Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Patlıcanın Zararları Nelerdir?

Patlıcan sizlerinde bildiği gibi birçok açıdan oldukça sağlıklı bir sebzedir. İçerisinde bulundurduğu C vitamini ile birlikte anti-viral ve anti-bakteriyel özelliklere sahiptir. Patlıcan mutfaklarımızın vazgeçilmez sebzelerinden biri olmaktadır. Ancak yanlış pişirilmesi, korunması yada tüketim hataları bazı sağlık sorunlarına sebebiyet verebilmektedir.

Ancak bunların yanı sıra bazı kişilerde patlıcan bazı sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Zararları konusunda doktorunuzdan destek alabileceğiniz gibi aynı zamanda evinizde alacak olduğunuz birkaç önlem ile birlikte patlıcanın zararlarını yok edebilirsiniz.

Patlıcanın Yararları Nelerdir?

 1. Tip 2 Diyabet: Patlıcanın içermekte olduğu karbonhidratlar sayesinde glikoz emilimini kontrol etmekte ve Tip 2 diyabet hastalarının kan şekerlerinin düzeylerini düşürmektedir. Bu yüzden diyabet hastalarına patlıcan tavsiye edilmektedir.
 2. Kalp Sağlığı: Potasyum koroner, kalp hastalıklarını önleyen sıvıların tutmakta, ortadan kaldırmakta ve vücudu nemlendirmektedir. Patlıcan kolesterolü düşürmekte ve kan akışını artırmaya yardımcı olmaktadır. Folat, magnezyum, potasyum, B3 ve B6 vitaminleri, antioksidanlar ve beta karoten gibi diğer besin değerlerine sahiptir. Bunun için inme ve kalp krizi riskini az olmaktadır.
 3. Beyin Sağlığı: Patlıcan hücre zarlarını korur, nöral aktiviteyi kolaylaştırarak ve keskin bellek fonksiyonlarını iyileştirmektedir.
 4. Demir: Demir, oksijenin taşınması için oldukça gereklidir, ancak vücutta fazla bulunması zararlıdır. Demir özellikle menopoz sonrası kadınlarda ve ayrıca erkeklerde sık görülen bir sorundur.
 5. Kilo Kaybı: Patlıcan, yüksek su içeriğine sahiptir ve kalorisi oldukça düşüktür. Sizlerin uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Diyet için çok iyi bir kaynaktır, şeker seviyesini yönetir ve zehirli atıkların ortadan kaldırılmasını hızlandırır. Ayrıca metabolizmayı hızlandırarak kalori kaybedilmesine yardımcı olur.
 6. Sindirim Desteği: Patlıcan iştahı artırır ve sindirime yardımcı olur. Antioksidanlar ve lif, bağırsak hareketlerini düzenleyerek, temizlemektedir. Bunların yanı sıra kabızlık ve kolon kanserini önlemeye ve hemoroid, kolit, gastrit ve mide iltihapları ile oluşan sorunlara rahatlama sağlayabilir. Patlıcan püresi gaz sorunlarınıza da yardımcı olmaktadır.
 7. Antibakteriyel: C vitaminini bulunduran patlıcan etkili bir anti-viral ve anti-bakteriyel kaynaktır.
 8. Kusursuz Cilt: Patlıcan mineraller, vitaminler ve lif bakımından zengindir. Yüksek su içeriği ile kuru, pul pul, kırışmış cildi tedavi ederek cildi nemli tutar. Yaşlanma önleyici maddeler olarak antioksidanlar, antosiyaninleri içermektedir. Topikal olarak uygulandığında, patlıcan yağlı ciltler için çilleri, siğil tedavisi, solma ve lekeleri yok etmekte oldukça etkilidir.
 9. Saç Güçlendirmek: Mineraller, vitaminler ve patlıcan bulundurduğu yüksek su içeriğiyle kafa derisine besin sağlar, kırık uçların oluşmasını önler, sağlıklı ve güçlü saçların oluşmasını sağlar. Enzimler saçınızın foliküllerini teşvik eder ve saçınıza parlak doku oluşmasına yardımcı olur.
 10. Balgam Söktürücü: Doğrudan ateşe kavrulmuş ve tuz ile süslenmiş patlıcan yemek, geleneksel tedaviler kapsamında balgamdan kurtulmak için kullanılmaktadır.
 11. Dalak Bakımı: Sıtma nöbetinden muzdarip insanlar, dalak büyümesi hafifletmek için, sabah aç karnına ham şeker ile pişmiş patlıcan, tavsiye edilir.
 12. Uykusuzluk Sorunları: Eğer kolayca uykuya dalmakta sorunlar yaşıyorsanız, akşamları bir pişmiş patlıcan yiyiniz. Eğer düzenli olarak bu tedaviyi uygularsanız, uykusuzluk sorununu aşabilirsiniz.
 13. Şişme ve Ağrıları Rahatlatır: Bir tutam zerdeçal tozunu birkaç tavada ısıtılmış patlıcan dilimleri ile karıştırınız. Bunu şişme ve yaralanmalara, eklem ağrılarına lapa şekilde uygulayınız.
 14. Vücut Kokusunu Önler: Avuç içi ve ayak tabanına patlıcan suyu uygulayın. Bu terlemeyi kontrol eder ve vücut kokularını yok eder.
 15. Panzehir: Patlıcan mantar zehirlenmesi vakalarında bir panzehir olarak kullanılmaktadır.
 16. Çatlak Cildi İyileştirme: Çatlak topuklar ve çatlamış parmaklar, patlıcan ve vazelin merhemlerinden oluşan bir karışımla yatıştırılabilmektedir.
 17. Kolon Kanserini Önler: Patlıcan fiber toksinler ve kimyasalları emerek kolon kanseri riskini azaltır. Antioksidan bileşikler, klorojenik asit, hücrelerin kanser hücrelerine dönüştürmesini engeller ayrıca hücreleri korur. Nasunin kanser hücrelerini besleyen kan damarlarının büyümesini önlenmesi için anti-anjiyojenik özelliklerini kullanır.
 18. Sigara: Patlıcan sigarayı bırakmak için çalışan kişilere yardımcı olmaktadır. Patlıcanın içinde bulunan nikotin bu duruma yardımcıdır.
 19. Sodyum Miktarı: Patlıcanlar yüksek tansiyonu önler. Ayrıca kalp hastalığı, felç ve böbrek hastalığı riskini azaltır.
 20. Vitaminler ve mineraller: Patlıcan protein, vitamin C ve demirleri iyi miktarda içerir. Ayrıca, iyi bir kalsiyum, potasyum, fosfor, folik asit kaynağı olmaktadır.
 21. Patlıcanın ayrıca diş problemlerine de iyi geldiği bilinmektedir.

Patlıcanın Zararları Nelerdir?

Patlıcanın zararları her yaşta kişiyi etkileyebilmektedir. Patlıcanın zararlarından etkilenmemek için ise, patlıcanı dozunda tüketmeniz gerekmektedir. Zararları ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Boğaz Şişmesi

bogaz-sismesine-ne-iyi-gelir_646x340

Yapılan araştırmalar kapsamında, patlıcanın alerjik reaksiyonlara neden olabildiği anlaşılmıştır. Bu kapsamda yaygın olarak görülen reaksiyonlar ise kaşıntı ve döküntüleridir. Bunlara ek olarak daha ciddi reaksiyonlardan birisi olan, boğaz şişmesidir. Patlıcan alerjisi, domates ya da biber olarak itüzümü ailesinin diğer üyeleri de kişileri etkileyebilmektedir. Ancak bu sebzelerin ciddi olma eğilimleri yoktur.

Bu gibi nedenlerden dolayı, özellikle ebeveynler çocukların patlıcan tüketmelerini kontrol altında tutmaları gerekmektedir. Antihistaminikler de çoğu patlıcan alerjilerini tedavi edebilmektedir.

2.Nikotin

patlican

Yaklaşık 1993 yılında yapılan bir araştırma kapsamında, patlıcanın nikotin oranının yüksek konsantrasyon içerdiğini ve yaygın olarak tüketilen bu sebzenin, tütün maddelerine bağımlılık yapıcı uyarıcılara sahip olduğunu belirtmiştir. Bu kapsamda patlıcanın nikotin benzeri bir moleküler yapıya sahip olduğu, ancak nikotinle aynı şey olmadığını bildirmişlerdir. Nikotinin bağımlılık veya uyarıcı etkisi bulunurken, patlıcan da böyle bir özellik bulunmamaktadır. Bu yüzden fazla patlıcan tüketimi kişilerde uyarıcı etkileri tetikleyerek sağlığınıza zarar vermektedir.

3.Olgunlaşmamış Patlıcan

map

Olgunlaşmamış patlıcan yemek sizlerde mide bulantısı ve kusma gibi sorunlara neden olmaktadır. Ayrıca taze Olmayan patlıcanları da tüketmek sizlerde aynı etkiye neden olacaktır. Bu tarz patlıcanlar kimi zaman zehirlenmeye bile neden olabilmektedir. Bunun için patlıcan seçerken taze ve tam olgun olmasına dikkat ediniz.

Taze patlıcanı seçebilmek için ise; renginin tam olarak parlak mor olması gerekmektedir. Olgunluğu anlamak için ise, parmağınızla bastırmanız gerekmektedir. Patlıcanın çok sert olmaması gerekmektedir. Bu tarz patlıcanları almamanız gerekmektedir.

4.Böbrek Sorunları

138728728614237

Patlıcanın içerisinde bulunan okzalat içeriği sebebiyle, özellikle böbrek sorunlarına neden olabilmektedir. Bu kapsamda ise, böbrek taşı ve safra kesesi gibi sağlık sorunları kişilerde görülmektedir. Bu sorun genellikle patlıcanın olması gerekenden daha fazla tüketilmesi sonucu meydana gelmektedir.

5.Deri Sorunları

alerji-kasintisi

Patlıcan, ciltleri hassas olan kişileri kötü etkilemektedir. Bu kapsamda kişilerde cilt kızarıklıkları, şiddetli kaşınmalar ve cilt dökülmeleri gibi sorunlar oluşabilmektedir. Bunlar için kremler ve merhemler kullanabilirsiniz.

6.Mide Bulantıları

fft99_mf5688615

Patlıcanın yanlış pişirilmesi, yanlış korunması, bayat olması gibi nedenler kişilerde mide bulantısına neden olabilmektedir. Mide bulantılarına kimi zaman kusmalar eşlik etmektedir. Taze olmayan patlıcanların kullanılması kimi zaman zehirlenmelere de neden olmaktadır.

Patlıcanın Zararlarından Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Eğer patlıcana alerjiniz varsa, bunun için ilk olarak doktorunuza giderek tıbbi bir yardım almanız ve yemek düzeninizi bu şekilde ayarlamanız gerekmektedir. Yazımızın öncesinde belirtiğimiz patlıcan seçimini dikkatli yaparak, taze olanları seçmeniz gerekmektedir.

Her sebze ve meyvenin fazlasını yemenin zararlı olduğunu unutmadan, sizlerde patlıcan tüketirken dikkatli olmanız gerekmektedir. Patlıcanlar, sert sebzeler olmasına rağmen çabuk bozulmaktadır. Buzdolabında saklanması gereken bu sebzeler, birkaç gün içerisinde bozulmaktadır. Bu yüzden çabuk tüketmeye özen göstermelisiniz.

Bol suyla yıkamayı asla ihmal etmeyiniz. Patlıcanın kesilmesi ile oluşan acı tat herhangi bir sorun oluşturmamaktadır. Patlıcanı çiğ tüketmemeniz gerekmektedir. Patlıcanın bir yaz sebzesi olduğunu da unutmayınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.