Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Parmak Ucunda Uyuşma Neden Olur?

Parmak ucunda uyuşma çoğunlukla rastlanan ve herkesin başına gelebilecek bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın birçok nedeni olabilir. Parmak uçlarında görülen uyuşma, karıncalanma ve iğne batıyormuş hissi genelde sinirlerin üzerine uzun süre baskı yapılmasından kaynaklanabileceği gibi daha önemli ve ciddi bir hastalığın da belirtisi olabilir.

Parmak Uçlarında Uyuşmanın Nedenleri Nelerdir?

Uzun bir süre kolu aynı pozisyonda tutma ya da üzerinde yatma gibi sebeplerden kaynaklanabilen parmak ucu uyuşmasına, ani sıcaklık değişimleri de sebebiyet verebilir. Ancak uzun süre geçmeyen, sık tekrar eden ve birtakım başka rahatsızlıkları da beraberinde getiren uyuşmalar yaşandığı durumlarda mutlaka uzman bir doktora danışılması gerekir. Bu durumda rahatsızlığın temel sebebinin tanımlanması çok önemlidir. Parmak ucunda uyuşmaya neden olan bazı tıbbi durumlar şu şekildedir;

1. Parmaklara Uygulanan Baskı

Parmak uçlarına uygulanan uzun süreli baskı, saatlerce aynı pozisyonda kalınması gibi durumlar, ilgili bölgedeki sinirlere etki ederek parmak uçlarındaki uyuşmayı ve benzeri rahatsızlıkları tetikler.

2. Travma

Parmak uçlarına alınan bir darbe sonrası bu bölgedeki sinirler hasar görebilir. Sinirlerin zedelenmesi durumu ise kendini bu bölgede uyuşma, karıncalanma hissi ile belli edebilir. Uyuşma süresi alınan darbeyle doğru orantılıdır. Eğer ciddi bir darbe alındıysa ve uyuşmanın devamı söz konusu ise kesinlikle ihmal edilmemelidir.

3. Dirsek Kemiğinde Sinir Sıkışması

Dirsek kemiği sinirleri ellerden ve ön koldan geçer. Kaza sonucu düşmeler, travmalar ve elin duruş pozisyonu gibi etkenler de parmak ucunda uyuşmaya yol açan dirsek kemiği sıkışmasına sebebiyet verebilir.

4. Boyun Kireçlenmesi

İlerleyen yaş, diyabet, osteoporoz, duruş bozuklukları ve hormon rahatsızlıkları sonucu boyun omuru, aşırı aşınmaya ve boyun sinirlerinin zedelenmesine maruz kalır. Bu duruma bağlı olarak görülen boyun kireçlenmesi ise, kişinin hareket kabiliyetini sınırlamasının yanı sıra ağrıya ve parmaklarda uyuşmaya neden olabilir.

5. Karpal Tünel Sendromu

Zorlayıcı fiziksel aktiviteler, tekrarlanan el hareketleri, uzun süreli bilgisayar kullanımı, ağırlık kaldırma vb. durumlar sonucu bilek eklemi hizasındaki orta sinirin sıkışması karpal tünel sendromuna sebep olabilir. Bu hastalık sonucunda parmak ucunda uyuşma ve ağrı hissedilebilir.

6. Diyabet (Şeker Hastalığı)

Diyabetin en bilinen belirtilerinden biri el ve ayaklarda görülen uyuşmalardır. Ancak bu uyuşmalar tek başına diyabet tanısının koyulması için yeterli değildir. Uyuşma ile beraber; sürekli açlık hissi, sık idrara çıkmak, fazla su içmek, halsizlik, bulanık görme vb. durumlar yaşanıyor ise hemen bir uzman doktora gidilmelidir.

7. Nörolojik Nedenler

  • Alkolizm
  • Tiroid
  • Omurilik yaralanmaları
  • Felç
  • Mineral ve vitamin eksikliği (kalsiyum, magnezyum, çinko ve B12 vitamini eksiklikleri)
  • MS hastalığı
  • Periferik Nöropati (sinirlerdeki uzun süreli iltihap veya hasar sonucu oluşur.)
  • Diyabetik Nöropati (diyabet ile ilişkili, yükselen kan şekeri seviyesine bağlı sinir hasarı)

8. Diğer Sebepler

Diğer sebepler arasında uzun süreli sigara kullanımı, ağır metallerin etkisi altında kalma, radyasyon, bazı kimyasallar, dolaşım sistemi bozuklukları ve kansızlık problemini sayabiliriz.

Parmak Ucunda Uyuşma Nasıl Tedavi Edilir?

Öncelikle, el bileğine aşırı yük binmesine neden olacak işlerden kaçınılmalıdır. Bilgisayar ya da benzeri bir cihaz kullanırken, zaman zaman eller dinlendirilmeli, uykuda bileğin üstüne yatmamaya dikkat edilmelidir. Bunlar dışında aşağıda önerilen tedavi yöntemleri ile parmak ucu uyuşmasının kontrol altına alınması mümkündür.

1. Fizik Tedavi ve Egzersiz

Parmak ucu uyuşması rahatsızlığının azaltılması için genellikle düzenli egzersiz ve fizik tedavi önerilir.

2. Sağlıklı Beslenme

Düşük kolesterol, yüksek antioksidan ve lif içeren besinler tüketmek kan dolaşımındaki değişikliğin kalıcı olması için gereklidir. Buna ilaveten, zararlı alışkanlıkların bırakılması (alkol, sigara vb.) kesinlikle tavsiye edilir.

3. Dolaşımın Arttırılması

Bazı masaj terapileri ve egzersizler ile kan dolaşımını artırarak herhangi bir hastalığın ilerlemesi engellenebilir.

4. Sıcak-Soğuk Kompres

Sıcak ve soğuk kompres, uyuşukluğun azalması için o bölgeye giden kanı artırarak ve şişkinliği indirerek sinirlerin iyileşmesine yardım eder.

5. Vitamin Takviyesi

En uygun besin takviyesi için bir uzmana danışarak vitamin takviyesi alınabilir.

Tavsiye edilen bu tedavi yöntemlerinin işe yaramadığı durumlarda parmak ucu uyuşmasının ciddi bir hastalığın belirtisi olabileceği sebebiyle, daha önce de bahsettiğimiz gibi mutlaka uzman bir doktora danışılması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.