Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Lekelerin birçoğu kişinin en çok vakit geçirdiği alana göre değişkenlik göstermektedir. Eğer sürekli olarak kahve, çay tüketiyorsanız bu lekelerle karşılaşmanız daha büyük bir olasılıktır. Pas lekesi de genellikle makinelerden metal ve demir makinelerin arasında çalışan kişilerin sıkça yaşadığı ve karşılaştığı bir durumdur. Oldukça korkutucu olarak bilinse de doğru müdahalelerle çeşitli yerlere bulaşan pas lekesinden kurtulmak sadece birkaç dakikanızı alacaktır. Pas lekesi oldukça kolayca çıkabilen, ancak bu pasın işleme süresine de bağlı olan günlük hayatta pek sık karşılaşmadığımız lekelerden biridir. Ancak evlerde kullandığımız bazı ürünlerden bu pas lekesinin de geçmesi oldukça kabul gören bir durumdur. Örneğin fazlaca kullanılmış ve daha öncesinde metal yerlere değdirilen ütülerde genellikle pas lekesine rastlamak mümkündür. Bu pas lekeleri hem ütünüzün kullanım sürecini kısaltacak hem de ütü yapacağınız kıyafete de kalıcı zarar verecektir. Aynı zamanda ütünün haricinde balkonlarda bulunan askılıklar ya da ayaklı çamaşırlıklar uzun süreli bir ıslaklığa maruz kalmış ise, yağmur benzeri nedenlerden dolayı  bu eşyalarda pas oluşabilir. Bu pas lekesi de astığınız kıyafetlerinde ıslak olacağı için lekenin bu ürünlere geçmesini kolaylaştıracaktır. Bu yazımızda pas lekesi nasıl çıkar sorusuna cevap vereceğiz.

Halıdan Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Halılar sıkça kullandığımız evimizin her odasında neredeyse bulunan bir üründür. Herhangi bir şekilde en basiti bir ayakkabıdan bile pas lekesinin buraya bulaşması olasıdır. Halılar genellikle büyük ürünler olduğu için bir leke için bu ürünü yıkamaya vermek ekonomik açıdan kişiye zarar vermektedir. Bu nedenden dolayı bölgesel bir leke çıkarma işlemi uygulanmalıdır. Öncelikle kuruyan bir pas lekesi ise, ilk yapanız gereken işlem lekeyi dağıtmamaya özen göstererek halının yüzeyinde kalan kurumuş pas lekesini kazımaktır. Bunu bir bıçakla yapabilseniz de bu işlem yıpratıcı olabilir. Bu yüzden bir kredi kartı bu kazıma işlemi için en uygun araçtır. Daha sonrasında  mutfakta bulaşıkları yıkmak için kullandığınız bulaşık deterjanından bir parça beze dökün ve bulaşık deterjanını köpürtmeden yani su kullanmadan, bu bezi lekenin üzerine birkaç dakika kadar bastırın ve bu şekilde tutun. Daha sonra bezi kaldırdığınızda eğer bezin üzerinde pas lekesi görüyorsanız, bezi değiştirerek devam ettirebilirsiniz. Eğer bu yöntem başarılı bir yöntem değil ise pas lekesi için bir aside ihtiyacınız vardır. Bu pas lekesini parçalamamak aynı zamanda halınızın dokusuna zarar vermemek için limon suyundan faydalanabilirsiniz. Limon suyundan bir miktar pas lekesinin olmuş olduğu bölgeye sıkın ve bir kaç dakika kadar bunu bekletin daha sonra bir su ve bez yardımıyla bu bölgedeki pas lekesini ufak oval hareketlerle alın.

Giysiden Pas Lekesi Nasıl Çıkar?

Pas lekesi bahsettiğimiz gibi bazı yöntemler uygulansa bile olumlu sonuç veremeyen lekelerden biridir. Pas lekesinden kurtulmak her zaman olumlu olmayabilir. Pas lekesi için en kesin çözüm asittir. Pas oldukça kuvvetli bir leke olduğu için bunu parçalamak için kuvvetli bir çözücüye ihtiyaç vardır. En doğal asit özelliği taşıyan yöntem ise direkt herkesin aklına gelen limondur. Limonun asidik özelliğinden faydalanarak giysilerinizde oluşacak olan lekelerden birkaç dakika içerisinde kurtulabilirsiniz. Paslı bölgeye limon suyu uygulayın, birkaç dakika çözünmesini bekleyin ve ardından soğuk su ile pas lekesi olan kıyafetinizi soğuk su ile yıkayın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.