlı iyileşmesini sağlayacağı için başarılı bir işlem olarak değerlendirilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.