Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Parmak Çıkığı Nasıl Anlaşılır?

Parmak çıkığı ya da parmak çıkması şeklinde isimlerine sahip olan ve yaygın bir sakatlanma türü olan bu durum, parmak kemiklerinin her zaman bulunduğu yerden çıkması sebebi ile ortaya çıkar. Parmak çıkığı herhangi bir parmak ekleminde kendini gösterebilir. Fakat parmak çıkığı genellikle orta, işaret, yüzük ve serçe parmaklarını orta ekleminde ortaya çıkar.

Parmak Çıkığının Belirtileri Nelerdir?

Parmak çıkığı ilk bakışta farkına varılabilen bir durumdur. Genellikle parmağın şiştiği, büküldüğü ve oldukça ağrıdığı görülür. Dışa doğru garip bir açı ile bükülme görülür. Parmağın çıkması halinde bükmeniz ya da düz bir şekilde uzatmanız genellikle mümkün olmaz. Şiddetli bir şekilde çıkık olması halinde iğneleme ya da uyuşma belirtileri gözlemlenir. Sakatlanan parmak diğer parmaklara göre solgun görülür. Çıkık ya da yaralanma olan bölümde derinin yırtılması mümkündür. Bu tür durumlarda acil servise gitmeniz gerekir. Zira bu tür durumların geciktirilmesi halinde tedavi daha da zor bir hal alır. Tedavinin gecikmesi, iyileşmeyi zorlaştıracak, geciktirecek ve en kötü durumda ise kalıcı hasara yol açacaktır.

Parmak Çıkığının Nedenleri Nelerdir?

Yanlışlıkla parmak ucuna güç uygulanması ya da parmağın güçlü bir şekilde çekilmesi halinde ortaya çıkabilen bu durum, her iki sebebin aynı anda olması ya da bu sebeplerden yalnızca birinin görülmesi halinde kendini gösterir. Bu tür durumlar ise voleybol ve basketbol gibi spor faaliyetlerinde ortaya çıkar. Topun parmak ucuna sert bir şekilde dokunması sonucunda parmak çıkması görülür. Parmağın bir aletin ya da cihazın içine sıkışması da parmak çıkmasına neden olabilir. Ayrıca parmağınızın ya da elinizin üzerine düşmeniz halinde de parmağınız çıkabilir.

Parmak Çıkmasının Teşhisi ve Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doktor ilk aşamada sakatlanan parmağı muayene edecek ve çıkık teşhisini doğrulaması halinde kırık olup olmadığını anlamak için röntgen isteyecektir. Bu durumun üstesinden evde gelmek isteyen kişiler durumu daha da kötü bir hale sokabilir. Bu nedenle de mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Çıkan parmak, şişliklere yol açar. Parmağa buz tutmak ve eli kalbin üstüne yükseltmek alınabilecek önlemler arasında yer alır.

Bu durumun tedavi edilmesi oldukça kolay olur. Doktor basit teknik kullanarak parmağı yerine takar. Ağrının azaltılması ya da durdurulması için lokal anestezi iğnesi kullanılır. Ağrının azaltılması için enjeksiyon, damar ya da ağız yolu ile ilaç kullanmanız da mümkündür. Bu işlem yapılırken sakat parmak ya kırık tahtasına alınır ya da sağlıklı bir parmağa bağlanır. Doktor, parmağın yerine oturup oturmadığını tespit edebilmek için bir kez daha röntgen filmi isteyebilir.

İlerleyen iki üç gün boyunca şiş ve ağrılar azalacak olsa da her üç ya da dört saatte bir 20 – 30 dakika boyunca sakat parmağa buz koyarak ağrı ve şişliği azaltabilirsiniz. Kimi zamanlarda doktor iltihap kurutan ilaçlar verebilir. Bu ilaçların doktorun yazmış olduğu şekliyle kullanılması gerekir. Yapılan tedavinin ardından bir kemik uzmanına sevk edilmeniz ve takip altına alınmanız da mümkündür. Bu şekilde iyileşme süreciniz adım adım takip edilebilir. Kırık tahtası ise 1 – 1.5 ay içinde alınır. Parmağınızı güçlendirmeniz için yapabileceğiniz çeşitli egzersizler bulunur.

Genellikle kaza sonucu meydana gelen bu sorunun önüne geçmek ne yazık ki pek mümkün olmaz. Yine de parmak çıkmasına sebep olan bir diğer sebep olan nesnelerin içine parmak sokma işlemini gerçekleştirmeyerek bir önlem alabilir, bu tür işler ile uğraşırken koruyucu eldivenler kullanabilirsiniz.

Çoğu çıkık basit bir şekilde yerine oturtularak kısa sürede eski haline gelse de hafif ve orta ölçekte rahatsızlıkların olduğu kimi durumlarda sorun 12 – 18 ay boyunca devam edebilir. Bu durum kalıcı şekil bozukluğu ve şişlere yol açabilir. Ayrıca nadiren de olsa çıkan eklemin etrafında yer alan bazı dokular kemiklerin arasına sıkışabilir. Bu durum kemiğin yerine oturmasına engel olur. Bu tür sorunların yaşanması halinde ameliyat gerekebilir. Ameliyat genellikle başarılı geçse de çeşitli fonksiyon kayıplarına yol açabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Rukiye dedi ki:

    Parmağıma voleybol oynarken sert bir şekilde ucuna top çarptı şişti pek fazla ağrı yoktu ama hareket edebiliyordum edince ağrıyordu parmağım doktora gittim röntgen çekti sonra parmağımı çekti oturttu sonra kırık tahtasına bağladı şimdi parmağım bu tahtada çok ağrıyor ne zaman çıkar bu tahta birde bana ilaç vermedi doktor