Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

PATLAMIŞ MISIR YEMEK İÇİN 7 SAĞLIKLI SEBEP

Özellikle kış gelince evlerimize kapanıp film-dizi geceleri yaptığımız bir gerçek. Ya da gösterime yeni bir film girdiğinde soluğu sinemalarda alıyoruz. Böyle zamanlarda atıştırmalık olarak gevrek, tuzlu bir şeyler yemek isterseniz patlamış mısır harika bir seçenek. Ancak patlamış mısırın sağlıklı olup olmadığı konusunda önyargılarınız olabilir. Sizler için bu önyargıyı çürütecek bir liste hazırladık. İşte patlamış mısır yemek için 7 sağlıklı sebep;

1. Protein deposu patlamış mısır

1. Protein deposu patlamış mısır

Patlamış mısırın her bir tanesi tükettiğiniz paketlenmiş patates cipslerinden çok daha fazla protein ve fosfor içerir. Üstelik işlenmiş gıda olmadığından bu cipslerden katbekat daha sağlıklıdır. Belki size inandırıcı gelmeyecek fakat patlamış mısırda yumurta ve ıspanaktan daha fazla demir bulunur. İşte bu sebepler patlamış mısırı tam bir protein deposu haline getiriyor.

2. Patlamış mısır ve kilo sorunsalı

2. Patlamış mısır ve kilo sorunsalı

Patlamış mısır kilo vermenize yardımcı olacak harika bir atıştırmalıktır. Özellikle kilosuna dikkat edenlerin hayalindeki sağlıklı aperatif patlamış mısırda şeker ve yağ bulunmuyor. Üstelik düşük kalorili oluşu da patlamış mısırı daha çok sevmemiz için haklı bir neden. 1 bardak patlamış mısır sadece 31 kalori! 3,5 bardak patlamış mısır sizi tıka basa doyururken sahip olduğu kalori miktarı neredeyse 3 kurabiye kadar. O halde kurabiye ve patlamış mısır arasında karar vermeniz gerektiğinde hangisinin sizi daha tok tutacağını bir kez daha düşünün.

3. Sağlıklı bir tam tahıl kaynağı

3. Sağlıklı tam tahıl kaynağı

Patlamış mısır ‘’tam tahıl’’lı bir sağlık kaynağıdır. Yani beslenme düzeninizde lif ihtiyacınızı karşılayacak güçlü bir besindir. 1 bardak patlamış mısır 1.3 gram lif içerir. Pensilvanya Scranton Üniversitesi kimya profesörü Joe Vinson; ‘‘Tam tahıllı besinler, meyve ve sebzeler içerdikleri antioksidan miktarı yönünden karşılaştırılabilir.’’ diyor ve ekliyor: ‘‘Çilek ve diğer renkli gıdalar yüksek miktarda antosiyanin antioksidanları içerirken, tam tahıllı besinler fenolik asit antioksidanı içerir. Bu antioksidan grubu vücut tarafından daha iyi bir şekilde absorbe edilir.’’ Tüm bu faydalarının yanı sıra içerdiği polifenol sayesinde kansere karşı etkin bir mücadele veren patlamış mısır, aynı zamanda B1 vitamini sayesinde beyni de güçlendiriyor. Bağışıklık sistemi üzerindeki olumlu etkisinin yanı sıra patlamış mısır içerdiği karbonhidratlar sayesinde size gün içinde ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar.

4. Patlamış mısır yerken sıkılmazsınız

4. Patlamış mısır yerken sıkılmazsınız

Patlamış mısır deyip geçmeyin. Kendisi çok yönlü bir atıştırmalık! Sade ya da baharatlı olarak, şeker ya da tereyağı ile tatlandırarak tüketebilirsiniz. Kuru ya da yağlı, patlamış mısırın her türlüsü sağlıklı!

5. Açlığı bastırmak için patlamış mısır

5. Açlığı bastırmak için patlamış mısır

Patlamış mısır harika bir ara öğündür. Çünkü mısır patladığı zaman içindeki hava molekülleri diyetinize zarar vermeden midenizi şişirerek sizi uzun süre tok tutar. O halde acıktığınızda çikolataya sarılmayın. İkisinin de kaç kalori olduğunu düşündüğünüzde patlamış mısır sizin en yakın dostunuz olacaktır.

6. Patlamış mısır glütensizdir

6. Patlamış mısır glütensizdir

Evet, patlamış mısır glüten içermez. İnce öğütülmüş mısırı gevrek tavuk ya da balık parçaları yapmak için ekmek kırıntıları yerine kullanabilirsiniz. Ya da yaptığınız mevsim salatasının üzerine yine ekmek kırıntısı yerine serpebilirsiniz. Glütensiz bu harika besini es geçmeyin.

7. Patlamış mısır ekonomiktir

7. Patlamış mısır ekonomiktir

Şu anda marketlerde kilosunu 4-5 TL civarında bulabileceğiniz mısır, diğer atıştırmalık yiyeceklere göz attığınızda bunlar arasında en ucuz durumda. Hem sağlıklı hem de ekonomik patlamış mısır favori atıştırmalığınız olmayı hak ediyor!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.