Doğanın bize armağanı olan bitkiler ve doğal yağlar hem hastalıkların tedavisinde hem de güzelleşmek için sıkça başvurduğumuz yöntemlerdir. Kimyasal ilaçların ya da cerrahi müdahalenin mümkün olmadığı çok eski zamanları düşünürsek alternatif tıbbın verdiği olumlu sonuçlara odaklanabiliriz. Günümüzde modern tıbbın gelişmesiyle bahsettiğimiz yöntemler yerini yardımcı tedavi sıfatına bıraksa da birçok hastanın şifa arayışı doğal bitki kürleriyle başarılı sonuçlar veriyor.

Bugünkü yazımızda hemoroid ya da halk arasındaki ismiyle basurun doğal yollarla tedavisinden bahsedeceğiz. Hemoroid nedense söylemeye bile çekindiğimiz hastalıklardan biri. Bu sebeple çoğu zaman muayene olmayı erteleyip aslında tedavinin seyri açısından kendimize zarar veriyoruz. Tüm hastalıklarda olduğu gibi hemoroidte de erken teşhis önemli bir konudur.

Hemoroid Nedir?

Hemoroid hastalık tanısından önce, anal kanalda her insanda doğal olarak bulunan damarsal yapıdır. Bu damarsal yapı; düz kas doku, elastik bağ doku, mukoza ve kan damarlarından meydana gelir. Hemoroid bu yapısı sayesinde anal kanalın kasılıp, gevşemesini sağlar. Yani dışkılama ve gazın tutulması hemoroidin kontrolündedir. Hemoroidin hastalık tanısı ise; bu damarsal yapının büyüyerek zamanla sarkması sonucunda kanama ve ağrı şikayetlerini de beraberinde getirmesidir.

Hemoroid Neden Olur?

Hemoroit neden olur

İlerleyen yaşa bağlı olarak, beslenme, dışkılama alışkanlıkları ve başka sağlık problemleri nedeniyle hemoroid yapısında görev alan kaslar zamanla zayıflar. Anal kanalda bulunan hemoroid yastıkçıklar özellikle kabızlık çekenlerde dışkının daha fazla basınç yapmasıyla yer değiştirir. İlerleyen evrelerde açık parlak kırmızı renkte kanama şikayetleriyle kendini gösteren hemoroid hastalığı, ağrı ve kaşıntıya neden olur. Bu bölgede iltihap oluşmasıyla birlikte maalesef hemoroid doğal yapısından uzaklaşarak hastalığa dönüşür. Son evrelerinde anüsten belirgin bir şekilde dışarı sarkan dokuya cerrahi müdahale uygulanır. Bu nedenle makatta dolgunluk hissi ve kaşıntı, yanma ya da ağrı durumlarında zaman kaybetmeden muayene olunmalıdır.

Hemoroid Tedavisi

Hemoroid tedavisi hastalığın ilerleme seyrine göre antibiyotik tablet ya da merhem gibi ilaçlarla, son aşamada lazerle ya da klasik cerrahi yöntemlerle yapılır. Bunun yanı sıra ağrıların azaltılması için doktorunuz size ılık suyla dolu küvette oturarak ağrıyı hafifletmenizi önerebilir. Bu kaslarınızı rahatlatacak bir uygulamadır. Hemoroid hastalığında da daha fazla acı çekmemek için uymanız gereken bir beslenme düzeniniz vardır. Bu süreçte acı ve baharatlı besinlerden uzak durmanız önerilir. Tüm bunların dışında alternatif tıbbın geliştirdiği, eski zamanlardan beri uygulanan tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Bizim bahsedeceğimiz patlıcan sapı kürü ise bu yöntemler arasında en etkilisidir. İşte birçok kişinin deneyip olumlu sonuçlar aldığı, hemoroide karşı patlıcan sapı kürü mucizesi.

Hemoroid İçin Mucize Çözüm: Patlıcan Sapı Kürü

Patlıcan sapı kürü nasıl uygulanır

Öncelikle patlıcan sapı kürünün, hemoroid başlangıcı olanlarda tek başına fayda etmesine rağmen, ilerleyen evrelerde mutlaka ilaç desteğiyle birlikte uygulanması gerektiğini belirtelim. Kür boyunca turşu, sirke, acı biber, domates, bulgur, çilek ve baharatlardan uzak durmalısınız. 5 gün süren patlıcan sapı kürü bitiminde yine aşırıya kaçmadan saydığımız besinleri tüketmenizde bir sakınca yoktur. Kür boyunca üşütmemeye özen göstermeli, soğuk yerlere oturmamalısınız. Özellikle yıllardır hemoroid sıkıntısı çekenlerdenseniz iltihaba karşı patlıcan sapı kürünü mutlaka doktorunuzun önerdiği antibiyotiklerle birlikte uygulamalısınız. Gelelim kürün hazırlanmasına.

Patlıcan Sapı Kürü Nasıl Uygulanır?

10 adet kemer patlıcanın yeşil sap kısımlarını keserek bol suyla yıkayın. Bu kür için yalnızca patlıcan saplarını kullanacağız. Patlıcan saplarını iyice yıkadıktan sonra, 10 su bardağı suyla dolu tencerede kapağı açık şekilde kaynatın. Patlıcan sapları kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısarak tencerenin kapağını kapatın. Bu şekilde 30 dakika boyunca kaynatmaya devam edin. 30 dakikanın sonunda ocağı kapatın ve tencerenin kapağını açmadan, kendi halinde soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra patlıcan saplarını tencereden alarak süzdüğünüz sarımtırak patlıcan sapı suyunu cam bir şişeye aktarıp buzdolabına koyun. Hazırladığınız bu suyu 5 gün boyunca, her sabah ve akşam aç karnına 1 bardak için. Evet, hazırlaması ve uygulaması gayet kolay olan patlıcan sapı kürü sayesinde hemoroidten kurtulmak mümkün.

Siz de ilaçlardan yeterince fayda göremediğinizi düşünüyorsanız ya da ameliyat olmanıza rağmen tekrarlayan hemoroid probleminiz varsa patlıcan sapı kürünü mutlaka deneyin!