Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Peeling İle Sivilce Tedavisi

Sivilce gibi rahatsız edici bir cilt sorunu ergenlik dönemi itibariyle başlar. Daha sonra belirli zamanlarda, birçok sebebe bağlı olarak meydana gelir. Kötü bir görüntüsü olduğu ve insanları rahatsız ettiği için bir an önce yok etmek isteriz. Bunun için bazı kozmetik ürünlerle belirginliğini azaltır ve kısa süreli bir çözüm sunarız. Ancak bu kısa süreli bir çözüm olduğu için, sivilceyi tamamen yok etmez. Sivilceyi tamamen yok eden ve uzun süre tekrar oluşumunu önleyen bir çözüm önerisi gerekir. Bunun için cilde uygulanan peeling tam size göre. Peeling sayesinde cilt yüzeyinde birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkan sivilcelerden doğal bir şekilde kurtulabilirsiniz. Peelingleri evde yapmak istemiyorsanız, birçok cilt hastalığının tedavisi için kullanılan kimyasal peelingleri uygulayabilirsiniz. Ancak kimyasal peeling önemli bir uygulama olduğu için mutlaka en iyi ve güvenilir mekanları tercih edin.

Peelingin Faydaları Nelerdir?

Sivilce Tedavisi

Sivilce ve bunun yanında diğer cilt deformasyonlarına büyük oranda fayda sağlayan peelingi cildinize düzenli bir şekilde uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda doğal ürünlerle oluşturulan peeling cilde daha fazla yarar sağlayarak, uzun bir süre sivilce oluşumunu engeller. Sivilceyi tedavi etmesinin yanı sıra, cilt yüzeyinde meydana gelen gözeneklerin tıkanmasını engeller. Bakterilerden cildi temizler ve gözeneklerin açılmasına yardımcı olur. Gözenekleri sık sık temizlenen cilt yüzeyi bu sayede sivilceden temizlenir ve uzun süre de tekrar çıkmaz.

Bir başka peeling çeşidi ise kimyasal peeling. Kimyasal peeling evde uygulanan standart peelinglerden çok farklı. Kullanım ve etki alanı daha geniş. Kimyasal peeling daha çok cildin kendi kendini iyileştirme işlevinden yola çıkarak, tekrar yenilenmesine yardımcı olan bir tedavi şekli. Cilt yüzeyinde kontrollü bir şekilde istenilen derinlikte hasar oluşturulur. Bu sayede kolajen ve yeni hücre oluşumunu sağlar. Ölü hücrelerden cildi arındırır. Düzenli ve doğru bir şekilde kullanıldığı zaman sivilcelerin oluşumunu önler.

Peeling ile Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

Herkesin en büyük cilt sorunlarından biri sivilce. Hem kötü görüntüsü hem de bazen ağrılı olması sebebiyle büyük bir sıkıntı haline gelir. Sivilceden kurtulmak için doğal malzemelerle hazırlanan peelinglerden yararlanabilirsiniz.

1. Muz Peelingi

Sivilce Tedavisi

Sivilcelerden uzun süreli olarak kurtulmak isterseniz, muz peelingini cildinize düzenli olarak yapabilirsiniz. Muz peelingi için küçük bir muz kabuğunu ezin ve direkt olarak cildinize dairesel hareketlerle, masaj yaparak uygulayın. Daha sonra cildinizi bir süre kurumaya bırakın. Ne kadar uzun süre muz peelingini cildinizde bekletirseniz, o kadar çok yarar sağlarsınız. Çünkü muzun içerisinde yer alan vitamin ve yararlı maddeler cilt yüzeyi tarafından daha uzun süre emilir. Muz peelingi kuruduktan sonra cildinizi ılık suyla temizleyin. Muz peelingini her haftada 2 ya da 3 kere olmak üzere, düzenli bir şekilde cildinize uygulayabilirsiniz. İlk uygulamadan itibaren sivilceleri yok etmeye başlar.

2. Kahve ve Gül Yağı Peelingi

Sivilce Tedavisi

Kahve hem insan vücuduna hem de cilt yapısına büyük oranda yarar sağlayan bir besin. Kahvenin içeriğinde yer alan yararlı maddeler sayesinde, cilt yüzeyinde yer alan sivilceleri tedavi eder. Aynı zamanda cilt yüzeyini ölü deriden arındırarak, sivilcelerin tekrar oluşumunu uzun bir süre engeller. Kahve peelingi için ihtiyacımız olan malzemeler, 2 çorba kaşığı kahve telvesi ve 2 yemek kaşığı gül yağı. Tüm malzeleri macun kıvamına gelinceye kadar karıştırın ve cildinize çok fazla bastırmadan, dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Kahve peelingini cildinize sürer sürmez, cildiniz soyulmaya başlar. Bu sayede ölü deriden cildiniz arınır. Kahve peelingini cildinize 10 dakika boyunca masaj yaparak sürün. Daha sonra kahve ve gül yağının içerisinde yer alan yararlı maddeleri cilt yapısı emmesi için 5 dakika boyunca bekletin. Daha sonra cildinizi ılık suyla temizleyebilirsiniz. Kahve peelingini her hafta düzenli olarak 2 ya da 3 kere yapabilirsiniz.

3. Zeytinyağı ve Esmer Şeker Peelingi

Sivilce Tedavisi

Herkesin en büyük cilt sorunu olan sivilcelerden doğal peeling yöntemleriyle kurtulabilirsiniz. Doğal peeling sayesinde cilt yapınızı bakterilerden temizler ve sivilce oluşumunu engeller. Bunun için gerekli olan malzemeler 1 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı esmer şeker. Tüm malzemeleri iyice karıştırarak cildinize masaj yaparak, dairesel hareketlerle uygulayın. Bu işlemi yaklaşık olarak 10 dakika boyunca yapın ve çok fazla bastırmamaya dikkat edin. Cildinizde 5 dakika boyunca esmer şeker peelingini beklettikten sonra ılık suyla cildinizi temizleyebilirsiniz. Esmer şeker peelingini düzenli olarak her hafta 2 ya da 3 kere uygulayabilirsiniz.

Peeling Nasıl Kullanılır?

Eğer cildinize doğal malzemelerden elde edilen peelingi uygulamak isterseniz, içerisinde alerjen madde olup, olmadığına dikkat edin. Herhangi bir maddeye alerjiniz olup, olmadığını anlamak için cildinizin küçük bir alanına peelingi sürün. Eğer herhangi bir kızarıklık, şişme gibi durumlar oluşursa, farklı içerikteki peelingleri tercih edin. Cildinize kimyasal peeling yaptırmak isterseniz, ondan da dikkat edeceğiniz farklı noktalar bulunur. Neticede kimyasal peeling, geçici bir uygulama da olsa cilde belirli oranda zarar veren işlem olduğu için dikkat etmek gerekir. Mutlaka profosyonel insanlar tarafından cildinize uygulanması gerekir.

imyasal peeling öncesi ve sonrasında doktorunuzun vereceği tavsiyelere mutlaka dikkat edin. Kimyasal peeling herkesin cilt yapısına uyumlu bir işlem değil. Özellikle yüksek yoğunlukta yapılan derin peeling işlemini, insan vücudunda yer alan bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerin yaptırması uygun değil. Aynı zamanda Roaccutane kullanan ya da son 6 ay içerisinde kulanmış olan bireyler, anne adayları ve hamilelik sürecinde olanlar ve cilt yüzeyinde meydana gelen yaraların uzun süre iyileşmeyen bireylerin kimyasal peeling yaptırması sakıncalı olabilir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.