Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Paslanan Bıçakları Yeniden Kullanabilmek İçin 7 Etkili Öneri

Paslanan bıçaklar mutfakta en çok sorun yaşadığımız problemlerden bir tanesi. Keskin ve kaliteli bir bıçak aldığımızda çok mutlu oluruz ve sık sık severek kullanırız. Ancak o bıçak paslanmaya başladığında tüm sevincimiz biter. Tabii bıçağı kesinlikle paslı bir şekilde kullanmamak gerekir. Bu sağlığımız için çok tehlikelidir. Ancak eğer bıçağınız sizin için kıymetliyse onu atmak zorunda da değilsiniz.

Elbette paslanmaz çelikten üretilmiş olan bıçakların paslanma ihtimali ya yoktur ya da çok düşüktür. Fakat buna rağmen bıçaklar fazlaca bulaşık makinesine girdiği için paslanmaya başlayabilirler. Bunun önüne geçmenin pek çok yöntemi olabilir ancak bıçaklar bir defa paslandığında gözümüze çok kötü ve korkunç göründükleri için onları atmak isteyebiliriz. Fakat aslında onları atmamıza gerek yok. Çünkü basit bir kaç yöntemi uygulayarak paslanmış bıçaklarımızı yeniden hayata döndürebilir ve yeniden kullanmaya başlayabiliriz. Bu yöntemlerden dilediğinizi siz de evinizde paslanmış bıçaklarınız üzerinde uygulayıp sonucu kendiniz deneyimleyebilirsiniz. O zaman paslanmış bıçakları yeniden kullanmak için deneyebileceğiniz yöntemleri inceleyelim.

Ayrıca eğer bıçaklarınızın paslanmamasını istiyorsanız onları bulaşık makinesinde değil de elde yıkamalısınız. Elde yıkadıktan sonra da hiç bekletmeden hemen kurulamalısınız. Böylece bıçaklarınız çok daha uzun ömürlü olacaktır.

1- Sirke kullanın

Bildiğiniz gibi sirke asitli bir maddedir. Pas da asit ile etkileşime girdiğinde kolay bir şekilde yok olur. Bu yüzden paslı bıçaklara sirke uygulamak çok iyi ve etkili bir yöntemdir. Bunun için yapacağınız şey bıçağınızın üstüne bolca sirke sürüp mümkünse pütürlü bir süngerle ovalayarak silmektir. Gerekirse sirkeyi bir süre bıçağın üstünde de bekletebilirsiniz.

2- Tuzla silin

Tuz direkt olarak pası temizlemese de pası temizleme sürecinizde size yardımcı olabilir. Bunun için bıçağınıza sirke döktükten sonra tuz dökerek o şekilde ovmaya başlayabilirsiniz. Tuzun pütürlü yapısı sirkeyle zaten tepkimeye girmiş olan pası kolay bir şekilde çıkaracaktır.

3- Limon suyu ile silin

Sirke gibi limon da asitli bir madde olduğu için bıçağınızdaki pası çıkarmak konusunda bir hayli etkili olur. Bunun için sirkeden biraz daha farklı bir yöntem izleyebilirsiniz. Öncelikle bir bardağın içine yeteri kadar limon sıkmanız gerekecek. Ardından bıçağınızı bu bardağın içine koyun ve birkaç dakika boyunca bekletin. Sonra biraz pütürlü bir bez ya da sünger ile silmeye başlayabilirsiniz. Asit sayesinde pas kolay bir şekilde çözülecek ve bıçağınız temizlenecektir.

4- Limon tuzu ile ovun

Eğer bıçağınızın diğer yöntemler ile çizilmesinden korkuyorsanız ve bıçağınız hassas bir metal malzemeden yapılmışsa daha nazik bir temizleme için limon tuzu da kullanabilirsiniz. Limon tuzu ile bıçağınızı temizlemek için öncelikle bir miktar suyu kaynatmanız gerekiyor. Ardından bir kabın içine bir ya da iki kaşık da limon tuzunu koyun ve üstüne kaynar suyu dökün. Limon tuzu kaynar suyun içinde eridiğinde henüz çok sıcakken bıçağınızı kabın içine koyun ve bu şekilde bir süre bekletin. Bıçak kabın içinde yeteri kadar kaldıktan sonra çıkartıp silmeye başlayabilirsiniz. Bıçağınız kolay bir şekilde pasından arınacaktır.

5- Soğan sürün

Soğan pek çok alanda olduğu gibi paslarla mücadele etmemizde de bir hayli işimize yarayabilir. Fakat soğanı bıçağınızdan temizlemek için biraz daha farklı bir yöntem izleyeceksiniz. Öncelikle bir adet soğanı alıp ortadan ikiye bölün. Sonra da soğanın üstüne bir miktar pudra şekeri dökün. Ardından bu pudra şekerli soğanı yavaş yavaş paslı bıçağınızın paslı bölgelerine sürtmeye başlayın. Siz sürterken yavaş yavaş pasın da yok olduğunu göreceksiniz.

6- Kola dökün

Kola biliyoruz ki sağlığımız için çok zararlı. Ama kolanın vücudumuz için ne kadar zararlı olduğunu bıçaklarınızdaki pası temizlerken uygulamalı olarak görmek ister misiniz? Evet, kola da paslı bıçaklarınızdaki pası temizleyebilecek bir maddedir. Bunun için paslı bıçağınızın paslı yerine bir miktar kolay döküp bir süre bekletin. Sonrasında bulaşık süngeri ile ovmaya başlayın. Kolanın pası ne kadar kolay bir şekilde çıkardığını ve sağlığımız için de ne kadar zararlı olduğunu göreceksiniz.

7- Pas sökücüleri tercih etmeyin

Marketlerde pası çıkarabilecek pek çok pas sökücü ürün bulunuyor. Fakat özellikle bıçaklarınızı temizlemek için bu ürünleri kullanmamalısınız. Çünkü pas sökücülerin içinde pası çıkarabilmesi için pek çok güçlü kimyasal bulunuyor. Bu kimyasallar da metalin üzerine işliyor ve defalarca yıkasanız da metalin üzerinden çıkmayabiliyor. O yüzden bıçağınızın üzerinde kaldığı müddetçe de sağlığınız için tehlike arz ediyor. Bu nedenle bıçaklardaki pası temizlemek için her zaman doğal maddeleri kullanmanızı öneririz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.