Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Parmak Aralarında Pişikler Neden Olur, Nasıl Geçer?

Ayak parmaklarının arasındaki pişikler; erkek ve kadınların, her yaş grubunun yaz aylarında çok sık olarak karşılaştığı ortak sıkıntılardan birisidir. Özellikle ayak parmakları başta olmak üzere vücutta nemli ve ıslak kalan bölgelerde pişik sorunu gözlenebilir. Pişik oluşmasına sıklıkla mantar enfeksiyonları da eşlik eder. Bu sebeple ayak parmaklarının arası pişik olan kişilerde sıklıkla mantar hastalığı da görülür. Çünkü mantar enfeksiyonu oluşumu da genelde nemli ve temiz olmayan bölgelerde meydana gelir. Mantar enfeksiyonları ciddi boyutlara ulaşabilir. Bu sebeple hızlı bir tedavi gerekir. Böylece mantarın deriden tırnaklara geçmesi önlenebilir. Yazımızda ayak parmakları arasındaki pişiklerin nedenlerini ve tedavi yöntemlerini detaylı bir şekilde anlatacağız.

Parmak Aralarındaki Pişiklerin Nedenleri Nelerdir?

 • Ayak parmaklarının arasında pişiklerin oluşmasına genelde; kullanılan ayakkabılar, parmak arası terlikler, naylon çoraplar giyilmesi ve ayağın sağlık durumu gibi tetikleyici etkenler neden olabilir.
 • Aşırı kilodan dolayı sürekli terlemek de parmak arası pişiklerine neden olabilir. Bunun yanı sıra ayaklarda görülen nasırlar da faktörlerden birisidir.
 • Pişik sorununun oluştuğu parmak arası bölgesinin sürekli nemli olması ve havasız kalması pişik problemine yol açabilir. Ayak parmağı arasındaki pişikler kokuya ve bölgede su toplanmasına sebep olabilir. Bu durumda kişinin ayak bakımına özen gösterip çok dikkat etmesi tavsiye edilir. Bunun için bitkisel çözüm yöntemleri de uygulanabilir.
 • Mantar hastalıklarının verdiği olumsuz etkenlerden birisi olan pişik sorunu, kişinin acı yaşamasına yol açar. Şayet ayak mantarı rahatsızlığından dolayı pişikler oluşmuşsa tedavisi için doktora danışmakta fayda vardır. Mantar enfeksiyonlarında genelde parmak aralarında oluşan enfeksiyonun giderilmesi amacıyla topikal mantar kremlerini kullanmak gerekebilir. Aynı zamanda ayak parmakları kuru tutulmalı ve sık sık temizlenmelidir.

Parmak Aralarındaki Pişikler Nasıl Geçer?

 • Ciltte tahrişlere neden olabilen pişik, kişinin çok acı çekmesine yol açabilir. Bölge her gün ılık su ile yıkanmalı ve ardından temiz bir havlu ile kurulanmalıdır. Ayak ter ve nemden uzak tutulmalıdır. Yaz aylarında ayaklarımız çok terliyorsa sık sık kağıt havlu veya pamuklu bir bez yardımıyla kurulamak gerekir.
 • Ayak parmaklarının arasına pudra dökülerek rahatlaması sağlanabilir.
 • Ayak parmaklarının arasına ufak pamuklar yerleştirilebilir. Bu acı veriyorsa bunun yerine ayak parmaklarının hava alması da sağlanabilir.
 • Pişik olan bölgelere pişik kremi sürülebilir. Pişik kremi pişiklerin hızla düzelmesini sağlayabilir. Kişinin duyduğu acıyı azaltır. Mantar enfeksiyonunun eşlik ettiği durumda pişik kreminin yanı sıra, antifungal kremlerin kullanılması kişinin rahatlamasını sağlayabilir.
 • Özellikle yaz aylarında çorap ya da ayağı sıkan ayakkabılar belirli bir süre kullanılmamalıdır. Aksi taktirde ayak parmağı arasındaki pişikler dağılabilir. Çorap giyiliyorsa da naylon çoraplar yerine içeriğinde bambu olan organik çoraplar kullanılmalı ve sık sık değiştirilmelidir. Kapalı ayakkabı kullanmaktan kaçınmak da pişiklerin oluşmasına engel olabilir. Pişikler zamanla tedavi edilmezse koku da yapabilir. Pişik sorunu ortadan kaldırılırsa koku da kendiliğinden kaybolabilir.
 • Şayet ayak parmakları arasında beyaz sulu kabarcıklar bulunuyor ise bölgenin hava alması için ayakları açıkta bekletmek gerekir.
 • Bakterilere karşın savunma özelliğindeki ilaçlar ile bölgenin tedavisi yapılabilir. Şayet deri üzerinde doku reaksiyonu varsa doktor kortizon içeren kremleri önerebilir. Böylece bölge çabuk toparlanacak ve iyileşme süreci de hızlanacaktır. Enfeksiyon varsa antibiyotik kullanımı da önerilebilir.
 • Saf zeytinyağı bir pamuğa damlatılarak ayak parmaklarının arasındaki pişikler silinebilir. Böylece yanma ve acı hissi kaybolabilir. Çünkü zeytinyağının içinde bulunan etken maddeler iyileşme sürecini hızlandırıcı özelliğe sahiptir.
 • Başkasının kişisel eşyaları örneğin; terlik, ayakkabı, ayak havlusu gibi eşyalar kullanılmamalıdır. Bu, hem hijyen bakımından önemlidir, hem de pişik ile beraber görülebilen mantar hastalığının bulaşmasını ve yayılmasını önlemek için önemlidir.
 • Pişik sorununun oluşmaması ya da oluşmuşsa bile en kısa sürede yok olmasını sağlamak için, kişisel hijyene çok önem verilmelidir.
 • Pişik sorunu iyileşmiyorsa devamında enfeksiyon oluşmaması için kesinlikle uzman bir doktora muayene olunması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.