Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Parmak Çıtlatmanın Zararları

Hayatımızda pek çok kez parmaklarını çıtlatan ve hatta bunu yapmanın onları rahatlattığını savunan insanlarla aynı ortamda bulunmuşuzdur. Belki de siz de onlardan birisiniz. Pek çoğumuz parmaklarımızı çıtlattığımız anda çıkan sesin kemiklerimizden geldiğini düşünür. Aslında durum pek de öyle sayılmaz. Parmak eklemlerinin arasında kapsüller bulunur. Bu kapsüllerin içerisinde ise eklemlerin rahatlıkla hareket edebilmesini sağlayan sıvılar yer alır. Bu sıvıların içerisinde de bazı gazlar bulunur. Parmaklarımızı çıtlatmak için gerdiğimiz anda bu kapsüller gerilir. Kapsüllerin içerisindeki sıvı basıncı azalır ve erimiş halde bulunan gazlar patlamaya başlar. Parmaklarımızı çıtlattığımız anda duyduğumuz sesin sebebi işte bu gaz kabarcıklarının çıkarmış olduğu seslerdir. Sıvı basıncı azaldığında patlayan bu gazlar sıvıyı terk eder ve eklem yerinin hareket kabiliyetinin artmasına sebep olur. Bu da bir nevi rahatlamış hissetmemizi sağlar.

Parmaklarımızı Neden Çıtlatırız?

  • Eğer çok uzun süre yazı yazıyorsanız ya da bilgisayar başında çok fazla vakit geçiriyorsanız parmaklarınızı rahatlatmak isteyebilirsiniz. Başvuracağınız ilk eylem ise parmaklarınızı çıtlatmak olacaktır.
  • Gün içerisinde çok fazla stresli anlar yaşayabilir ya da ertesi gün çok önemli bir sınavımız var ve parmaklarımızın artık yorulduğunu hissediyoruz. Bu yorgunluk hissini bir nebze de olsa azaltmak için parmaklarımızı çıtlatmak isteyebiliriz.
  • Çoğu zaman ortada hiçbir sebep yokken sadece edindiğimiz bir alışkanlık olduğu için rahatlamak ve gevşemek amacıyla parmaklarımızı çıtlatırız.

Parmak Çıtlatmanın Zararları Nelerdir?

1. Eklem Bağlarına Zarar Verir

Parmaklarınızı çıtlattığınız anda eklem etrafındaki reseptörler uyarılır. Bu reseptörler uyarıldığı zaman etrafındaki kasların gevşemesine sebep olur. Sürekli bu işlem gerçekleştirildiğinde eklemleri zorlar ve zamanla ağrı hissetmenize neden olur. Parmak çıtlatma alışkanlığı edinmiş insanların birçoğunun en büyük şikayeti eklem ağrılarıdır.

 2. Kavrama Yeteneğinde Azalmaya Neden Olur

Parmak çıtlatmanın verdiği rahatlık zararlarını göz ardı etmemize sebep oluyor. Rahatlayan ve gevşeyen kaslar zamanla kavrama yeteneğinizin azalmasına sebep olur. Yapılan bir araştırmaya göre parmak çıtlatmayan insanların kavrama yeteneği parmaklarını çıtlatan insanlara nazaran daha fazla.

 3. Parmaklarda Şişkinliğe Sebep Olur

İki kemiğin birleşim yerinde eklemler bulunur.  Bu eklemler yumuşak doku ve bağlar tarafından çevrilidir. Vücudumuzdaki bütün eklemlerde berrak eklem sıvısı bulunuyor. Siz parmaklarınızı çıtlattığınızda eklemleri birbirinden ayırmış oluyorsunuz. Eklemler ayrıldığında kapsülde esneme meydana geliyor. Kapsülün esnemesiyle eklemin mevcut hacmi artıyor ve basınç azalıyor.

Eklem sıvısının basıncı düşünce sıvı içinde çözünmüş halde bulunan gazlar baloncuk haline geliyor. Parmak eklemleri yeterince esnediğinde kapsüldeki basınç düşüyor ve baloncuklar patlıyor. Buda parmak eklemlerine zarar veriyor. Parmaklarımızı çıtlatırken gerçekleşen bu olaylar yumuşak dokuya zarar veriyor ve bu da parmaklarda şişkinliğe sebep oluyor.

4. Kapsüllerin İçindeki Yumuşak Dokuya Zarar Verir

 

Parmakları çıtlatmak kemikler arasındaki aşınmayı engelleyen doğal kayganlaştırıcı özelliğe sahip olan sıvının kaybına neden olur. Bu sıvı eklemlerin rahatlıkla hareket edebilmesini sağlayan önemli bir etmendir. Sıvı oranının düşmesi eklemlerinizin sağlığının bozulmasına ve zamanla hareket olasılığının azalmasına neden olur. Eklem sağlığını bozmanın yanı sıra kemiklerinizin aşınmasına ya da kırılmasına bile sebep olabilir. Karşılaşabileceğiniz diğer sonuçlar ise problemli bölgede deformasyon ve belirli bir zaman sonra geçebilen şiddetli ağrılardır.

Parmaklarınızı Çıtlatmak Yerine Esneme Hareketlerini Tercih Edin

Sağlık durumumuzu olumlu etkileyen etmenler arasında fiziksel ve ruhsal esneklik yer alıyor. Eklemlerinizin sağlığı açısından ufak esneme hareketleri yapabilirsiniz. Bu esneme hareketlerini yavaş yavaş çıtlatma meydana gelmeden gerçekleştirerek eklemlerin her birini hareket ettirin. Bu esneme hareketlerini yapmak kaslardaki gerginliği önler, eklemler arası hareketi kolaylaştırır. Böylece hem parmaklarınızı rahatlatmış hemde çıtlatmanın neden olabileceği rahatsızlıklardan korunmuş olursunuz.

Parmak çıtlatmanın zararlarına yönelik yapılan bazı araştırmalar parmaklarını çıtlatma alışkanlığına sahip bireylerin psikolojik sorunlara daha yatkın olduğunu gösteriyor. Parmak çıtlatmak doğrudan fiziksel bir zarara neden olmasa bile bazı psikolojik sorunlara neden olabilir. Parmak derisini yemek, sigara ve alkol bağımlılığı gibi bazı alışkanlıklar bu sorunların arasında yer alıyor.

Parmak Çıtlatma Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Parmak çıtlatmanın zararlarını göz önünde bulunduracak olursak parmaklarımızı çıtlatmaktan vazgeçmek bizim için en doğru karar olacaktır. Bunu yapmaya karar verdiğiniz anda yapabileceğiniz en doğru yöntem kendinizi başka bir işle meşgul etmek.

Resim yapmakla başlayabilirsiniz ya da elinizde çevirebileceğiniz kalem gibi bir nesne seçebilirsiniz.

Başka bir yöntemden bahsetmek gerekirse elinize sizi uyarıcı notlar yapıştırabilirsiniz. Bu notlar sayesinde parmaklarınızı çıtlatmaya yeltendiğinizde bu notları okuyacak ve çıtlatmaktan vazgeçeceksiniz. Bahsettiğimiz konu alışkanlık olunca her alışkanlık gibi bu alışkanlığı bırakmak da biraz zaman ve sabır gerektiriyor. Sabırlı olmaya devam ettiğiniz sürece bu alışkanlıktan da kurtulduğunuzu göreceksiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.