Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Pazıyı Çiğ Çiğ Bile Tüketmenize Sebep 8 Hayati Yönü

Sebze ve meyve tüketiminin sağlık açısından ne denli önemli olduğunu ve bu besinlerin yararlarını sık sık duymaya alıştık. Nitekim bunlar bilimsel gerçekler! Fakat sebzelerin faydalı fitokimyasal yapıları ile ilgili veriler genellikle arka planda kalıyor. Pazı yaprakları da içerdiği değerli bitki besin maddeleriyle hakkında daha fazla şey öğrenmemiz gereken önemli sebzelerden biri.

Yakın zamanda yapılan araştırmalar pazının 13 farklı polifenol antioksidanı içerdiğini ortaya koymuştur. Bu antioksidanlardan ‘kaempferol’ olarak adlandırılan flavonoid grubu; brokoli, karalahana ve çilek gibi başka yiyeceklerde de bulunur. Ancak kalp dostu değerli kaempferoller hiçbir besinde pazı da bulunduğu kadar etkili değildir. Bununla birlikte, pazıda bol miktarda bulunan ‘sirinjik asit’ kan şekerini yükselten enzimleri etkisiz hale getirir. Bu yönüyle pazı, diyabet hastaları için harika bir besin kaynağıdır. Pazıda bulunan antioksidan betalain pigmentleri, antienflamatuar etki göstererek toksinlerin vücuttan kolayca atılmasına yardımcı olur.

Diyabetten kansere, yüksek tansiyondan kardiyovasküler rahatsızlıklara kadar birçok hastalığı önleyen pazının, mucizevi yönlerini öğrendikten sonra çiğ bile olsa daha çok tüketmek isteyeceğinizden şüphemiz yok. İşte pazının 8 hayati faydası:

1. Diyabeti kontrol altına alır

1. Diyabeti kontrol altına alır

Pazının en önemli yararlarından biri kan şekerini düzenleyerek diyabeti kontrol altında tutmamıza yardımcı olmasıdır. Pazı, içeriğindeki benzersiz sirinjik asit antioksidanı sayesinde alfa-glukosidaz enzimlerinin çalışmasını baskılar. Bunun anlamı pazının kan şekeri seviyesinde meydana gelen dalgalanmaları önlemesidir. Diyabet hastaları için tehlikeli olabilen kan şekeri düzeyindeki değişiklikler, karbonhidratların kısa süre içinde basit şekere kadar parçalanmasından kaynaklanır. Diyabet riski taşıyan kişiler daha fazla pazı tüketerek glikoz seviyelerini dengede tutabilirler.

2. Kanseri önler

2. Kanseri önler

Birçok yeşil yapraklı sebze gibi pazı da anti-kanser özellik gösterir. Yani vücutta kanser hücrelerine dönüşebilecek serbest radikalleri nötralize eden antioksidanlar içerir. Pazıda yüksek oranda C ve E vitamini, çinko, lutein, zeaksantin, kaempferol, beta-karoten ve kuersetin bulunur. Bu değerli besin ögeleri ve antioksidanlar başta kolon kanseri olmak üzere birçok kanser türüyle başarılı şekilde mücadele eder.

3. Kemikleri güçlendirir

3. Kemikleri güçlendirir

Pazı, önemli miktarda kalsiyum içerir. Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi kalsiyum kemik sağlığını korumak için gerekli temel bir mineraldir. Pazıda bulunan, güçlü kemikler için en az kalsiyum kadar gerekli diğer besin ögeleri; magnezyum ve K vitaminidir. Tüm bunları bünyesinde bir arada barındıran pazı, kemikleri güçlendiren harika bir besindir.

4. Beyin fonksiyonlarını hızlandırır

4. Beyin fonksiyonlarını hızlandırır

Magnezyum ve K vitamini sadece kemikleri güçlendirmekle kalmayıp, aynı zamanda bilişsel gelişimin bir parçası olan beyin fonksiyonlarına bağlı yeteneklerin hızla gelişmesini sağlar. Beslenme düzeninizde pazıya daha sık yer vererek hızlı düşünme ve karar verme yetinizi geliştirebilir, hafızanızı güçlendirebilirsiniz.

5. Kan dolaşımını harekete geçirir

5. Kan dolaşımını harekete geçirir

Demir ve bakır, kırmızı kan hücrelerini yakından ilgilendiren en önemli minerallerdir. Demir ve bakır eksikliği anemi, zayıflık, yorgunluk, mide rahatsızlıkları ve konsantrasyon eksikliği gibi birçok sağlık problemine yol açar. Pazı gibi bol miktarda demir ve bakır içeren besinler kan dolaşımını harekete geçirerek oksijenle birlikte diğer hayati vitamin ve minerallerin organlara rahatça taşınmasını sağlar. Pazı tüketerek kan dolaşımınızı hızlandırabilir, böylece kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.

6. Hipertansiyon ve kalp hastalıklarına karşı etkilidir

6. Hipertansiyon ve kalp hastalıklarına karşı etkilidir

Pazıda bulunan antienflamatuar özellikteki fitokimyasal antioksidanlar, potasyumla birleşerek yüksek tansiyonu ve kalp üzerindeki stresi azaltır. Hipertansiyonu tetikleyen proinflamatuar enzimler pazıda bulunan bitki besin maddeleri tarafından etkisiz hale getirilir. Pazı tüketenler böylece kalp krizi ve felç geçirme riskini doğrudan azaltmış olurlar. Siz de pazı tüketerek kendinizi kardiyovasküler hastalıklara karşı etkin bir şekilde koruyabilirsiniz.

7. Görüş gücünü arttırır

7. Görüş gücünü arttırır

Pazı, içerdiği yüksek miktardaki beta-karoten sayesinde göz sağlığı açısından önem taşıyan besinlerin başında gelir. Makula dejenerasyonu, glokom, gece körlüğü gibi birçok görme bozukluğuna yakalanma riskini azaltan pazı, göz sağlığına özen gösterenler için bulunmaz bir besin kaynağıdır.

8. Saç sağlığına katkıda bulunur

8. Saç sağlığına katkıda bulunur

Bünyesinde barındırdığı birçok değerli besin ögesinin yanı sıra yüksek miktarda biyotin içeren pazı, saç sağlığına ciddi anlamda katkıda bulunur. Bildiğiniz üzere biyotin, folikülleri uyaran böylece saçın yoğunluğunu ve parlaklığını arttıran organik bir bileşiktir. Pazı tüketerek daha sağlıklı saçlara kavuşabilirsiniz.

Pazının Besin Değerleri

Pazının Besin Değerleri

100 gram pazı günlük ihtiyacımız olan besin ögelerini şu oranlarda karşılar:

 • Diyet lifi:       %6
 • Protein:        %4
 • Karbonhidrat: %1
 • Kalori: %1
 • Magnezyum: %20
 • Manganez: %18
 • Potasyum: %11
 • Demir: %10
 • K vitamini: %1038
 • A vitamini: %122
 • C vitamini: %50
 • E vitamini: %9

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.