Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Parmaklarda Yamukluk Nasıl Tedavi Edilir?

Parmaklarda görülen yamukluk ve şekil bozukluğu, genelde doğuştan yani genlerden gelen rahatsızlıklardan birisidir. Doğuştan gelen bu sorun, kişinin el ya da ayak bölgesinde görülebilir. Şayet ayak parmaklarımızdan birisi yukarı doğru bakıyor ise, bu ayak parmağımızda yamukluk olduğunun göstergesidir. Çünkü normal şartlarda düz bir şekilde durması gereken eklem yukarıya doğru bakıyordur. El ve ayak parmaklarında görülebilen bu yamukluk sorunları, genler ile alakalı olabileceği gibi farklı nedenlerden dolayı da görülebilir. Yazımızda parmaklarda yamukluk olması durumunun nedenlerinden ve tedavi yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Parmaklarda Yamukluk Nedenleri Nelerdir?

Yamukluk ayak parmaklarında yer alıyorsa, genelde parmak üzerinde nasır oluşumu görülebilir ve ayakkabı giyildiği zaman kişiye çok büyük sıkıntılar verebilir. Ayak parmaklarında görülen yamukluklar, kas zayıflığı olarak nitelendirilebilir. Fakat yanı sıra kasılmalar da yaşanıyorsa çekiç veya tokmak parmak olarak da isimlendirilebilir. Çekiç parmaklarda oluşan eğilme ve yamukluklar, orta eklemler veya son eklemlerde oluşabilir. Başparmaktaki eğrilik ve yamukluk ise sadece orta eklemde yaşanır. Tırnağın uç kısımlarına yakın bir bölgede nasır meydana gelir ve kişinin ağrı hissetmesine sebep olur.

Genel olarak el veya ayak parmaklarında yamukluk sorununun en çok karşılaşılan nedenlerini listeleyeceğiz.

1. Romatoid Artirit Hastalığı

Bir eklem hastalığı olan romatoid artirit hastalığı dolayısıyla, el veya ayak parmaklarında yamukluklar görülebilir. Bu hastalık, eklemlerin hasar alıp zarar görmesi sonucu meydana gelir. Hastalığın ilk safhalarında belirtiler olarak; eklem ağrıları, kızarıklık ve şişlik gibi problemler görülür. Lakin rahatsızlığın ilerleyen evrelerinde parmaklarda eğrilikler oluşur.

Eklem rahatsızlığı olan romatoid artirit, daha çok genetik faktörler etkisiyle oluşur. Çevresel faktörler de etkili olabilir fakat genetik etkenler daha fazla ağırlıktadır. Bu hastalığının sebebi, eklemlerde çevresel etkenler dolayısıyla meydana gelen enfeksiyonlar olabilir. Parmaklarda oluşan yamukluklar, başka eklem hastalıklarının da işaretçisi olabilir. Bu yüzden bu durumun kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Ayrıca bir an evvel fizik tedavi uzmanı olan bir doktora başvurmakta yarar vardır.

2. Hallux Valgus Hastalığı

Ayak başparmaklarında meydana gelebilen veya doğuştan olan bu yamukluklar, tıp dilinde bu hastalık ile adlandırılır. Bu rahatsızlık kişide hareket kısıklığı sorununa sebep olabilir ve ameliyat dahi gerekebilir. Daha çok kadınlarda görülebilen bu rahatsızlığın kadınlarda olmasının en büyük sebebiyse, giyilen ayakkabıların topuklu ve dar olmalarıdır. Dar ayakkabılarda ayak parmakları tahriş olur ve bu tahriş zaman içerisinde eklemlerin aşınmasına veya parmağın kenarında neredeyse ceviz büyüklüğündeki şişliklere sebep olabilir. Aynı zamanda bu rahatsızlık tendonlarda tahriş oluşumuna ve eklem çevresindeki kasların gerilmesine sebep olur. Oluşan şişlikler ve eklem yapısının tahriş olması ayakkabı giymeyi ve rahat bir şekilde hareket etmeyi engelleyebilir.

3. Diğer Hastalıklar

Ayak parmağında yamukluğa yol açan şey sinir-kas rahatsızlıkları olabilir. Parmak kasları güçsüz olursa parmak tendonları ve eklemlere aşırı baskı yapar. Aşırı baskıya maruz kalan parmaklarda da şekil bozuklukları meydana gelebilir. Bu sorunla karşı karşıya kalabilen diğer bir hasta türü de şeker hastalarıdır. Diyabeti olan bir kişide parmağında nasır varsa, bu durum parmağına aşırı baskı uygulandığının bir göstergesidir. Şayet sinirsel bir hastalığı olan ve kan dolaşım sisteminde yavaşlık olan birisi doğru ayakkabı tercih etmezse, bu durum parmak kaybına dek ulaşabilen sonuçlara sebep olabilir. Hastalıkların yanı sıra genlerden kaynaklı olarak da parmaklarda yamukluk görülebilir.

4. Rahatsız Ayakkabılar

Parmaklarda yamukluğa sadece hastalıklar neden olmayabilir. Rahatsız ayakkabılar giyilmesi de bu soruna sebep olabilir. Şık olmak adına tercih edilen ayakkabılar genellikle ayak sağlığını olumsuz olarak etkiler. Ucu çok fazla dar, aşırı topuklu ve kemersiz ayakkabılar kişiyi ayak parmaklarında oluşan yamukluklar ile karşı karşıya bırakabilir. Çünkü bu tipteki ayakkabılar giyildiği taktirde ayak parmağı eklemlerine aşırı baskı uygular. Bu baskı sonucu da ayak parmağı yamukluğu görülebilir.

Parmaklarda Yamukluk Nasıl Geçer?

Ayak ve el parmaklarındaki yamukluklar, eğriliğin durumuna göre tedavi edilebilir. Lakin parmak yamukluğunda genelde ortopedik cihazlar sayesinde, kişinin el veya ayağının hareketi kısıtlanmamış olur.

  • Ayak parmağında yamukluklar varsa, önerilen ortopedik ayakkabılar sayesinde ayağın bütün fonksiyonları yerine getirilebilir.
  • Bunların yanı sıra ponza taşı kullanılması ve ayak egzersizleri de işe yarayabilir. El parmağındaki yamukluk ise doktor tarafından incelenir ve uygun tedaviyle kişilerin zorluk çekmemesi sağlanabilir.
  • Hallux valgus rahatsızlığı, ilk safhada ilaçla tedavi edilebilir. Fakat ilerler ve yamukluğu meydana getiren şişlik kemikleşirse, cerrahi müdahale yapılması gerekebilir. Her ameliyat gibi bu ameliyatta da riskler vardır. Ayak kemiğine uygulanacak olan herhangi bir yanlış işlem, kişinin hayatını tamamen etkileyebilir. Bu sebeple rahatsızlık ilk fark edildiği zamandan itibaren ihmal edilmemelidir ve tedavi için doktora başvurulmalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.