Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Tıpkı saçlarımız gibi cildimiz de özellikle yaz aylarında rüzgar, sıcaklık ve güneş nedeniyle zarar görebiliyor. Ciltte oluşan bu gibi hasarları peeling ile tedavi etmek mümkün. Peeling kelime anlamı ile bir cilt soyma işlemidir. Ciltte oluşan akne izlerini, yaşa bağlı ince çizgileri, lekeleri ortadan kaldırmak ve bununla birlikte ciltte çok daha canlı bir görünüm oluşturmak peeling uygulaması ile rahatça gerçekleştirilebiliyor. Özellikle uzmanlar peelingin cilt yüzeyinde herhangi bir leke bırakmaması ve alerji ile tahrişe neden olmaması amacıyla kış aylarında yapılmasını tavsiye ediyorlar. Peeling işlemi sonucunda cilt yapısını düzeltiliyor, cilt güzelleşiyor, gençleşiyor, değişiyor, tıkanmış gözenekler açılıyor ve cilt canlanarak çok da sağlıklı bir görünüme kavuşuyor. Yani aslında en başta peeling yüz güzellik uygulamaları için yapılıyor. Ayrıca ciltte bulunan ölü deriler herkes için ciddi bir problem oluyor. İşte bu peeling sayesinde onlardan da kurtulmak mümkün olabiliyor. Eğer uzun süre ölü hücreler ciltte kalırsa cildi çok fazla sağlıksız hale getirebilir. Ama yapılan peeling uygulaması ile bu ölü hücreler ciltten atılır ve cilt tertemiz bir görünüme kavuşur. Böylece ciltte yeni hücrelerin sağlıklı bir şekilde oluşmasının da önü açılmış olur.

Bilinenin aksine peeling uygulaması yalnızca yüze yapılmıyor. Aslında ciltteki pek çok bölgeye, yani vücudun diğer bölgelerine de kolay bir şekilde peeling işlemi uygulanabiliyor. Ama maalesef vücudun diğer bölgelerine peeling işlemi uygulanması toplumumuzda çok yaygın bir alışkanlık değil henüz. Oysa ellere, ayaklara ve dizlere de peeling yapılabiliyor. Sadece bu bölgelere peeling işlemi yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı bir takım hususlar bulunuyor. Cilt bakımında insanların en çok özen gösterdiği şey ciltteki aknelerin ve sivilcelerin kurutulması ve cildin bunlardan temizlenmesi. Ancak eğer cildinizde akne ve sivilce bulunuyor ise peeling yaptırmak cilde ciddi zararlar verebiliyor. Bu yüzden ciltte bu tip problemler olduğu zaman kesinlikle peeling yapılmaması gerekiyor. Bu hem cilde zarar veriyor hem de sivilce ve aknelerin çok ciddi oranda artmasına neden oluyor. Yani sivilceli ve akneli ciltlerde peeling uygulaması yarardan çok zarara sebep oluyor.

Peeling Çeşitleri Nelerdir ve Nasıl Uygulanır?

561802_w650

Öncelikle belirtilmesi gerekir ki cilde en uygun olan peeling yönteminin uzman doktorlar tarafından belirlemesi gerekiyor. Çünkü doktorlar cilt yapısını detaylı bir şekilde inceledikten sonra cilde en uygun, en doğru ve en etkili gelecek yöntemi belirliyorlar. Doktorun hastaya önerdiği alternatifler arasından hasta da tercihlerine göre bir seçim yapabilir. Bunun yanı sıra peeling uygulamasının kesinlikle işinin ehli kişiler tarafından yapılması gerekiyor. Aksi takdirde hiç de istenilmeyen sonuçlar ile karşılaşmak kaçınılmaz oluyor.

Peeling işlemi yani cilt soyma işlemi kimyasal peeling (yüzeysel orta derin), mekanik peeling (yüzeysel orta derin), lazer peeling (orta derin) ve plasma peeling (geç yüzeysel orta derin) olmak üzere pek çok farklı çeşit ile yapılabiliyor. Bu uygulamalar ile deri yüzeysel olarak soyuluyor. Ciltte güneş ışınları nedeniyle ve yaşlanma etkisi olarak meydana gelen kırışıklıklar, lekeler, kızarıklıklar ve gebelik lekeleri peeling uygulaması sayesinde ciddi ölçüde azaltılabiliyor.

Özellikle yüzeysel peeling en sık kullanılan yöntemdir. Kullanan kişiler de bu yöntemi etkili ve faydalı bularak tavsiye ederler. Genelde bu peeling yöntemi yaş ile birlikte gelen sarkma ve kırışıklık gibi sorunların azaltılması amacı ile yapılmaktadır. Derin peeling çok sık tercih edilmez. Bu yöntem daha çok ciddi durumlarda tercih edilir. Özellikle çok yoğun bir şekilde güneş ışınlarına maruz kalınıp diğer yöntemler ile kırışıklıklar giderilemez ise bu yöntem uygulanabilir. Ancak özellikle bu yöntem profesyonel bir metoddur ve ameliyathane ortamında yapılmaktadır. Orta derede yapılan peeling de çok sık tercih edilmez ve bu yöntem de yüzeysel peelingin yeterli gelmediği durumlarda ciltteki lekelerin ve aknelerin temizlenmesi amacı ile uygulanır.

Belirttiğimiz üzere yüz dışında pek çok farklı bölgeye de peeling uygulanabilir. Ancak bu farklı bölgelerden olan el ve ayak gibi bölgelere peeling uygulanırken biraz daha farklı yöntemler izlenilmesi ve biraz daha dikkatli olunması gerekir. Özellikle sürekli hareket halinde olan kişiler bazı durumlarda nasır problemi ile karşı karşıya kalabiliyorlar. Bu problemden kurtulmak için de peeling uygulaması etkili olabilir. Aynı şekilde topuk çatlakları konusunda da peeling bir hayli etkili bir yöntem haline gelebilmektedir. Çünkü bu uygulama sonucunda cilt kendini yenileme sürecine sağlıklı bir giriş yapar.

Peeling İşlemi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Özellikle peeling işleminin uygulanma sürecinde bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekir. Bunun için de en önemli nokta uygulamada kullanılacak tüm solüsyon gibi materyallerin kişinin cilt yapısına en uygun olanlarının tercih edilmesidir. Ayrıca peeling işlemi derinin yağlardan arındırılmasından sonra yapılmaktadır. Peeling uygulaması süresince 5 ya da 10 dakika boyunca biraz yanma, batma hissi ve kızarıklıklar görülebilmektedir. İşlem sonrasında güneşten kesinlikle korunmak gerekir. Eğer güneşten korunmak üzere tüm önlemler alınmış ise kişi rahat bir şekilde normal hayatına dönüş yapabilir.

Tedavi İçin En İyi Dönem Nedir?

14975754_10154666884852346_1651103963_o

Her çeşit peeling uygulamasının sonucunda deride bir takım tahrişler oluşmaktadır. Dolayısıyla bu işlemlerin ardından eğer cilt güneş görür ise çeşitli lekeler meydana gelebilmektedir. O yüzden en etkili ve en doğru şekilde peeling uygulaması kış mevsiminde yapılabilir. Çünkü kış aylarında güneş ışınları dünyaya oldukça zayıf bir şekilde gelmektedir ve cildin hasar görme ihtimali azalmaktadır. Aynı şekilde peeling yaptıran kişilerin mevsim fark etmeksizin solaryumdan uzak durmaları gerekir. Hafif peeling uygulamalarında kişinin birkaç hafta güneşten uzak durması yeterli olabilirken orta ve derin peeling uygulamalarında ise kişinin birkaç ay ile bir yıl arasında güneşten kesinlikle kaçınmaları gerekir. Aynı zamanda her türlü peeling işleminin ardından ciltte bazı soyulmalar da gözlenebilmektedir. Hatta bir dereceye kadar ödem ve gerginliğin olması da normaldir. Ancak bunların bir süre sonra kendiliğinden geçmesi gerekir. Eğer geçmemesi gibi bir durum oluşur ise mutlaka profesyonel bir destek almak gerekir.

Peeling İle Neler Tedavi Edilebilir?

 • Güneş ve çeşitli nedenler ile ciltte meydana gelen kırışıklıklar
 • Kanser riski taşıyan kabuklu kızarıklıklar
 • Güneş ve ilerleyen yaş nedeniyle ortaya çıkan lekeler
 • Hormonlara ve gebelik haline bağlı olarak meydana gelen lekeler
 • Çiller
 • Karaciğer lekeleri
 • Yüzde meydana gelen koyu renkli lekeler

Özellikle kadınlar peeling işlemine en çok hamilelik sonrasında ihtiyaç duymaktadır. Çünkü hamileliğin ardından ciltte güneş yanıklarına bağlı olarak da gelişen lekeler meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra yine kadınların peelinge en çok ihtiyaç duyduğu durumlardan bir tanesi de alerjilerin neticesinden meydana gelmiş olan izlerdir.

Peelingin Faydaları Nelerdir?

14975806_10154666885192346_1747302820_o

 • Ciltte akne ve siyah nokta oluşumunun önüne geçer
 • Cildin ölü hücrelerden arındırılmasına olanak sağlar.
 • Peeling uygulanan bölgede kan dolaşımı hızlanır.
 • Tıkanmış gözeneklerin açılması kolaylaşır.
 • Ciltteki nem oranı yüksek seviyelere gelir
 • Sivilcelerin ciltte bırakmış olduğu izler ciddi ölçüde azalır.
 • Cildin kalojen tabakasında kalınlaşma görülür.
 • Cilt rengi normal ve doğal seviyelere gelir.
 • Ciltte yaşlanma ve yaşlanma etkileri geciktirilir.
 • Ciltte leke oluşumu hafifler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.