Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Parmak Uçlarında Elektriklenme Neden Olur?

Parmak uçlarında oluşan elektriklenmeler zaman zaman her insanda görülebilir. İnsanlar bu durumla genellikle istemsiz ve ani bir şekilde karşılaşır. Parmak uçlarında elektriklenme gündelik bir davranıştan dolayı oluşmuş olabilir ve bu gibi durumlar pek önemli değildir. Fakat parmak ucunda oluşan elektriklenmeler bazen vücudumuzun önemli bir hastalığa sinyali olabilir. Bu nedenle yazımızda parmak uçlarında elektriklenmenin nedenlerinden ve yapılabileceklerden bahsedeceğiz.

Parmak Uçlarında Elektriklenmenin Nedenleri Nelerdir?

Parmak Uçlarında Elektriklenme Neden Olur?

Parmak ucunda görülen elektriklenmenin birden fazla ve birbirinden farklı olmak üzere birçok sebebi olabilir. Parmak uçlarında elektriklenme olayı daha çok el parmaklarında görülür ve aynı zamanda uyuşma, karıncalanma ve titreme gibi farklı şekillerde de kendisini gösterebilir. Ancak parmak uçlarında elektriklenme sırasında hissizleşme de gözleniyor ise bu çok ciddi bir durumdur. Bu durumu kontrol ettirmek için mutlaka üzerinden fazla zaman geçmeden uzman bir doktora danışılması gereklidir. Parmak uçlarında elektriklenme sırasında parmaklarda ve elde hatta kolda bir hissetmeme görülüyor ve bu hissizlik bir süre devam ediyorsa beyin hasarı sebebi ile sinirlerde ya da damarlarda bir ileti bozukluğu oluşmuş olabilir ya da farklı bir teşhis olarak beyinde bir tümör varlığı nedeni ile ellere giden damar yollarında problemler oluşabilir.

Farklı bir sebep olarak görülen etkilerden biride sıcaklık etkisi ya da daha doğrusu soğukluk etkisidir. Vücudumuz fazla soğukta kalmaya bir tepki olarak parmak uçlarında karıncalanma ve elektriklenme hissetmemize neden olur. Daha genel bir cümle ile anlatacak olursak; fazla soğukta kalma sonucunda ellerde ve parmak uçlarında karıncalanma, titreme, elektriklenme hatta morarma olabilir. Bu durumda ısı ile yavaş yavaş temas titreme ve elektriklenme yaşanan bölgelere iyi gelecektir.

Parmak uçlarında elektriklenmeye neden olabilecek diğer bir etken de; elde, parmakta veya kolda oluşmuş olan bir kırılma, çatlama ya da kemik çıkmasının verdiği acıdır. Bu durumlar kişinin sinirlerini zedeler ve belirli bir süre uyuşmaya neden olur. Uyuşma sırasında panik olmamak önemlidir. Bu uyuşukluk uzun bir süre devam ettiği takdirde doktorunuza gerekli bilgiyi vermeniz oldukça önemlidir.

Parmak uçlarında elektriklenme kendine has bir teknolojik nedene sahiptir. Devamlı bilgisayar ve klavye başında olan ya da devamlı yazı yazan kişilerde parmaklarını çok sık kullanmalarından ötürü parmak uçlarında karıncalanma olabilir. Bu durum bilgisayar başındakiler için sıcak ve radyasyon, parmakların yorulması sebebi ile olur. Bir müzisyende el ve parmaklar çok kullanıldığı için ve bir yazarda da parmakların yorulması nedeni ile görülebilir.

Vücudumuzun yine sinyal verdiği durumlardan bir tanesi de vitamin ve mineral eksikliğinden dolayı parmaklarda yaşanabilen elektriklenme durumudur. Vücudumuzun bizlere uyarı verebilmesi bizce yaratılışa ait en muazzam olaylardan bir tanesidir. Dengesiz beslenme ve yetersiz beslenmenin yol açtığı vitamin ve mineral eksikliğinde yaşanabilen parmak uyuşukluğu özellikle B12 eksikliğinde sıkça görülmekte.

Bu gibi durumlarda beslenme düzene koyulmalı ve doktor yardımı ile vitamin mineral eksiklikleri giderilmelidir. Bu eksiklikler ilaç veya iğne tedavisi yöntemi ile giderilebilir ancak ilaç ve iğne etkisiyle tedavi olmak istemeyenler için bu durum bahsetmiş olduğumuz gibi düzenli bir diyet listesi ile giderilebilir. Sağlıklı yiyeceklerin ve bu gibi durumlar için hazırlanmış olan minerali yüksek içeceklerin faydalı olduğu birçok kişi tarafından denenip, görülmüştür.

Parmak Uçlarında Elektriklenme İçin Neler Yapılabilir?

  • Bolca vitamin ve mineral içeren besinler yemek ve mineral açısından zengin özel sıvılar tüketmek,
  • Vücut üzerindeki çalışma stresini en aza indirmek,
  • Kan dolaşımını düzenlemek için düzenli olarak spor ve egzersiz yapmak,
  • Su tüketimini günde en az 1.5 L olarak şekilde düzenlemek,
  • Düzenli olarak zihni ve vücudu dinlendirmek.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz maddeleri uyguladıktan sonra aynı şikayetiniz devam edecek olursa mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidip, bir uzman doktorla görüşmeniz gerekir. Uzun süreli etkileri yukarıda bahsetmiş olduğumuz beyin ve sinir hastalıklarına yol açabilir. Bu gibi durumlarda bilinçli olmanız sizin için hayat kurtarıcı olabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.