Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

PATATESİN FAYDALARI NELERDİR?

Patates, en yaygın ve en önemli besin kaynaklarından biridir. Patates, yumrulu, kabuklu ve nişastalı bir bitkidir. Patatesin doğal yetişme alanı Ant Dağları’dır ve vitamin, mineral fitokimyasallar bakımından zengindir. Patates, sağlık açısından çok yararlı bir besin kaynağıdır. Özellikle dünya genelinde, ideal bir diyet öğünü olarak kabul edilmektedir ve patates olmadan bir diyet düşünülmemektedir.

Patates yapısında karotenoidler ve fenolleri barındırır. Patates fenolleri, %90 oranında klorojenik asitlerden oluşmaktadır. Orta ağırlıktaki ve yaklaşık 150 gramdaki bir patateste, 27 mg vitamin C, 620 mg potasyum, 0.2 mg vitamin B6 ve az miktarda tiamin, vitamin B2, folat, niasin, magnezyum, fosfor, demir ve çinko bulunmaktadır. Patates, karbonhidrat bakımından zengindir ve orta boy bir patates yaklaşık 26 gr karbonhidrat içermektedir.

Lezzetli bir sebze olan patates, çok çeşitli şekillerde tüketilmektedir. Kabuğu soyulmuş şekilde ya da tümüyle kabuklu şekilde tüketildiği gibi, baharatlı ya da baharatsız da tüketilmektedir. Patates, patates salatası, kızartması ya da patates cipsi şeklinde kullanılmaktadır. Ayrıca, buğulama ve haşlama şeklinde de tüketilmektedir. Bir patates cinsine ve yumuşaklığına bağlı olarak, ortalama 10-25 dk süre ile kaynamaktadır. Patates, uzun ömürlü bir sebzedir. Ev koşullarında haftalarca bozulmadan durabilirken, uygun şartlardaki ticari depolarda ise 10 ile 12 ay boyunca bozulmadan saklanabilmektedir.

Patatesin Sağlığa Faydaları

Patates, sindirim sistemini düzenler, kolestrol seviyesini düşürür, kalp sağlığını destekler, poliplere (parazit gibi) karşı korur, kanseri önleyicidir, diyabeti düzenler, bağışıklık sistemini güçlendirir, yaşlanma belirtilerini azaltır, cildi korur, dolaşımı artırır, kan basıncını düşürür, akışkan dengesini korur, uykusuzluğu azaltır ve göz sağlığını destekler.

Genellikle çocuklarında çok sevdiği patates, hücre yenilenmesinde etkin rol oynar. Beyin hücrelerini ve sinir sistemini destekler, kardioviskular sistemi korur ve atletik performansı destekler. Romatizma ve iltihaplı rahatsızlıkları önlemektedir. Ayrıca, patates, ishali engelleyicidir ve böbrek taşı riskini azaltır.

1.Kemik Sağlığı

bone health_000020717921_Small

Patatesin içinde bulunan, demir, fosfor, magnezyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller, kemik sağlığını ve yapısını desteklemektedir. Patateste bulunan demir ve çinko, kolajen üretimi ve olgunlaşmasında kritik bir rol oynar. Yapısında bulunan kalsiyum ve fosforun, kemik yapısını desteklediği yönünde görüşler yaygındır.

2.Kan Basıncı

Salt-intake-slashed-with-kids-help

Düşük sodyum alımını sürdürmek, kan basıncını düşürecektir. Fakat, artan potasyum alımı, vazodilatasyon etkilere sebep olabilmektedir. Bu durumda, potasyum, kalsiyum, magnezyum içeren patates, kan basıncını düzenleme ve tansiyon dengeleme açısından oldukça sağlıklı bulunmuştur.

3.Kalp Sağlığı

healthy-heart

Lezzetli bir besin kaynağı olan patates, lif, potasyum, vitamin C ve Vitamim B6 içeriği bakımından zengindir. Bundan dolayı, kolestrol oranı düşük olduğundan, kalp sağlığını destekleyici özellikte bir sebzedir. İçermiş olduğu lifler, kandaki kolestrol seviyesini düşürmeye yardımcıdır. Vücudumuzda aşırı homosistein birikmesi, kalp ve damar rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. Patates içinde bulunan vitamin B6 ise, bu homosistein birikmesini önlemektedir.

4.Kanser Riski

Laboratory1

Patatesin içeriğinde bulunan lifler, DNA sentezinde ve DNA yenilenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bu ise, kanser hücrelerinin çoğalmasını önleyici etki sağlamaktadır. Kanser riskini azaltıcı etki gösteren antioksidan maddelerde patates de bulunmaktadır.

5.Sindirim Sistemi

Beautiful young woman jumping on a green meadow with a colored tissue

Lif kaynağı olan patates, sindirim sistemini düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca patates, diyet listelerinde mutlaka yer almalıdır. Çünkü yapısında bulunan lifler, kabızlığı düzenleyici etki yaptığından, kilo vermeye de yardımcı olmaktadır.

6.Kilo Yönetimi ve Tokluk Kontrolü

CalorieDietSS-Post

Patatesin yapısında doğal olarak bulunan lifler, sağlıklı kilo kaybı yaşanmasına yardımcı olmaktadır. Üstelik patatesin yapısında bulunan karbonhidrat ve az miktardaki protein, kilo almak isteyen çok zayıf kişiler içinde ideal bir besin kaynağıdır. Patates, ihtiyacınız olan enerjinin büyük bir kısmını karşılayacaktır.

7.Metabolizma Faaliyetleri

Phen375-Metabolism-Results

Büyük bir vitamin B6 kaynağı olan patates, metabolizma için gerekli olan enerjide, yaşamsal rol oynar. Yapısında bulunan vitamin B6, glikoz ve amino asitler içindeki protein ve karbonhidratlar tarafından bozulmaktadır ve bu işlem metabolizma için gerekli olan enerjiyi sağlamaktadır.

8.Güzel ve Sağlıklı Bir Cilt

woman receiving facial massage

Kolajen, cilt sağlığını destekleyici etki göstermektedir ve kolajenin vitamin C’ye dayandığı düşünülmektedir. Vitamin C, vücudumuz için gereklidir ve vücudumuzu, güneşin zararlı etkilerinden korumaya yardımcı olur. Ayrıca, çevre kirliliğinin ve sis ile dumanın cildimize zarar vermesini önler. Vitamin C, cildin nefes almasına ve dokusunun gelişmesine yardımcı olur. Ek olarak patatesin yapısında bulunan magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko gibi mineraller cilt sağlığı için önemlidir.

9.Beyin Fonksiyonları

4430

Uygun beyin fonksiyonları, glikoz seviyesine, oksijen desteklenmesine, vitamin B komplekslerinin çeşitli bileşenlerine, belirli hormonlara, amino asitlere ve omega 3 gibi yağ asitlerine bağlıdır. Patates içeriğinde ise tüm bu maddeleri bulundurmaktadır. Yüksek karbonhidrat içeriği vardır ve kandaki glikoz seviyesini düzenler. Beynin aktif, verimli olmasını ve algılama gücünü etkilemektedir. Üstelik, beyin yorgunluğuna iyi gelmektedir. Patates içinde bulunan demir, kan dolaşımını etkilediği için, beyin sağlığını pozitif yönde desteklemektedir. Üstelik, çinko, fosfor ve vitamin B kompleksleri de aynı etkiyi göstermektedir.

10.Böbrek Taşı

kidney_xray_thumb800

Kandaki ürik asit seviyesinin artması ile birlikte, böbrek taşı oluşumu da tetiklenmiş olmaktadır. Protein içerikli besinler; et, süt, yumurta gibi, ürik asit seviyesini artırıcı yönde etki göstermektedir. Demir ve kalsiyum gibi mineraller ise, taş oluşumuna neden olmaktadır. Patateste kalsiyum ve demir içermektedir fakat aynı zamanda, magnezyum da içermektedir. İçeriğinde bulunan magnezyum ise, kalsiyum birikmesini engelleyici yönde işlev göstermektedir. Bundan dolayı, böbrek taşı vb gibi rahatsızlıkların önlenmesinde patates önemli rol oynamaktadır.

11.Romatizma Tedavisi

rheum_knee2

Özellikle suda kaynatılmış patatesin, romatizma ağrılarını hafiflettiği düşünülmektedir. Ayrıca, patatesin yüksek nişasta ve karbonhidrat içeriği, vücut ağırlığını azaltmaya eğilimlidir bu da romatizması olan bireylerin ağrılarının azalmasına yardımcı olmaktadır.

12.Hücrelerin Yapılandırılması ve Yenilenmesi

human-cells1

Orta boy bir patateste, bir miligram besin değerinin yarısı, sağlık için, yüksek katkı sağlamaktadır. Çünkü, patateste vitamin B6 bulunmaktadır. Vitamin B6, 100’den fazla enzim reaksiyonları içermektedir. Bu enzimler reaksiyonları  ise, protein, amino asit, DNA için nükleik asit üretiminde kullanılmaktadır. Bundan dolayı, patates içindeki vitamin B6, hücre yapılanmasında ve yenilenmesinde oldukça etkin rol oynamaktadır.

Fazla Patates Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

Patates yağ içermez fakat bol miktarda nişasta ile karbonhidrat ve az miktarda da protein içerir. Harward Üniversitesi’ne göre, patatesin içinde bulunan karbonhidrat, sindirimi hızlandırdığı için, kandaki şeker ve insulin seviyesini dalgalandırmaktadır. Bu durum ise, yemek yedikten sonra hemen açlık hissetmenize neden olmaktadır. Sonuçta, aşırı patates tüketimi, fazla kilo almaya sebebiyet verebilmektedir.

Çok fazla, kızartılmış ya da cips şekline getirilmiş patates tüketimi de kilo artışına sebebiyet vermektedir. Diğer yandan, patateste tıpkı diğer besin kaynaklarında olduğu gibi, alerjik durumlar gözlenebilmektedir.

Patatesin En Sağlıklı Kullanım Şekli Nasıl Olmalıdır?

Patatesi pişirmeden önce, kabuğunu soymamak, sağlık için daha uygun olacaktır. Çünkü patatesin kabuk kısmı, büyük oranda mineral ve protein içermektedir. Ayrıca patatesi haşladığınız suyu dökmeyip, aynı su ile tekrar patates kaynattığınız takdirde, su içindeki vitamin C oranı artmış olduğu için, bu vitaminden de faydalanmış olursunuz.

Patatesi kızarttığınız takdirde, patates içindeki C vitamini kaybolacaktır. Bundan dolayı patatesi fırınlayarak ya da buharda pişirerek tüketmek çok daha sağlıklı olacaktır.

Besin Değerleri

Bir adet orta boy fırınlanmış patates (173 gr) için;

Yapı Maddesi             Miktarı                      Besin Değeri Yoğunluğu                      Dünya Sağlıklı Gıdalar  Derecesi

Vitamin B6               0.54 mg                         3.6                                                           çok iyi

Potasyum                 925.55 mg                     3.0                                                            iyi

Bakır                          0.20 mg                        2.5                                                             iyi

Vitamin C                 16.61 mg                       2.5                                                              iyi

Manganez                 0.38 mg                        2.1                                                              iyi

Fosfor                         121.10 mg                     1.9                                                              iyi

Vitamin B3               2.44 mg                         1.7                                                              iyi

Lif                               3.81 mg                         1.7                                                              iyi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.