Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Parmak Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle anaokulu çağındaki çocukların eğlenerek ve severek kullandığı bu boyalar, maalesef çocukların ellerinde ve kıyafetlerinde lekelere sebebiyet verebiliyor. Parmak boyası insan sağlığına zarar vermediği için çok etkin bir şekilde kullanılıyor. Ancak bu boyalar kıyafetlerde yağlı yapısı nedeniyle derin lekeler bırakıyor. Makinede yıkandığında kıyafetlerden bu lekeler çıkmayabiliyor. Parmak boyası lekesinden evde uygulayacağınız yöntemlerle kurtulmak mümkün. Şimdi bu yöntemlerden bahsedelim.

Kıyafetten Parmak Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

İlk olarak zeytinyağı yönteminden bahsedeceğiz. Bu yöntem parmak boyası lekelerini kıyafetinizden kolay bir şekilde çıkarabiliyor. Eğer çocuğunuzun kıyafetinizdeki leke, kurumuş bir parmak boyası lekesi ise metal bir kaşık ya da bıçak yardımı ile lekeyi kazıyın. Daha sonra kalan izlerin üzerine bebek yağı ve zeytinyağı damlatın. Bir süre bekledikten sonra lekenin üzerine pudra dökün. Bu işlem dökmüş olduğunuz yağın emilimini sağlayacaktır. Ardından kalıntıları temiz bir bez yardımı ile silin. Lekeli kıyafeti çamaşır makinesinde kırk beş derece sıcaklıkta yaklaşık bir saat boyunca yıkayın. Bu işlemleri uyguladıktan sonra kıyafetinizdeki lekelerden kurtulabileceksiniz.

Koltuktan Parmak Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Bu yöntemle çocuklarınızın koltuklara bulaştırdığı parmak boyasını çıkarabilirsiniz. Yöntem ise evlerinizdeki metallerde pas oluşumunun önüne geçmenizi sağlayan Wd-40’ı kullanmak olacaktır. Wd-40 yapısında yağ içermesi sebebiyle parmak boyasını çıkarır. Wd-40 püskürtme aparatı ile lekeli alanın üzerine sıkın. Sıktıktan sonra yaklaşık yirmi dakika bekleyin. Beklemenin ardından bir fırça yardımı ile lekeli alanı fırçalayın. Bu işlem sonucunda lekeler koltuk kumaşından çıkmış olacaktır.

Halıdan Parmak Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Halı yüzeyindeki parmak boyasından kurtulmak için en kolay yöntem bulaşık deterjanı yöntemi olacaktır. Bu yöntemi uygularken elinize ameliyat eldiveni ya da bulaşık eldiveni takmanızı önermekteyiz. Çünkü uzun süre ele temas eden bulaşık deterjanı, elinizi tahriş edebilir. Bir bardak ılık suya bir çorba kaşığı bulaşık deterjanı koyun. Hazırlamış olduğunuz karışımı temiz bir sünger yardımı ile lekeli alana uygulayın. Daha sonra sirkeli su ile halınızı durulayın. Sirke daha hızlı bir şekilde halınızdaki deterjanın durulanmasını sağlayacaktır.

Deriden Parmak Boyası Nasıl Çıkar?

Çocuğunuz deri eşyalarınıza parmak boyası bulaştırdıysa, bu lekeden korkmanıza gerek yok. Bu lekeden birkaç adımda kurtulmanız mümkün. İlk olarak asetonu mikro fiber bir beze dökün. Bu bez yardımı ile deri eşyadaki lekeli bölgeyi temizleyin. Temizleme işlemi bittikten sonra leke derinin yüzeyinden kolaylıkla çıkacaktır.

Elden Parmak Boyası Lekesi Nasıl Çıkar?

Parmak boyasını elinizden çıkarmak için uygulamanız gereken ilk adım ellerinizdeki boyayı ılık su altında yıkamak olacaktır. Bu işlem ile ellerinizdeki kaba boyadan kurtulacaksınız. Ardından bulaşık süngerine el sabunu ve birkaç damla limon sıkın. Karışımı sünger ile ellerinizde ovalayın. İşlem bittikten sonra ellerinizi ılık su ile durulayın. Bu sayede lekelerden kurtulabileceksiniz.

Eğer bu yöntemi çok meşakkatli bulduysanız. Oje temizlemek için kullanılan, asetonda işinizi görecektir. Havlu peçete ya da mikro fiber beze beş, altı damla aseton dökün. Daha sonra aseton dökmüş olduğunuz bez yardımı ile elinizdeki lekeli alını silin. Bu işlem büyük olasılıkla elinizdeki parmak boyasını çıkaracaktır. Aseton sürmüş olduğunuz bölgeyi daha sonra el sabunu ile güzelce yıkayıp durulayın. Elleriniz çok hassas ise ellerinize nemlendirici ve onarıcı bakım kremleri uygulamanızda yarar var.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.