Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Patlıcanın Faydaları Nelerdir?

Koyu mor rengi, parlak ve kendine has dokusu, eşsiz lezzeti ile patlıcan, her mevsim pazar ve marketlerde yerini almaktadır. Fakat patlıcanın en lezzetli olduğu dönem, ağustos ve ekim ayları arasındaki süreçtir. Patlıcan domateste olduğu gibi, salkım şeklinde yetişen bir bitkidir. Patlıcanın hoş hafif acımsı bir tadı ve süngerimsi, gözenekli bir dokusu vardır. Patlıcan, tropikal ve yarı tropikal iklim şartlarında yetişir. En tutulan patlıcan türleri Kuzey Amerika ve Avrupa bölgelerinde yetişen armut şekilli patlıcanlardır.

FAO’nun 2012 de ki araştırmasına göre, dünya genelinde %54 oranı ile Çin patlıcan üretiminde birinci sıradadır. Patlıcan üretiminde Çin’i sırası ile, Hindistan (%25), İran, Mısır ve Türkiye takip etmektedir.

Besin değeri olarak patlıcan; vitamin C, vitamin B6, vitamin K, vitamin B1, tiamin, niasin, magnezyum, fosfor, bakır, diyet lifi, folik asit, folat, klorojenik asit, potasyum, demir, kalsiyum ve mangenez içermektedir. Patlıcan doymuş yağ ve kolestrol içermemektedir.

Düşük oranda yağ, protein ve karbonhidrat içeren patlıcan, vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Yapısında bir miktar nikotin bulunan (100 gramında 0.01 mg)  patlıcan, sağlığa bir zararı olmadığı için yenilebilir bir bitkidir. Fakat, yaklaşık 9 kg patlıcanda, bir sigaranın yapısında olan nikotin miktarı kadar nikotin bulunmaktadır.

Patlıcanın Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Patlıcan; beyin sağlığı ve  kardiovaskuler sağlık açısından faydalı bir bitkidir. Ayrıca, antioksidan etkisi bulunan patlıcan, serbest radikallere karşı mücadelede etkin rol oynamaktadır. Kanser riskini azaltan ve kalp ile damar sağlığını korumaya yardımcı olan patlıcan, kilo vermeye de yardımcı bir besin kaynağıdır. Kemik sağlığı ve kansızlık (anemi) tedavisinde de önemli bir gıda olan patlıcan, beyin işlevlerini destekleyici bir besin maddesidir.

1.Beyin

biofeedback-580x410

Patlıcan üzerine yapılan çalışmalar, patlıcanın kabuğunda bulunan ve bir antosiyanin fitobesin olan nasunin isimli bir madde üzerine yoğunlaşmıştır. Nasunin, etkili bir antioksidan maddedir ve serbest radikal yiyicidir. Nasunin aynı zamanda, hücre zarı hasarına karşı koruyucudur. Patlıcanın yapısında bulunan nasunin, beyin hücrelerinin zarlarını korur, hücrelerdeki moleküller arasındaki bağlantıyı sağlar.

Beyindeki hücrelerin, lipid içeren hücre zarlarını korumaya yardımcı olan antioksidanlar, serbest radikallerden gelecek olan zararları engeller. Ayrıca patlıcan, yaşa bağlı olarak gelişen mental bozuklukları önlemektedir ve hafızayı güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Beyinin ihtiyacı olan oksijenin kan içinde taşınmasına yardımcı olan patlıcan, sinirsel geçiş yollarını uyarır ve analitik düşünme gücünü destekler. Patlıcan hem beyin hücrelerini korur hem de beynin mental aktivitesini artırır. Patlıcan içeriğinde bulunan potasyum minerali sayesinde, beyin için ideal bir besin kaynağıdır.

2.Kanser

dna-cancer-tumour-institute-cancer-research-2-390x285

Patlıcanın yapısında bulunan polifenoller, anti kanserojen etki göstermektedir. Antosiyanin ve klorojenik asit içeren patlıcan, antioksidanlar gibi anti enfeksiyon işlev bileşimindedir. Bunlar, vücut hücrelerini üretirler ve serbest radikallerden kaynaklanan hasarları önlerler. Patlıcan, içeriğinde bulunan klorojenik asit sayesinde, tümör oluşumunu önler. Ayrıca yine klorojenik asit sayesinde, kanserli hücrelerin sıçramasını ve yayılmasını önlemektedir. Kanser hücrelerinin yok edilmesini sağlayan patlıcan, bu işlem için gerekli olan enzimlerin üretilmesini desteklemektedir.

Liflerin faydalı etkileri ile birlikte, patlıcanlar önemli bir antioksidan kaynağıdır ve vücudu çeşitli hastalıklara karşı korumaktadır. İçeriğinde bulunan vitamin C yardımı ile, beyaz kan hücrelerinin aktivitesini ve üretilmesini desteklemektedir.

3.Kemik

How-to-Optimize-Your-Bone-Health_article_header

Kemik sağlığı için oldukça önemli olan patlıcan, kemik erimesi ve osteoporoz  riskini büyük oranda azaltır. Patlıcanın içeriğinde bulunan fenolik bileşenler,kemikleri güçlendirir ve kemiklerin mineral yoğunluğunu çoğaltır. Patlıcan, zengin bir demir ve kalsiyum kaynağıdır ve kemik sağlığı ile kemik dayanıklılığını bütünleyici bir gıda maddesidir. Sonuç olarak, patlıcanın içinde bulunan potasyum, kalsiyum alımına ve kemik sağlığını desteklemeye yardımcı olmaktadır.

4.Kansızlık

Prevent-Anemia-During-Pregnancy

Vücudumuzda meydana gelen demir eksikliği genel sağlığımız için çok tehlikelidir. Bu durum ise belirgin bir şekilde anemiye sebep olmaktadır. Anemi, baş ağrısı, migren, yorgunluk, halsizlik, depresyon ve bilişsel bozukluğa neden olmaktadır. Bu durumda, demir içeriği yüksek besinler yemek, anemiye karşı mücadelede önemlidir. Patlıcanın ise etli kısmı, yeterli bir demir kaynağıdır. Bakır içeriği bakımından da zengin olan patlıcan, kırmızı kan hücrelerinin temel bileşimi olan demir kadar önemlidir. Patlıcan; enerjinizi ve gücünüzü yükseltir, stres ve yorgunluk hissinizi giderir.

5.Kilo

problems_losing_weight_with_thyroid_disease_follow_this_advice

Neredeyse hiç yağ ve kolestrol içermeyen patlıcan, kilo vermek isteyenler için ideal bir yiyecek haline gelmiştir ve obezite problemleri ile mücadelede önemli bir besin kaynağıdır. Lif, oldukça doyurucu bir bileşendir ve beynimizde acıktığımızı belirten ghlerin isimli hormonun salgılanmasını engellemektedir.

Diyet lifleri, genellikle kontrolü kilo kaybı için önemli bir faktör olarak bilinir. Lif, sindirim sisteminde hacim arttırıcı maddeler gibi etki gösterdiği için, kilo vermeye yardımcı bir bileşendir. Patlıcan çok düşük seviyede olan kalori içeriği ile, sağlıklı ve fit bir vücut için ideal bir besin kaynağıdır.

6.Antioksidan

japanese-eggplant-ginger-miso-b

Yapılan araştırmalara göre, fenolik bileşim kaynağı bakımından zengin bir sebze olan patlıcan, antioksidan olarak işlev göstermektedir. Antioksidan özelliği sayesinde patlıcan; enfeksiyon, bakteri ve mantarlara sebep olan elementlere karşı mücadelede etkindir. Patlıcan, klorojenik asit içeriği yardımı ile, serbest radikallere karşı iyi bir savaşçıdır. Antioksidan olarak patlıcan; kötü kolestrolü, mikrobik faaliyetleri ve kanseri (anti mutajenik) önleyici özellik göstermektedir.

7.Kalp

o-INSOMNIA-HEART-FAILURE-facebook

Lif, potasyum, vitamin C, vitamin B6 ve fitobesin içeriği ile patlıcan; kalp sağlığını destekleyen bir besin kaynağıdır. Flavonoid içeriği bulunan gıdalar, kalp hastalıklarına bağlı olarak gelişen ölüm riskini düşürmektedir. Antosiyanin içeriği bulunan sebze ve meyveleri tüketmek, kardiovaskuler hastalıkların gelişmesini önlemektedir. Antosiyanin içeriği sayesinde patlıcan, haftada bir gün tüketildiğinde kalp hastalıkları riskini %34 oranında azaltmaktadır. Üstelik yapılan bir diğer araştırmaya göre, antosiyanin alımı arttıkça, tansiyon değerlerinde düşüş gözlenmektedir.

8.Kolesterol

cvintroductionslide

Laboratuar araştırmaları göstermiştir ki, patlıcanda bulunan fenolik bileşim, klorojenik asit miktarı ile doğru orantılı olduğu için, klorojenik asit ise, bir serbest radikal ayrıştırıcı olduğu için, patlıcan, kandaki kötü kolestrol seviyesini düşürmeye yardımcıdır. Ayrıca, patlıcan; anti mikrobiyal, abtiviral ve anti kanserojen faktör olarak sağlıklı bir besin kaynağıdır.

9.Diyabet

insulin

Yüksek lif içeriğine bağlı olarak ve düşük oranda çözünebilir karbonhidrat oranı ile patlıcan, diyabet kontrolü açısında ideal bir yiyecektir. Patlıcan kendine özgü özelliklerine bağlı olarak, vücuttaki glikoz ve insülin aktivitesini düzenleyici etki göstermektedir. İnsülin seviyesi stabil olduğunda, diyabet tehlikesi ve kandaki şeker seviyesinin artması gibi durumlar önlenmiş olunmaktadır.

Çok Fazla Patlıcan Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

  • Patlıcanın yapısında sınırlı miktarda bulunan oksalat, vücut içinde çok fazla biriktiği zaman, kristalleşebilir ve bazı sağlık problemlerine neden olabilir. Bundan dolayı, çok fazla patlıcan tüketimi, tedavisi olmayan böbrek taşı oluşumuna ve safra kesesi problemlerine sebep olabilir.
  • Patlıcanın bilinen bir alerjen etkisi olmamasına rağmen, çok fazla patlıcan yemeden önce, doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.
  • Patlıcanı pişirirken bezim değerlerini kaybetmemesi adına, kızartmak yerine fırınlamak çok daha sağlıklı olacaktır.

Besin Değerleri

99 gram patlıcan (1 kase) için besin değerleri şu şekildedir:

(kalori=35)

Besin Bileşeni               Miktar            Bileşen Yüzdesi          Dünya Sağlıklı Gıdalar Derecesi

Lif                                          2.47 g                      % 10                                                Çok İyi

Vitamin B1                          0.08 mg                   % 7                                                Çok İyi

Bakır                                     0.06 mg                   % 7                                               Çok İyi

Manganez                            0.11 mg                     % 6                                                   İyi

Vitamin B6                          0.09 mg                    % 5                                                   İyi

Vitamin B3                          0.59 mg                     % 4                                                  İyi

Potasyum                             121.77 mg                  % 3                                                  İyi

Folat                                      13.86 mcg                 % 3                                                  İyi

Vitamin K                             2.87 mcg                   % 3                                                  İyi

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.