Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Pekmezin Yan Etkileri Var Mıdır?

Hurma, keçiboynuzu ve dut gibi besinlerden üretilen pekmez, dut ya da üzümün ezilmesi ve kaynatılması ile birlikte yapılır. Oldukça fazla faydası bulunan bu yiyeceğin tadı yoğun ve tatlı olur. Fakat kimi durumlarda pekmezin yan etkileri de bulunabilir.

Pekmezin Yan Etkileri Nelerdir?

Bilindiği üzere birçok faydası bulunan pekmezin çok tüketilmesi ya da bozuk tüketilmesi halinde çeşitli sağlık sorunları kendini gösterir. Bu gibi durumlarda pekmezin tüketimine ara verilmesinde ve bu konu ile ilgili olarak doktora başvurmakta fayda var.

1. Aşırı Şeker Tüketimi

Bir yemek kaşığı kadar pekmezin içinde 5.88 gram sakkaroz, 2.56 gram kadar fruktoz ve 2.38 gram kadar glikoz yer alır. Bu şeker bileşimleri glisemik indeksinde 55 sonucunu gösterir. Bu hiç de düşük bir sayı olmayıp, aşırı kullanılması halinde sağlık sorunlarına yol açar. Normalin üzerinde şeker kullanılması halinde kalp ve damar sorunları, bağışık sistemi sorunları ve karaciğer sorunları ortaya çıkabilir. Şekerin kullanımı bünyeden bünyeye ve yaşam tarzı ile fiziksel duruma göre değişiklik gösterir. Gün içinde aktif olan insanların daha fazla şekere ihtiyaç duyması mümkün olabilir. Bazı kişilerin fruktoz şekerlerini çekemeyen sindirim sistemine sahip olmaları sebebiyle bu duruma daha fazla dikkat etmesi gerekebilir.

2. Kilo Alımı

Pekmezin içerisinde yer alan şeker, kilo alımına sebep olur. Bu sebeple kilo almak isteyen kişiler için iyi bir besin olan pekmezin ne şekilde tüketilmesi gerektiğini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

3. Kanser

Birçok farklı açıdan kansere sebep olan pekmez, hazırlanırken aşırı pişmesi halinde bu tür komplikasyonlara yol açar. Bu nedenle pekmez yapılırken bu duruma dikkat edilmesi gerekir. Pekmez ve kanser arasındaki ilişkinin tam olarak hangi sebepten kaynaklandığı ise henüz bilinmiyor.

4. İshal

Aşırı pekmez tüketimi sindirim sisteminin olağan düzenini bozarak ishale sebep olabilir. Bu durumda pekmez tüketimine ara vermek ya da azaltmak ishal sorununun yok olmasını sağlar.

5. Mide Bulantısı

Normalden fazla miktarda pekmez tüketilmesi halinde mide bulantısı yaşamanız mümkün olur. Kimi durumlarda bu bulantıların kusma ile sonuçlandığı da görülür. Bu tür bir sorunla karşılaşan kişilerin pekmez tüketimini azaltması ya da bırakması gerekir. Bu noktada doktorunuza danışmanızda fayda var.

6. Şişkinlik

Aşırı pekmez tüketimi vücudun belirli bölümlerinde şişliklere yol açabilir. Genellikle el ve ayaklarda meydana gelen bu şişliklerin karın bölgesinde ortaya çıktığı durumlar da bulunur. Bağışıklık sistemini etkilemesi sebebiyle ortaya çıkan şişliklerden pekmez tüketmeyi bırakarak kurtulabilirsiniz.

Pekmez Tüketim Miktarı Ne Kadar Olmalı?

Pekmezin faydalarından yararlanmak istiyorsanız dozajını da tutturmanız gerekir. Şimdi bu dozajlara bir göz atalım.

  • Kalsiyum takviyesi almak için günde iki çay kaşığı,
  • Demir takviyesi almak için günde bir çorba kaşığı,
  • Daha fazla uyumak için gece ikiden sonra bir çorba kaşığı
  • Saçlardaki gri rengi önlemek için günde bir iki çorba kaşığı kadar alın.

Adet gören ya da hamile olan kadınların demire daha çok ihtiyaç duyması sebebiyle demir takviyesi olarak pekmez tüketmeleri mümkündür. Bu durumda bir iki gün içinde bir çay kaşığı kadar pekmez almak yeterli olur.

Pekmezin Yan Etkilerinden Nasıl Korunulur?

  • Pekmezin zararlarından korunmak isteyen kişilerin her şeyden önce aşırı tüketiminden kaçınması gerekir. Günlük tüketim miktarına doktorunuzla birlikte karar vermelisiniz. Zira her kişinin vücut yapısı ve şeker yakış hızı farklı olduğu için bu durum kişiden kişiye göre de farklılık gösterir.
  • Pekmezleri sıcak değil serin bir yerde saklamanız gerekiyor.
  • Evde yapacağınız doğal pekmezler, pişirme sırasında ortaya çıkabilecek olan komplikasyonların önüne geçmenizi sağlar.
  • Dışarıdan pekmez alacak olan kişilerin üretim şartları ve son kullanma tarihi gibi bilgileri kontrol etmesi ve pekmezdeki HMF oranının düşük olmasına dikkat etmesi gerekir.
  • Yüksek sıcaklıkta pişen kurabiye ve keklere koyulan pekmez sahip olduğu faydaları kaybederek kişiye zarar verir.
  • Pekmezi yemeklerin içine katarak doğal bir tutkal olarak kullanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.