Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Parmaklarım Su Topluyor Ne Yapmalıyım?

Parmakları su toplayan ve bu durumu kısa bir süre içinde geçmeyen kişilerin, bu duruma sebep olan asıl etkeni araması gerekir. Bu tür durumlarda en sık rastlanılan neden ise egzama olur. Alerjik bir tepkime gibi görünen egzama, metal ve buna benzeyen maddeler ile temas kuran kişilerde görülür. Bu durumda ellerde kaşınma ve küçük çaplı su toplamalarına rastlanabilir.

Bu durum yalnızca el değil aynı zamanda ayak parmaklarında da ortaya çıkar. Ayak parmaklarında görülen su toplamasının sebebi ise genellikle ayakkabının vurması olur. Zedelenmiş olan doku derinin su toplamasına neden olur. Diğer yandan aşırı sıcak ile derinin temas etmesi sonucunda, ütü yapan bir kişinin elini yakması ya da buna benzer bir durumda ve parmakları tahriş edecek bir işin yapılması halinde parmaklar su toplayabilir.

Su Toplanması Nedir?

Deride çeşitli sebeplerden dolayı oraya çıkan su toplanması vücudun kendiliğinden o bölgede üretmiş olduğu fizyolojik sıvıdan oluşur ve deriyi iç bölgeden kaldırarak şişirir. Alt ve üst deri olmak üzere iki bölüme ayrılan derinin üst katmanında ölü hücreler yer alırken, bu bölümde sinir ve kan damarı bulunmaz. Konu alt deri olduğu zaman ise durum farklılık gösterir. İki katman arasında çeşitli sebeplerden dolayı sıvının birikmesi halk arasında su toplanması olarak bilinir. Küçük boyutlarda olan su toplanmasına vezikül ismi verilirken, büyük boyutlarda olan su toplanmasına bül ismi verilir.

Su Toplanması Neden Olur?

Deride ortaya çıkan su toplamaları birçok farklı sebeple ortaya çıkabilir. Yanma ya da yaralanma sonucunda su toplamasına rastlamak mümkün olur. Su toplamasına neden olan durumun bilinmesi tedavi açısından da büyük önem taşır. En sık rastlanılan sebeplerin arasında yanık sebebiyle oluşan su toplanması gelir. Yaralanma ve yanma sebebi ile oluşan su toplanmasının tedavisinde farklar bulunur. Bununla birlikte enfeksiyon sebebiyle de su toplanmasının oluşması mümkün olur. Parmağa ya da ele üşen sert cisimlerin su toplamasına neden olabileceği gibi kapı arasına sıkışan parmaklarda da su toplanması görülebilir. Bu tür durumlarda kısa sürede geçen rahatsızlık, yanma sebebi ile ortaya çıkarsa çok daha uzun sürede geçer ve daha acı verici olur. Sıcak yaz günlerinde güneş altında fazla kalan kişilerde de su toplanması görülür.

Su Toplanmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Su toplanması durumuna doğrudan baktığımız zaman hücrelerin iç bölümünde yer alan sıvının belirli bir sebepten dolayı dışarı sızması durumu ile karşı karşıya kalırız. Bu sıvının belirli bir süre boyunca bu bölümde kalması halinde buraya eklenecek olan iltihaplar sonucunda su toplaması iltihaplı bir hal alır. Gerilime bağlı olarak da sosyal bir rahatsızlık olarak ortaya çıkabilen su toplanmasının boyutu büyük ve içi çok dolu olduğu takdirde bir an önce boşaltılmalıdır. Ev ortamında pratik bir şekilde su toplanmış yeri boşaltmak için sterilize edilmiş bir iğnenin ucunu, ilk olarak su toplanan bölgeye iyot solüsyonu ile temizledikten sonra, kabarcığın üst bölümünü bozmadan ve ortadan kaldırmadan sıvıyı çekmek gerekir. Bu şekilde ağrı hafifler ve deri daha çabuk iyileşir.

Konu güneş yanıkları olduğu zaman ise durum çok daha ciddi olabilir. Zira birinci derece su toplanması durumunda kızarıklığın ortaya çıkması halinde, vücut alanının göz önünde bulundurularak su toplanmış yerin oransal olarak büyüklüğüne bakılıp hastaneye gitmek gerekir. Farklı içsel sebeplerden dolayı elektrolit dengesi bozulabilir. Bu durumun tedavisi ise serum yardımı ile sıvı takviyesi şeklinde olur. Ateş dengesi düzenlenerek vücut ısısının ve hararetin dengede olması gerekir.

Parmağı su toplayan kişilerin su toplayan parmaklarına dokunmaması ve yıpratmaması gerekir. Su toplanan bölge zedelenerek patlatılmamalıdır. Mümkün olduğu takdirde kendi haline bırakılması gerekir. Deri üzerinde su toplamış yerin patlaması halinde, enfeksiyon kapmaması için sterilize halinde tutulması gerekir. Büyük su toplanması patladığı takdirde kısa bir süre boyunca gazlı bez tutmanız fayda sağlar. Fakat bunun uzun sürmemesi, yaranın hava alması gerekir. Acı hissinin devam etmesi halinde de doktora gidilmesinde fayda var. Ayak parmakları su toplayan kişilerin çorap ve ayakkabı giymemesi, mümkün olduğu sürece yere basmaması ve dinlenmesi gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.