Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

PDW Nedir? PDW Yüksekliği ve Düşüklüğü Neyi İşaret Eder?

PDW nedir? PDW, Platelet Distribution Width’in kısaltmasıdır. Türkçe açılımı ise, Trombosit Dağılımı Genişliğidir. Trombositler kemik iliklerinde üretilirler ve kanın pıhtılaşmasında çok başat bir rol oynarlar. Vazifelerinden ötürü önemli bir yere sahip olan trombositler, platelet veya kan pulcuğu olarak da adlandırılırlar. PDW testi sayesinde, kanınızda bulunan trombositlerin kandaki dağılım alanı ölçülmektedir. Genç olan trombositler daha büyük boyutlardayken, yaşlı olan trombositler daha küçük boyutlardadır. Dolayısıyla vücudunuzda bulunan kemik iliklerinin ne kadar sağlıklı bir şekilde çalıştığı da tespit edilebilir. Eğer herhangi bir sağlık kuruluşuna tam kan sayımı testi için giderseniz, bu kan değerlerinin içinde PDW değeri de bulunacaktır.

PDW Testi

kan alma

Özel olarak gidip PDW testi yaptırabilirsiniz. Fakat, PDW testi genel olarak tek başına istenmez. Tam kan sayımı testi içerisinde yer alır. Kişilerde görülen türlü nedenlere bağlı olarak istenebilmektedir. Bu nedenler şunlardır:

 • Vücutta oluşan sebepsiz morluklar
 • Küçük yaralanmalarda dahi kanın pıhtılaşmaması ve yarada iyileşme olmaması
 • Vücutta oluşan devamlı kızarıklıklar
 • Kadınlarda adet döneminde aşırı kanama olması
 • Burun kanamalarının artması
 • Sindirim sisteminden dolayı oluşan kanamalar
 • Deride belirsiz mor veya lacivert lekeler

Çok nadir olarak, PDW testi bazı durumlarda herhangi bir sonuç vermeyebilir. Buna sebep olan şey, tam kan sayımı testi esnasında trombositlerin bir araya toparlanmış olmasıdır. Sonradan eklenen bir antikoagülan ile tetkik tekrar gerçekleştirilebilir. Bunun sayesinde trombositlerin bir araya toplanmasının önüne geçilir ve testten istenen sonuç alınabilir.

PDW Değeri

Sağlıklı bir bireyde bulunması gereken PDW normal değerleri, empedans açıklığına göre 9.0 fL ile 14.0 fL aralığındadır. Optik sisteme göre de %44 ile %56 aralığında belirlenmiştir. Dolayısıyla ”PDW değeri kaç olmalı?” sorusunun cevabı, PDW değerinin belirtilen aralıklarda olmasıdır. PDW değerinizin bu verilen değerlerden yüksek çıkması, kemik iliği problemlerine işaret etmektedir. Bu değerlerin düşük çıkması ise, yine kemik iliği problemlerini gösterir ve kemik iliklerinin yeterince düzenli çalışmadığına işaret etmektedir. İdeal PDW değerlerine sahip olan bireylerde, trombositler arası uzaklık birbirine denktir. Bunun yanı sıra, trombositlerin büyüklükleri de aynı veya birbirine fazlasıyla benzerdir. Normal PDW değerine sahip olan kişilerin cildinde sebepsiz morluklar ve durmayan kanamalar oluşuyorsa doktor başka tetkikler isteyecektir.

PDW Yüksekliği

PDW yüksekliği, plateletlerin yani trombositlerin genişliğinin anormal boyutlarda değiştiğini gösterir. PDW testi yaptırdıktan sonra, eğer trombosit boyutlarınız birbirinden çok farklı ise, bu durum yüksek PDW değerine işaret edebilir. PDW yüksekliği ne anlama gelir sorusunun cevabı, kanda çok sayıda yaşlı ve genç trombositin aynı anda bulunmasıdır. Bu durum, vücutta ortaya çıkan bazı problemlerin trombositleri ve kemik iliklerini olumsuz yönde etkilediğini gösterir. Trombositlerin bu kadar düzensiz ve farklı boyutlarda olması; türlü kanserler, enfeksiyon, anemi ve iltihaplanma gibi çeşitli hastalıkların da göstergesi olabilir. Eğer trombosit büyüklüğü çok ileri bir boyuta ulaştıysa, daha farklı testler gerekebilir.

PDW Yüksekliği Nedenleri

kan hücreleri

 • Doğum kontrol hapları
 • Bazı kanser hastalıklarından muzdarip olma
 • İltihaplı rahatsızlıklar
 • Anemi
 • Vücutta meydana gelen enfeksiyonlar
 • Yüksek rakımlı yerlerde yaşıyorsanız, bu PDW değerlerini etkileyebilir. Bu yüzden, son zamanlarda bir müddet yüksek rakımlı bir yerde bulunmuş iseniz, bu durumu doktorunuza aktarmanız sizin için faydalı olabilir.

PDW Yüksekliği Tedavisi

PDW yüksekliğinin tedavisi için, bir hastanede Dahiliye veya Hematoloji bölümüne başvurmalısınız. Tedavi, PDW yüksekliğinin sebebi kesin olarak tespit edildikten sonra başlayacaktır. PDW değerinin anormal çıkması tek başına bir hastalık teşhisi için yeterli değildir. PDW yüksekliği, daha çok bir hastalığın sonucunda ortaya çıkar. Bu yüzden, doktorunuz birçok farklı tetkik yapılmasını isteyebilir. Örneğin, kemik iliği biyopsisi isteyebilir. Eğer PDW yüksekliğinin nedeni vücuttaki bir vitamin eksikliği ise, doktorunuz kullanmanız gereken ilaçları yazarak size bir reçete verecektir.

PDW yüksekliğinin nedeni daha farklı bir problem ise, doktorunuz bu probleme bağlı olarak tedaviye başlayacaktır. Tedaviye düzenli olarak devam ettiğiniz sürece, PDW değeriniz de zamanla normale dönecektir. Bu yüzden tedaviyi asla sekteye uğratmamanız gerekir. Doktorun kullanmanız için gerekli gördüğü ilaçları düzenli olarak kullanmalısınız ve kontrole gelmenizi istediği aralıklarda mutlaka kontrole gitmelisiniz. PDW yüksekliği rahatsızlığının tedavi süreci kişiye göre değişiklik göstermektedir.

PDW Düşüklüğü

PDW düşüklüğü, PDW yüksekliğindeki genç ve yaşlı trombositlerin kanda bir arada bulunması probleminden ziyade, üretilen trombosit miktarının yetersizliğidir. PDW düşüklüğü durumunda, kanda bulunan trombositlerin büyüklükleri hemen hemen aynıdır. Fakat, trombositlerin kemik iliklerinde yeterince üretilmediğine, yani kanda bulunması gereken trombosit miktarının olması gerekenden az olduğuna işaret eder.

PDW Düşüklüğü Nedenleri

 • Bazı kanserler
 • Kullanımına devam edilen bazı ilaçların yan etkileri
 • Kalıtsal rahatsızlıklar
 • Bağışıklık sisteminde meydana gelen problemler
 • Düzensiz ve yetersiz beslenme
 • Kızamık, mono, hepatit gibi viral enfeksiyonlar
 • Kadınlarda adet döneminde aşırı kanama

Hamilelik döneminde de çoğu anne adayında, PDW düşüklüğü rastlanabilen bir durumdur. Bunun sebebi, gebelik döneminde trombosit üretiminin azalmasıdır. Bu durum dolayısıyla PDW düşüklüğü ortaya çıkar. Hamilelik döneminde ortaya çıkan bu PDW düşüklüğü, kesin bir sorun teşkil etmese de bir doktor tarafından kontrol edilmesinde fayda vardır. Çünkü, PDW düşüklüğü aşırı boyutlara ulaşır ve önüne geçilmez ise, kanın pıhtılaşmaması sorunu ortaya çıkar ve ufak yaralanmalar dahi ciddi sorunlar yaratır. Bu da hem bebek hem de anne için bazı sağlık sorunlarını ortaya çıkarabilir.

PDW Düşüklüğü Tedavisi

ilaç

PDW testinizde ortaya çıkan anormal değerler vücudunuzda bir sorun olduğunu gösterir. PDW düşüklüğünün tedavisi için de, bir hastanede dahiliye veya hematoloji bölümüne başvurmalısınız. Öncelikle, PDW düşüklüğüne neden olan sorunun tespit edilmesi gerekir. Eğer PDW düşüklüğünün sebebi düzensiz beslenme ise, doktorunuz size bir beslenme programı sunabilir. Eğer PDW düşüklüğünün sebebi adet döneminde meydana gelen aşırı ve anormal kanamalar ise, sorunun çözümü için bir kadın doğum uzmanına görünmeniz gerekebilir.

PDW düşüklüğünün sebebi viral bir rahatsızlık veya kanser gibi bazı hastalıklar ise, doktorunuz uygun gördüğü tetkikleri yaptıktan sonra derhal tedavi programına başlayacaktır. Unutmamanız gereken şey PDW düşüklüğü veya yüksekliğinin tek başına bir hastalığa işaret etmediğidir. Bu yüzden sadece PDW değerinizde ortaya çıkacak bir anormallikten dolayı kendinizi karamsarlığa sürüklememelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.